25 листопада
Завантажити ще

У президента запевнили, що Україна має достатньо зерна, щоб задовольнити світовий попит до кінця 2022 року

У президента запевнили, що Україна має достатньо зерна, щоб задовольнити світовий попит до кінця 2022 року
Фото: Daniel Acker/REUTERS

Україна має достатні запаси зерна, що можуть задовольнити внутрішній і світовий попит принаймні до кінця 2022 року, а то й у 2023-му. Але для цього, щоб доставити їх, потрібно зупинити всі військові дії в Чорному морі, повідомив радник президента України з економічних питань Олег Устенко в коментарі американському виданню Newsweek.

За даними видання, блокада українських портів військами РФ не дає Україні змоги продати надлишок харчової продукції за кордон. До вторгнення Росії наша держава щомісяця експортувала Чорним морем понад 6 млн тонн зерна. Оскільки на даний час порти заблоковані, Україна перенаправила експорт через залізничні та автомобільні шляхи. Але вони мають нижчу пропускну здатність, ніж порти. Так, у квітні залізницею було вивезено лише 617 тис. тонн продукції.

Устенко відмітив, що російська сторона із самого початку агресії планувала блокаду українських портів з метою створення продовольчої кризи у світі, щоб якомога сильніше тиснути на Захід.

- РФ хотіла використовувати серед іншого їжу як зброю. Вони одночасно розігрують різні карти на одному столі – енергоресурси, їжа, плюс проводять свою «військову операцію» на нашій землі та руйнують інфраструктуру, а також знищують усі наші продовольчі запаси, – пояснив Устенко.

Він додав, що зараз Росія обстрілює будь-які кораблі, які з’являються в Чорному морі. Але якщо в регіоні буде оголошено припинення вогню, Україна швидко відреагує, і судна з зерном вийдуть із портів.

- Якщо бої припиняться, ми могли б зробити це майже одразу, тому що ми маємо доступ до основних портів. Я вважаю, що єдиний спосіб доправити зерно на світові ринки – це зупинити війну або принаймні припинити всі військові дії в Чорному морі, – сказав Устенко.

В свою чергу в Пентагоне заявили, что блокада портів є "частиною жорстокого способу ведення абсолютно непровокованої війни".

- Тепер вони використовують економічні інструменти, перетворили на зброю продовольство, економічну допомогу, - сказав речник Міністерства оборони США Джон Кірбі.

Водночас він додав, що США не мають планів залучати "військові ресурси або активи" для надання допомоги у переміщенні зерна за межі України.

Раніше голова МЗС України Дмитро Кулеба запевнив, що Україна шукає вирішення проблеми з експортом зерна та мало сподівається на допомогу НАТО у цьому питанні. Він додав, що проблема полягає у неможливості довіряти Росії. Якщо вона підпише гарантії безперешкодного проходу, це не означає, що його надасть, а також будь-якої миті може порушити таку угоду.