22 листопада
Завантажити ще

Південне турне Дмитра Кулеби: Африка – це «поле бою з Росією»…

Південне турне Дмитра Кулеби: Африка – це «поле бою з Росією»…
Фото: twitter.com/DmytroKuleba

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба проводить 10-денне турне Африкою. Ключова тема – консолідація політичної підтримки Глобального Півдня на тлі російської агресії та спроб анексії українських територій.

Країни на турне підбиралися, відштовхуючись від їхнього економічного, транзитного потенціалу та можливостей розвитку співробітництва.

У недосвідченого обивателя виникне питання: навіщо нам Африка, адже її країни здебільшого не мають великого впливу на світову геополітику? Але, виявляється, це не зовсім так.

Підсилити вплив поза західним світом

В українському МЗС пояснили: турне - важливий елемент африканської стратегії, яка стала «дорожньою картою» у розвитку відносин Києва з африканським регіоном.

- Українська дипломатія системно працює над посиленням міжнародної коаліції на підтримку нашої держави, розширенням географії друзів та партнерів України. Адже інтереси України як проактивного та суб'єктного гравця є у всіх регіонах, включаючи Африку, Близький Схід, Азію та Латинську Америку, - розповів сам Кулеба.

Ключовою темою переговорів Кулеби стане консолідація політичної підтримки України на тлі російської агресії. Турне міністра також буде підготовкою до проведення масштабної конференції Україна - Африка.

- Важливо, щоб у протистоянні російській агресії Україну підтримували не лише наші традиційні союзники, але й держави так званого Глобального Півдня. Це новий термін, що означає держави за межами євроатлантичного простору: Азію, Африку, Латинську Америку, - заявив Кулеба.

Водночас Росія також усіляко намагається перетягнути на свій бік країни Африки та зайняти там місце СРСР. Недарма російські найманці засвітилися в Лівії та Малі. Також Кремль активно постачає зброю до зон конфлікту на цьому континенті.

Тому думку, що Україні не потрібно витрачати час і сили на роботу з африканськими країнами, які нібито не відіграють великої ролі у світовій політиці, політолог Олексій Якубін вважає хибною.

- Там зростає населення, і багато африканських країн досить активно розвиваються і стають більш відкритими на світовому ринку, залучаються до світової геополітики. А європо- та американоцентричний погляд України часто не дозволяв бачити значущість африканського регіону. Хоча він відіграє свою роль у світі. Наприклад, ПАР – член "Великої двадцятки", – пояснює експерт. – Україні важлива політична підтримка країн Африки. Адже і Росія також активно бореться за цей регіон.

Іншими словами, нам, на думку політолога, треба посилювати свій вплив поза західним світом. Країни, які не входять до нього, також голосують у міжнародних структурах. І це не лише Африка, але й, наприклад, Латинська Америка.

Дають голоси в ООН...

Крім цього, Києву важливі та потрібні голоси Африки в ООН. Багато країн континенту вже підтримують Україну в рамках цієї організації, але багато хто ще й ні. Наприклад, резолюцію ООН, яка засуджує вторгнення Росії до України, підтримали лише 28 з 54 країн Африки.

- Більшість африканських партнерів співчувають Україні, але зайняли позицію, яку можна описати словами «Не наша війна». Ми активно переконуємо їх, що пересидіти цю війну не вдасться нікому, бо російська агресія проти України є глобальною загрозою, - наголосив Дмитро Кулеба.

Експерт Українського інституту майбутнього Ілля Куса нагадує: усі країни Африки мають свій голос в ООН.

– Але не всі голосують на користь України. Тому Києву дуже важливо отримати ці голоси. Інакше країни залишаються нейтральними чи підтримують Росію. Тому з точки ізоляції Москви від зовнішнього світу візит Кулеби – проривний хід. Це диверсифікація наших дипломатичних контактів, які раніше зациклювалися на Європі та США, – вважає аналітик.

Дмитро Кулеба та міністр закордонних справ Сенегалу Аїсата Таль Саль. Фото: twitter.com/DmytroKuleba

Дмитро Кулеба та міністр закордонних справ Сенегалу Аїсата Таль Саль. Фото: twitter.com/DmytroKuleba

…і нові ринки збуту

Окрім цього, країни Африки – перспективні ринки збуту, наприклад, для того ж таки українського зерна. Наприкінці серпня після розблокування експорту до Африки в рамках Світової продовольчої програми ООН прибуло перше з початку повномасштабного вторгнення РФ українське судно із зерном.

Та й сам Київ має забезпечувати свою економіку під час війни. В Африці можна знайти нові ринки і не дозволити РФ підім'яти під себе старі. Тому пріоритетами переговорів Дмитра Кулеби стане і зміцнення ролі України як гаранта світової продовольчої безпеки, і поглиблення взаємодії в галузі освіти, і просування українських ІТ-продуктів, і створення нових можливостей для українського експорту.

- Африканський напрямок має нові можливості для посилення України, нові можливості для українського бізнесу, для військової економіки. Бо сучасна війна – це протистояння й економічних потенціалів, – пояснює Дмитро Кулеба.

В ТЕМУ

За даними українського МЗС, Україна має посольства у 10 країнах Африки – від півночі континенту до крайнього півдня. Це Марокко, Алжир, Туніс, Єгипет, Ефіопія, Кенія, Сенегал, Нігерія, Ангола та ПАР.

Але у червні цього року президент Володимир Зеленський заявив про намір розширити відносини країни з країнами Африканського Союзу та призначити спеціального представника України з Африки.

ДО РЕЧІ

Почалося турне з Сенегалу, який головує в Африканському Союзі. Дмитро Кулеба провів переговори з міністром закордонних справ Аїсатою Таль Саль. Міністри обговорили кроки щодо активізації співробітництва у сфері ІТ, цифровізації, кібербезпеки, торгівлі та освіти. Глава МЗС Сенегалу подякував уряду України за організацію безпечної евакуації сенегальських студентів із зон бойових дій.

Дмитро Кулеба відкрив у столиці цієї країни – Дакарі – українсько-сенегальський бізнес-форум. Він пояснив, що під час своїх зустрічей у Дакарі заручився політичною підтримкою сенегальського керівництва для активізації економічної взаємодії та збільшення обсягів торгівлі між Україною та Сенегалом.

За підсумками заходу Рада експортерів та інвесторів при МЗС України і Торгово-промислова й сільськогосподарська палата Дакара підписали меморандум про взаєморозуміння.

Наступною країною візиту став Кот-д'Івуар (див. головне фото). Дмитро Кулеба зустрівся з віцепрезидентом цієї країни Т'ємоко Мейліє Коне. Під час зустрічі представник цієї африканської країни заявив, що Кот-д'Івуар виступає проти війни Росії, підтримує зусилля для відновлення миру та приєднується до Кримської платформи. Співрозмовники також обговорили кроки щодо інтенсифікації співпраці у сферах безпеки, торгівлі та сільського господарства. Кулеба також зустрівся в Абіджані з главою МЗС Кот-д`Івуару Кандією Камарою та відкрив бізнес-форум із 25 українськими та івуарійськими компаніями

Наступною країною у турне стане Гана та інші країни африканського континенту.

Новини по темі: Африка Дмитро Кулеба