25 листопада
Завантажити ще

Рішення Ради: запровадили е-рецепт, відмінили призов і визнали незалежність Ічкерії

Рішення Ради: запровадили е-рецепт, відмінили призов і визнали незалежність Ічкерії
Фото: ТГ-канал Верховної Ради

Незважаючи на обстріли Києва, народні депутати збираються на пленарні засідання. «КП в Україні» дізналася, які рішення ухвалили народні обранці на пленарному засіданні парламенту 18 жовтня.

Визнали Чеченську Республіку Ічкерія тимчасово окупованою Росією

287 парламентарів підтримали Постанову Верховної Ради про визнання Чеченської Республіки Ічкерія як тимчасово окупованої Російською Федерацією і засудження вчинення геноциду чеченського народу. 

- Як голова міжфракційного обʼєднання «За вільний Кавказ», вважаю, що це вкрай важливе рішення. Путін вже дуже давно намагається поневолити чеченській народ, він поставив керувати свого гауляйтера Кадирова, а тепер змушує чеченців воювати проти українців. Це типова імперіалістична політика росії по відношенню до інших народів. Росія повинна бути деколонізована, а Ічкерія повинна бути вільною. Раніше я також подавав постанову щодо визнання суверенітету Ічкерії і неодноразово наголошував на необхідності такого рішення, - пояснив важливість рішення народний депутат Олексій Гончаренко.

Відмінили призов на період воєнного часу

В цілому народні депутати затвердили законопроєкт, який передбачає відміну призову на строковову службу на час дії воєнного стану. Також в прийнятому документі сказано, що призовні комісії створюються для розгляду питань щодо:

  • організації медичного огляду осіб, які перебувають на обліку призовників та досягли 27-річного віку, взяття їх на облік військовозобов'язаних або виключення з обліку;
  • направлення призовників, які виявили бажання вступити до вищих військових навчальних закладів або військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, для проходження випробувань та складання вступних іспитів або прийняття рішення про відмову в такому направленні.

Зелене світло е-рецепту

Прийняли народні депутати законопроєкт, яким посилюється контроль за відпуском лікарських засобів.

- Законопроєкт № 7444, за який сьогодні проголосували колеги, створює законодавчу базу для повноцінного впровадження е-рецепту і перетворення застосування рецептурних лікарських засобів в Україні у безпечний, відповідальний, прозорий та контрольований процес, - сказав голова профільного комітету Верховної Ради Михайло Радуцький.

Документ встановлює відповідальність медичних працівників та фармацевтів: у разі призначення рецептурного лікарського засобу без рецепта; за призначення наркотичних засобів без е-рецепта; за відпуск в аптеках рецептурних ліків без рецепта, за недійсним рецептом або з порушенням порядку продажу препаратів.

- Потрібно зазначити, що закон почне діяти не відразу. В умовах війни не всі українці мають доступ до лікаря, а медики – до електронної системи охорони здоров’я. Тому зміни до законодавства почнуть діяти за три місяці після завершення воєнного стану, - додав Михайло Радуцький.

Дозвіл на створення місцевих пожежних дружин

Депутати підтримали законопроєкт, яким  місцевим органам самоврядування, ОТГ надається можливість створювати місцеві пожежні дружини - це формування з чіткою структурою, що буде фінансуватися з місцевих бюджетів.

- На даний час у державі залишається актуальною проблема із захистом від пожеж населених пунктів. Для реагування на пожежі, зокрема, в сільській місцевості підрозділи Державної служби з надзвичайних ситуацій (ДСНС) іноді долають відстані понад 40 км, а час прибуття до окремих населених пунктів може становити понад 45 хвилин, що значно перевищує нормативно визначений 20-хвилинний термін прибуття. У таких випадках підрозділи прибувають на згарище, коли гасити вже майже нічого. Відповідно до інформації Міністерства внутрішніх справ України, ДСНС, для підвищення мобільності та ефективності пожежної охорони є необхідність у додатковому створенні 1051 пожежно-рятувального підрозділу, зокрема, шляхом розвитку мережі пожежно-рятувальних підрозділів місцевої та добровільної пожежної охорони, - сказано в пояснювальній записці до законопроєкту.

Додали грошей на оборонку

Вчергове народні обранці скоригували бюджет на поточний рік, збільшивши військові видатки  на 387 млрд грн.

- Збільшення фінансування передбачено для: Міноборони - на 365,2 млрд грн, МВС - на 12,9 млрд грн, СБУ - на 3,7 млрд грн, ГУР Міноборони - на 3,2 млрд грн, Адміністрація Держспецзв’язку - на 1,3 млрд грн, УДО - на 600 млн грн, Служба зовнішньої розвідки 45 млн грн, - деталізувала парламентарка Юлія Клименко. 

Спростили облік робочих місць для осіб з інвалідністю

Верховна Рада ухвалила в цілому законопроєкт, який передбачає спрощення обліку робочих місць для осіб з інвалідністю.

- Документ скасовує звітування роботодавців про працевлаштування осіб з інвалідністю. Відтепер цей обов’язок перекладено на територіальні відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, які будуть отримувати необхідні дані з Державного реєстру, – пояснила народна депутатка Олена Шуляк.

Вона додала, що документ скасовує квоту на працевлаштування людей з інвалідністю. Зроблено крок до максимального працевлаштування таких осіб.

- В Україні діє квота, за якої на кожному підприємстві 4% від всіх робочих місць мають обіймати люди з інвалідністю. Якщо ця квота не виконується, то підприємство мало сплачувати штрафні санкції. Втім, ця норма не сприяє інтеграції та реабілітації людей з інвалідністю, – зауважила Олена Шуляк. - В умовах війни та збільшення травмування серед населення держава дбає про підтримку зайнятості осіб з інвалідністю. Наші мужні захисники, які отримали поранення чи інвалідність на фронті, мають бути працевлаштовані відповідно так само на підставі чинного законодавства України.

Ввели умови для отримання громадянства України

Народні депутати зробили перший крок до того, щоб українське громадянство не отримували будь-хто. За основу депутати проголосували законопроєкт, який передбачає складання іспиту зі знання Конституції, історії України та української мови.

- Нарешті Україна має якусь гордість і говорить на законодавчому рівні, що українське громадянство - це не прохідний двір, і ми можемо (і повинні!) висувати умови для його отримання. Український паспорт - цінний, і ті, хто його хочуть отримати, мають докладати зусиль. Власне, мабуть в жодній західній країні світу неможливо отримати громадянство просто за заявою - без знання мови (а часто - історії). Тільки Україна 30 років роздає паспорти кому попало, а потім олєжка-волинська рєзня-царьов ще й може стати депутатом найвищого законодавчого органу, - прокоментувала прийняття у першому читанні законопроєкту народна депутатка Роксолана Підласа. Також вона звернула увагу на один важливий нюанс даної законодавчої ініціативи.

- В законопроекті, однак, є важливий нюанс, який особисто мені не дуже подобається - іспит складається ПІСЛЯ набуття громадянства. Вважаю, що потрібно ДО і умова отримання громадянства - успішне складення іспитів, - додала Підласа.