22 листопада
Завантажити ще

Президент Молдови завдала запобіжного удару по російській п'ятій колоні в країні

Президент Молдови завдала запобіжного удару по російській п'ятій колоні в країні
Фото: Kremlin.ru/commons.wikimedia.org

Молдавська антикорупційна прокуратура висунула звинувачення проти екс-президента та прихильника Росії Ігоря Додона. Політик проходить за чотирма кримінальними статтями, включаючи держзраду та корупцію. Прокурори запросили ордер на його арешт на 30 діб. Колишньому президентові загрожує термін до 20 років ув'язнення.

Додона підвів чорний пакет

Слідство вважає, що Додон отримав хабар від молдавського олігарха Володимира Плахотнюка. Приводом стали відеозаписи, зроблені у 2019 році. На відео, знятому прихованою камерою, Плахотнюк намагався передати Ігореві Додону, на той час чинному президентові, чорний пакет. Додон до нього не торкався, але сказав: "Знову ви з кульком" - і попросив передати якомусь Кості. На відео Додон і Плахотнюк також обговорюють створення у парламенті коаліції, яка мала б конституційну більшість.

Колишнього президента Молдови Ігоря Додона було затримано у вівторок, 24 травня, на 72 години після того, як співробітники антикорупційної прокуратури провели обшуки в його будинку в Кишиневі та інших місцях, пов'язаних з його оточенням.

Антикорупційна прокуратура Молдови та Служба інформації й безпеки провели обшуки за підозрою у корупції, незаконному збагаченні, зраді Батьківщині та фінансуванні політичної партії злочинною організацією. Зазначається, що частину предметів розкоші нібито передали Додону люди, які обіймали високі посади у державі. Також було виявлено докази, пов'язані зі схемами Додона.

"Документи, знайдені у будинку, підтверджують угоди з нерухомістю на суму понад 700 тис. євро", - заявила керівник прокуратури Молдови Олена Казакова. За її словами, правоохоронці знайшли предмети розкоші, гроші у національній та іноземній валютах, контракти, розписки, документи, квитанції. Серед іншого було знайдено кілька наборів шахів, виготовлених із дорогоцінних матеріалів.

«Їх вилучили і досліджуватимуть щодо зв'язку з незаконним збагаченням», - зазначила Казакова.

"Не виноватая я"

Сам Додон через своїх адвокатів опублікував звернення до прихильників, заявивши, що "не вперше стає мішенню зрежисованого та політично керованого правосуддя". Він зазначив, що на всі звинувачення у нього є "необхідні пояснення, які знімають будь-які підозри у корупції та порушенні закону", додавши, що "все витримає".

Ігор Додон заявив, що боротиметься проти нинішньої влади і не залишить Молдову. "Проти мене можуть щось зробити, можуть провести обшуки, мене можуть безпідставно заарештувати на певний час. Але мене не злякати, я не маю наміру їхати з країни або ховатися", - сказав він у телеефірі 19 травня.

Думка експерта

Тарас Загородній, політолог:

- Президент Молдови Майя Санду завдала превентивного удару по п'ятій колоні в країні в особі Ігоря Додона. Він відверто проросійський політик і міг утворити загрозу у разі спроби Росії захопити Молдову з боку Придністров'я. Хоча там знаходиться і невелике угруповання російських військ, вони несуть певну загрозу для молдавської армії. Чи намагатиметься Росія якось визволити свого сателіта – малоймовірно. Це просто фізично важко зробити, Молдова захищена від Росії Україною та Румунією, тобто Росії просто неможливо добратися до Молдови. Крім того, Захід тільки привітає розгром російської п'ятої колони у Молдові.

Довідка Коротко про

Ігор Додон, відомий проросійською позицією, обіймав посаду президента Молдови у 2016–2020 роках. У листопаді 2020 року програв вибори глави держави кандидату від проєвропейської опозиції Майє Санду. Наразі Додон є почесним головою Партії соціалістів.