Завантажити ще

Чому Медведчук здав Порошенка: угода зі слідством чи надія на обмін

Чому Медведчук здав Порошенка: угода зі слідством чи надія на обмін
Фото: "КП в Україні"

Чіткі, емоційно забарвлені свідчення Віктора Медведчука проти Петра Порошенка повернули нас у епоху внутрішніх політичних баталій, які здавались забутими через війну.

Кум Путіна надав Петру Олексійовичу головну роль у скандальних корупційних схемах, не соромлячись називати прізвища та посади його нібито спільників. Служба безпеки України виклала у відкритий доступ не лише відео, але й ілюстративний матеріал.

Яка в акції мета і що за цим може бути?

1. Чи можна порушувати таємницю слідства?

Показання Медведчука у справі про торгівлю вугіллям з ОРДЛО та зрив постачання південноафриканського вугілля не стали великою сенсацією. Про це багато писали у ЗМІ, показуючи ситуацію з різних точок зору. Але одна справа – думки журналістів та експертів, інша – свідчення ключового фігуранта кримінальної справи. Дізнавшись, що має слідство, теоретично той же Порошенко може вжити заходів у відповідь аж до втечі. Тому наразі на адресу Служби безпеки України летять закиди, що задовго до суду (якщо суд взагалі відбудеться) вона безсоромно розкрила таємницю слідства. А у Кримінальному кодексі з цього приводу є ціла стаття.

Ростислав Кравець. Фото: facebook.com/rkravets

Ростислав Кравець. Фото: facebook.com/rkravets

- Злочином вважається розголошення даних оперативно-розшукової діяльності або попереднього розслідування, коли його вчинено без письмової згоди слідчого. Якщо сам слідчий вважатиме за потрібне оприлюднити інформацію про перебіг розслідування і дасть дозвіл, це законом дозволено, - пояснює керуючий партнер адвокатської компанії «Кравець та партнери» Ростислав Кравець.

2. Чому СБУ, а не ДБР?

Розслідування «вугільної справи», у рамках якого Віктор Медведчук та Петро Порошенко отримали підозри, веде Державне бюро розслідувань. Воно ж донедавна було основним коментатором. Одкровення Віктора Медведчука записували у СБУ.

- Очевидно, представники Служби безпеки входять до слідчої групи разом із слідчими ДБР. Порушень у такому разі немає, – зазначає Ростислав Кравець.

3. Чи можуть відкрити проти Порошенка нову справу?

Крім керівної ролі у торгівлі вугіллям з ОРДЛО, Медведчук викрив Порошенко у тому, що той для своєї особистої користі вивів із державної власності нафтопровід «Самара – Західний напрямок». Сам Медведчук у цій схемі виконував нібито лише роль посередника між тодішнім президентом України та Путіним.

- Він звернувся до мене, щоб я переговорив із президентом РФ Володимиром Путіним, щоб «Транснафта» змогла продати цю трубу і щоб можна було викупити трубу, як потім з'ясувалося, паном Порошенком, - заявив Медведчук.

Підслідний також назвав суму угоди, яка проводилася через фіктивні договори: 23 мільйони доларів. І підрахував вигоду, отриману Порошенком: 41-42 мільйони доларів на рік. База для нової «справи Порошенка» є.

- Можна відкривати скільки завгодно нових кримінальних проваджень, але слова Медведчука доведеться підкріплювати іншими доказами. І ключову роль відіграватиме те, що Медведчук скаже у суді, – каже Ростислав Кравець.

4. Чи загрожує Порошенкові арешт?

Екс-президента прокуратура просила посадити у СІЗО з «вугільної справи», однак суд дав найм'якший запобіжний захід - особисте зобов'язання прибути до слідчого на першу вимогу. Якщо раптом наразі вирішать відкривати нове провадження і екс-президентові висунуть підозри, слідство може знову поставити питання про арешт із альтернативою застави.

Проте навряд чи воно займе жорстку позицію під час війни з Росією, спираючись на слова кума Путіна.

5. Кого можуть допитати?

Після одкровень Медведчука слідство може влаштувати йому і Петру Порошенкові перехресний допит, щоб дати право на хід у відповідь.

Також теоретично мають допитати всіх, кого Віктор Медведчук згадав як помічників Порошенка. А це екс-міністр МВС Арсен Аваков, колишні генеральні прокурори Віталій Ярема (у вугільній справі), екс-глава СБУ Василь Грицак, колишній народний депутат Ігор Кононенко та ще низка осіб.

- Можна допитати навіть Валерію Гонтарєву з Великої Британії по лінії міжнародно-правової допомоги, і її давно треба було допитати. Але вирішальними, повторюю, стануть свідчення, дані у суді, – коментує юрист.

6. Чи може Медведчук піти на угоду зі слідством?

Багато хто сприйняв відео зізнань Медведчука як готовність піти на угоду зі слідством. «Пакет» прізвищ у темі Порошенка показує, що кум Путіна видає організовану групу, називає спільників, а це одна з умов такої угоди.

- Теоретично угода можлива. Але у підозрах, які висунули Медведчуку, фігурують тяжкі статті. Тому угода навряд чи буде затверджена судом, – припускає Ростислав Кравець.

7. Чи можуть Медведчука обміняти до суду?

Про обмін Віктора Медведчука на українських військовополонених заговорили одразу після його затримання. Потім відклали питання до проведення допитів, а наразі воно знову на слуху у зв'язку з подіями на «Азовсталі».

У «Європейській солідарності» вже заявили, що Медведчук зчитав з екрану рекомендований текст, щоб його перевели у кращі умови утримання або пообіцяли на обмін.

– І це теоретично можливо. Зміни у Кримінально-процесуальному кодексі, прийняті з урахуванням воєнного стану, дозволяють подати до суду відеофіксацію показань. Але це все одно залишається слабким доказом, - вважає Ростислав Кравець.

Адвокат також зазначає, що від'їзд кума Путіна до Росії не позбавить його можливості виступити в українському суді через відеоконференцію. І, мабуть, він буде у цьому зацікавлений.

Коментар політолога

Прихильників втратить і Порошенко, і Зеленський

– Натяки на співпрацю Медведчука та Порошенка звучали і у період правління Петра Олексійовича. Не знаю, чому для деяких це новина і чому прихильники Порошенка з такою агресією кинулися захищати свого лідера. Для певної частини населення все, що сказав Медведчук, не є інформаційною бомбою. І як тільки Медведчука затримала СБУ, було очевидно, що він даватиме свідчення, зокрема проти Порошенка.

Олег Постернак. Фото: facebook.com/oleg.posternak

Олег Постернак. Фото: facebook.com/oleg.posternak

Вони давні партнери у політиці, мають великий спільний досвід. Порошенко, як відомо, мав відношення до СДПУ(о) – партії Медведчука. Сьогодні відбулася просто формалізація цієї прихованої співпраці. Неприємний сюрприз для фанатів Порошенка, – каже політтехнолог Олег Постернак.

У соцмережах пишуть, що розпочалася підготовка до виборів. Політолог вважає, що це так.

- Вибори будуть після закінчення воєнного стану. Відсотків на 80 це справді підготовка. Наразі всі декларують, що триває війна, воєнні пріоритети мають бути на першому плані, політика – на другому. Але це у теорії. Насправді у будь-якій воюючій країні війна – це продовження політики, зокрема внутрішньої. Ми наразі не можемо говорити, що це спеціально організована кампанія проти Порошенка. Так можна судити, якби кримінальні справи розпочиналися зараз. А це продовження, воля обставин, які для Порошенка склалися невдало.

Проте одкровення Медведчука просто так не забудуться, вважає політолог. Вони вплинуть на політичне майбутнє.

– Рейтинг Порошенка явно впаде. Рейтинг «Євросолідарності» не такий сильний, але звужуватиметься. І Зеленський втратить частину свого електорату. Це ті люди, які симпатизували Порошенку, але стали підтримувати Зеленського, вважаючи, що найважливіше наразі – це єдність, консолідація влади та опозиції. Такий запит був настільки сильним, що активність правоохоронних органів щодо Порошенка нині сприймається негативно.

Кого ще «здав» Медведчук

Окрім Віктора Медведчука та Петра Порошенка у кримінальному провадженні фігурують такі особи:

Володимир Демчишин

Колишній міністр енергетики та вугільної промисловості України, перебуває у бігах. За версією Медведчука, після відставки «неслухняного» Юрія Продана його спеціально було призначено на посаду міністра, щоб просувати торгівлю з ОРДЛО. Втратив посаду після відставки всього кабінету Яценюка.

Підозра у сприянні терористичній групі була заочно пред'явлена 12 листопада 2021 року. Демчишину інкримінують, що він призначив керівниками держпідприємств на окупованих територіях представників Л/ДНР і змушував укладати з ними угоди.

У грудні 2021 року Печерський суд заарештував корпоративні права та нерухомість Демчишина, Україна подала заявку на його міжнародний розшук.

Сергій Кузяра

Бізнесмен із Донецька. У монолозі Медведчука не фігурує. За версією слідства, був організатором фінансування операцій з вугіллям, підбирав для цього підприємства та директорів, контролював навантаження вагонів, звітував кураторам з української та російської сторін.

На момент початку розслідування Кузяра перебував на підконтрольній території України та виїхав до Туреччини, розраховуючи звідти перебратися до Росії. Було спіймано та екстрадовано до України, взято під арешт. У січні 2022 року випущений із СІЗО під домашній арешт.

Заперечує своє знайомство з Медведчуком та Порошенком.

Валерія Гонтарєва

Голова Нацбанку України у 2014-2018-х роках. Після відставки поїхала до Лондона. Про її можливу причетність до «вугільної справи» голова СБУ Іван Баканов натякнув у жовтні 2021 року.

За версією Медведчука, Гонтарєва мала відкрити рахунки в Донецьку та Луганську для безготівкового розрахунку за вугілля. Проте вона потім відмовилася, і було ухвалено рішення постачати туди гроші через систему інкасації, тобто готівкою.

Сама Гонтарєва у різних інтерв'ю своє знайомство з Медведчуком та причетність до скандальної справи заперечувала.

Ігор Кононенко

Бізнесмен, народний депутат 8-го скликання, особа, наближена до Порошенка. Його роль з погляду слідства не розкрита, статусу немає.

За версією Медведчука, Кононенко запропонував кандидатуру Кузяри на роль організатора постачання вугілля та допомагав усувати з посади не згодного з цим міністра Продана.

Графіка: ssu.gov.ua

Графіка: ssu.gov.ua

Високопосадовці, чиї прізвища не називалися

Фігурують керівники правоохоронних органів, які допомагали зривати домовленості щодо постачання вугілля з ПАР та відкрили кримінальну справу на директора державного підприємства «Укрінтеренерго» Володимира Зіневича.

Відомо, що головою МВС був Арсен Аваков, а генпрокураторою керував Віталій Ярема.

Їхніх прізвищ Медведчук не називав, натомість згадав Василя Грицака, який на посаді заступника голови СБУ та керівника АТО здійснював інкасацію грошей за вугілля до ОРДЛО.