Обговорення шостого пакету санкцій проти Росії із забороною на російську нафту триває. Про це в неділю, 29 травня, повідомили "Інтерфакс-Україна" та Reuters.
Обговорення продовжиться у понеділок. Станом на сьогодні посли країн-членів ЄС згоди не дійшли, повідомив журналістам високопоставлений європейський дипломат.
– Сьогодні ми зібралися на засідання Комітету постійних представників, робота ще продовжується. Завтра ми матимемо більше ясності. Я думаю, що з того, що я бачив під час засідання, тобто бажання всіх держав-членів працювати над цією забороною. Питання стосується того, як врахувати національні особливості, специфіку – деякі держави-члени більш уразливі, ніж інші через географічну ситуацію. Це дуже технічне питання, тому ми продовжимо завтра вранці, – розповів він.
Міністр економіки Німеччини Роберт Хабек висловив побоювання, що єдність Європейського союзу "починає руйнуватися" напередодні саміту, присвяченого обговоренню нафтового ембарго проти Росії та планів щодо скорочення залежності від російської енергетики.
– Після нападу Росії на Україну ми побачили, що може статися, коли Європа буде єдиною. З урахуванням завтрашнього саміту сподіватимемося, що так буде й надалі. Але вона вже починає валитися і знову валитись, - сказав він на прес-конференції.
Хабек закликав Німеччину виступити на саміті в один голос, а не утримуватись під час голосування через розбіжності всередині правлячої коаліції. Він закликав до аналогічної єдності та інші держави ЄС.
- Європа, як і раніше, є величезним економічним простором з неймовірною економічною потужністю. І коли вона об'єднається, вона зможе використати цю міць, – сказав Хабек на відкритті німецького торгового ярмарку Hannover Messe.
30-31 травня у Брюсселі пройде спеціальний саміт ЄС. Лідери ЄС зустрінуться у понеділок та вівторок, щоб обговорити новий пакет санкцій проти Росії, який може включати нафтове ембарго та програму, спрямовану на прискорення ліквідації залежності від викопного палива, включаючи російський газ.
У п'ятницю європейські країни намагалися укласти угоду про ембарго на морські постачання російської нафти, але дозволити постачання трубопроводом. Це компроміс, щоб завоювати Угорщину та розблокувати нові санкції проти Москви.
Високопоставлений європейський дипломат повідомив, що Франція, яка головує в Європейській Раді, запропонувала в шостому пакеті санкцій для Росії ввести заборону на російську нафту, що доставляється морським шляхом, що складе 2/3 від усього імпорту, але не ту, яка надходить трубопроводами. Проти заборони на нафту виступає Угорщина, яка аргументує свою позицію тим, що країна не має доступів до портів, через які вона б змогла отримувати альтернативні російські поставки нафти.
26 травня Володимир Зеленський поставив питання, звідки взялося стільки могутності у блокуючих шостий пакет санкцій проти Росії.