22 листопада
Завантажити ще

«Рамштайн» та Блінкен: щедрий день для України

«Рамштайн» та Блінкен: щедрий день для України
Фото: Геня Савілов/Pool через REUTERS

День 8 вересня видався дуже вдалим та продуктивним для України з точки зору отримання західної допомоги у війні з Росією. Якщо говорити мовою цифр, то лише сьогодні Київ отримав майже до двох мільярдів доларів на свої військові потреби і додаткову зброю у війні з Росією від своїх західних союзників.

Від «Рамштайну» – зброї більш ніж на 700 мільйонів

Сьогодні відбулося п'яте засідання Контактної групи з питань оборонної підтримки України на авіабазі «Рамштайн» у Німеччині. На ньому учасники зустрічі обговорювали питання постачання Києву систем протиповітряної та протиракетної оборони, які необхідні для захисту таких міст, як Харків, Миколаїв, Дніпро та Запоріжжя. А також постачання безпілотників різних конфігурацій, щоб допомогти ЗСУ вести дистанційну війну, та далекобійних реактивних систем залпового вогню (РСЗВ) MLRS.

Глава Міністерства оборони США Ллойд Остін оголосив про новий пакет військової допомоги Україні на 675 мільйонів доларів. Новий пакет включає більше високоточних снарядів GMLRS для HIMARS, 105-мм гаубиці, артилерійські боєприпаси, протирадіолокаційні ракети HARM, автомобілі Humvee, протитанкову зброю, стрілецьку зброю та інше.

США також відправили Україні свої надточні артилерійські снаряди Excalibur із GPS-наведенням, здатні вразити ціль на відстані 40,5 кілометра. Згідно з бюджетним документом, опублікованим минулого місяця, на закупівлю снарядів Excalibur для України Пентагон має намір витратити 92 мільйони доларів (близько 900 снарядів). Вести вогонь цими боєприпасами можуть 155 мм гаубиці. Точність Excalibur дозволяє вразити ціль з першого пострілу, зменшуючи кількість необхідних пострілів та зменшуючи побічну шкоду.

Міністр оборони США Ллойд Остін у "Рамштайні" також заявив, що союзники також працюватимуть разом, щоб тренувати українські сили та задовольнити потреби України у довгостроковій перспективі.

- Обличчя війни змінюється, як і місія цієї контактної групи. Ми працюватимемо разом, щоб тренувати українські сили у довгостроковій перспективі. Ми працюватимемо разом, щоб допомогти інтегрувати можливості України та зміцнити її наступальні операції у довгостроковій перспективі. Ми працюватимемо разом, щоб модернізувати нашу оборонну та промислову базу, щоб задовольнити потреби України у довгостроковій перспективі. І ми працюватимемо разом над виробництвом та інноваціями, щоб задовольнити потреби України у самообороні у довгостроковій перспективі, – заявив голова Пентагону.

Крім того, він подякував партнерам за допомогу, яку вони надали Україні після четвертого "Рамштайну". Британію – за другу партію реактивних систем залпового вогню (РСЗВ) MLRS M270, Данію та Німеччину – за суттєву допомогу, Польщу – за хаб для постачання зброї та щедрі пожертвування обладнання.

На цій зустрічі в "Рамштайні" також було озвучено, що Норвегія передасть Україні близько 160 ракет Hellfire, пускові майданчики та блоки наведення, а також прилади нічного бачення зі складів норвезьких збройних сил. Як пояснив міністр оборони Норвегії Бьорн Арільд Грамм під час сьогоднішньої зустрічі в "Рамштайні", спочатку ракети були придбані для Coastal Ranger Commando – норвезького десантного підрозділу, навченого діяти на прибережних театрах бойових дій, виконуючи роль корпусу морської піхоти та берегової артилерії.

- Це зброя, про яку просила Україна, і вона стане у нагоді у боротьбі з російськими окупаційними силами. Ракетою легко керувати, її можна використовувати як проти наземних, так і проти морських цілей, – сказав норвезький міністр.

Збройні сили Норвегії перевірили стан ракет перед їх відправкою. Їх уже вивезли із Норвегії. Норвезькі інструктори провели навчання українських операторів використанню Hellfire.

Міністр оборони США Ллойд Остін оголосив про новий пакет військової допомоги Україні на 675 млн доларів. Фото: REUTERS/Thilo Schmuelgen

Міністр оборони США Ллойд Остін оголосив про новий пакет військової допомоги Україні на 675 млн доларів. Фото: REUTERS/Thilo Schmuelgen

Від США – ще один мільярд

Крім цього, до Києва несподівано нагрянув держсекретар США Ентоні Блінкен. Тут він зустрівся з президентом України Володимиром Зеленським, де оголосив про останній транш американської допомоги Україні у сфері безпеки.

- Президент Байден ясно дав зрозуміти, що ми підтримуватимемо народ України стільки, скільки потрібно. Я повторив це послання президенту Зеленському та його команді сьогодні у Києві, який залишається і залишатиметься столицею суверенної незалежної України, – заявив держсекретар США.

Також Блінкен поінформував українського президента, що США нададуть Україні та ще 18 країнам, яким російська агресія може загрожувати у майбутньому, пакет допомоги на 2,2 мільярда доларів.

- Ця допомога ще раз демонструє нашу непохитну відданість майбутньому України як демократичної, суверенної та незалежної держави, а також безпеці союзників і партнерів у всьому регіоні, - йдеться у повідомленні Держдепу США.

Як повідомляє Associated Press, із 2 млрд доларів цієї допомоги, виділення яких анонсував сьогодні у Києві Ентоні Блінкен, близько 1 мільярда піде Україні, а решта буде поділена між 18 країнами: Албанією, Боснією, Болгарією, Хорватією, Чехією, Естонією, Грузією, Грецією, Косово, Латвією, Литвою, Молдовою, Чорногорією, Північною Македонією, Польщею, Румунією, Словаччиною та Словенією, повідомили у Держдепартаменті.

Пакет допомоги ще має бути затверджений Конгресом і буде спрямований на те, щоб допомогти цим країнам захиститися від «загроз їхньому суверенітету та територіальній цілісності» шляхом посилення їхньої військової інтеграції з НАТО та протидії «російському впливу та агресії», йдеться у повідомленні Держдепу США.

Думка експерта

Олександр Мусієнко, експерт «Центру військово-правових досліджень»:

- Така активність наших західних партнерів може бути пов'язана з останніми подіями на фронті, а саме з наступом ЗСУ на сході та півдні України. Тут лише п'яте засідання «Рамштайну» було заплановане раніше, і воно, як і попередні, закінчилося наданням Києву нової військової допомоги.

А ось несподіваний візит держсекретаря Ентоні Блінкена свідчить про зацікавленість США в успішному наступі на південному сході. Адже він відбувається одночасно на тлі «Рамштайну», оголошенні допомоги Україні на 1 мільярд та активності українських військ на фронті. Тобто вони безпосередньо під цей наступ дають військову допомогу. Все це дуже символічно і свідчить про те, що США й надалі мають намір надавати всіляку підтримку Україні як у політичній, так і у військово-технічній площині.