25 листопада
Завантажити ще

Політексперт Олександр Краєв: У січні США можуть виділити Україні ще 50 млрд доларів

Політексперт Олександр Краєв: У січні США можуть виділити Україні ще 50 млрд доларів
Фото: ​facebook/ Олесандр Краєв

Росія продовжує повномасштабну війну проти України на виснаження. І нам цю війну не виграти виключно на звитяжній боротьбі та мужності наших захисників. Нам потрібно зберегти і посилити допомогу від міжнародних партнерів, зокрема США та Великобританії.

Але чи вдасться зберегти цю підтримку? В США за тиждень проміжні вибори. У Великобританії - новий прем’єр. Як пертурбації на політичному олімпі США та Великобританії вплинуть на рівень підтримки України? Про це «КП в Україні» поговорила з експертом Ради зовнішньої політики «Українська призма» Олександром Краєвим.

Україна збереже двопартійну підтримку США

- Олександре, нещодавно стало відомо про лист 30 конгресменів від Демократичної партії, які закликали президента США активізувати дипломатичні зусилля для переговорів між Україною і Росією. Потім, після хвилі обурення від американських же політиків, лист відкликали, мовляв, сталася помилка. Але неприємний осад лишився. Що це була за історія, як її можна пояснити?

- Цьому є два пояснення. Перше – незабаром в США відбудуться проміжні вибори. І є політики, які, в принципі, окрім як хайпом і скандалами, не змогли виділитися, тому вони намагаються «виїжджати» на подібних скандалах і заявах. Вони не можуть показати своїм виборцям виконання власної програми, тому намагаються проявити просто активність і бути присутніми в інформаційному полі.

Другий аспект – не забуваймо, хто саме подав цей лист. Це так звані ліберальні демократи, а направду - соціалісти сучасного штибу. Але насправді навіть в Демократичній партії ми бачимо, що набагато більшу популярність мають саме помірковані демократи, а не радикали лівого толку.

До речі, цей лист з’явився ще в червні, але лише зараз його інформаційно підсвітили. Серйозно на наші двосторонні відносини, геополітичну ситуацію в США подібні листи впливати не будуть.

- 8 листопада мають відбутись проміжні вибори в США: обиратимуть всіх членів Палати представників США та частину членів Сенатів США. Чим ці вибори важливі для України? Чи можна вже зараз спрогнозувати їхні результати?

- Сьогодні більша частина подібних прогнозів сходиться на тому, що республіканці забирають собі Палату представників, як мінімум матимуть перевагу 52-53% своїх представників. Сенат залишиться розділеним – 50 на 50, але так як у віцепрезидентки Камали Харіс буде вирішальний голос, то фактично Сенат залишиться продемократичний. Таким чином, ми отримаємо врівноважений Конгрес (з однією Палатою республіканців і однією - демократів). 

Зміна конфігурації в Конгресі серйозно не вплине ні на підтримку, ні на наші відносини. Проте ще є політичні актори в США, з якими потрібно працювати

І це буде дуже позитивний результат і для Америки, і для України в тому числі.

- Все ж таки, чого очікувати Україні?

- Ще місяць тому я би сказав, що не зміниться рівно нічого. А зараз ми бачимо, що з’являються ліві з Демократичної партії, з’являється певна когорта республіканців, які трохи сумніваються, чи дійсно Україні потрібно надавати так багато допомоги. Але вони не вплинуть на стратегічний рівень підтримки, тому що основна маса положень вже прописана або буде прийнята ще за цього складу Конгресу на початку січня. Тому зміна конфігурації в Конгресі серйозно не вплине ні на підтримку, ні на наші відносини. Проте нам потрібно мати на увазі, що ще є політичні актори в США, з якими нам потрібно працювати – проводити переговори, нагадувати, переконувати.

- Двопартійна підтримка збережеться?

- Абсолютно точно. Адекватна частина Республіканської та Демократичної партій продовжить нас підтримувати. Наразі такої адекватної частини у демократів більше 60%, у республіканців – точно більше половини. Тому я особисто щодо потенціалу цих виборів для України не хвилююсь.

- Коли приступлять до обов’язків новообрані конгресмени?

- Це 20-ті числа січня 2023 року.

Цілком ймовірно, що США ведуть перемовини щодо повалення режиму Путіна

- Парламент Польщі, а раніше Естонії, Латвії, Литви визнали Росію державою з терористичним режимом. Подібний законопроєкт, а саме про визнання Росії державою спонсором тероризму, був внесений і в Конгрес США. У вересні Байден заявив, що Росію не варто визнавати державою-спонсором тероризму у відповідь на повномасштабне вторгнення РФ в Україну. Достатньо ввести санкції, які були б аналогічні оголошенню РФ країною-спонсором тероризму. Чому США не наважуються визнати Росію державою-спонсором тероризму?

- Перша причина абсолютно прагматична – вони ВЖЕ ввели більшу частину тих санкцій, які відповідають цьому статусу: повне обмеження економічної діяльності, блокування майже всіх віз росіян і т.д. Американці розуміють, що це (визнання Росії державою-спонсором тероризму. - Авт.) буде виключно бюрократична галочка, яка не принесе реального результату, не додасть нічого об’єктивно нового.

Американці розуміють, що визнання Росії державою-спонсором тероризму буде лише бюрократичною галочкою, яка не принесе реального результату

Друга причина - американці застосовують нові визначення, санкції, параметри лише в той момент, коли бачать, що від цього буде максимальний результат, тобто, коли їм потрібно або зупинити, або спровокувати, або протистояти Росії. Зараз вони не бачать причин, щоб «дати ляпаса» росіянам. 

Це насправді потужний, як мінімум інформаційний, інструмент. І розкидатись ним просто так, визнаючи державою-спонсоркою тероризму, без того, щоб це мало додаткові впливи, американці не будуть. Вони тримають цей інформаційний козир в рукаві.

- А визнати дії Росії в Україні актом геноциду можуть?

- Можуть. І ми бачимо, що шість країн в світі це вже визнали. І фактично велика частка країн вже допомагає Офісу генпрокурора України працювати над збором доказів, оформленням справи і, відповідно, у подальшому допомагатимуть вже юридичною роботою.

- Іноді можна почути конспірологічні версії, що США можуть вести перемовини з представниками окремих російських еліт, наприклад, Патрушевим, щодо повалення президента Путіна. Наскільки варто зважати на такі чутки? Такі перемовини взагалі можливі?

- Це цілком ймовірно. У мене, на жаль, цьому поки що немає ні підтверджень, ні спростувань. Але ми знаємо, що американці і у випадку Радянського Союзу, і у випадку багатьох інших ворожих до себе режимів намагаються (і це класична стратегія) знайти внутрішню слабину таких режимів, знайти людей, які зможуть співпрацювати з американцями і дати їм від цього максимальну вигоду. Це абсолютно нормально. Це те, як працює геополітика, як працює велике міждержавне протистояння.

- Що зараз відбувається з ленд-лізом? Байден вже скористався ним?

- Поки у нас працювали ті програми, які були від Конгресу. Ленд-ліз офіційно почав діяти з 1 жовтня. Байден вже два рази скористався ленд-лізом, виділивши Україні 725 і 675 мільйонів доларів. Зараз основне питання - виділити нам 12 мільярдів на залишок цього року і початок наступного. Крім того, в січні, до того як цей Конгрес закінчить свої повноваження, нам мають виділити ще 50 мільярдів доларів. І цього має вистачити на весь наступний рік. І тоді це, по суті, і будуть основні гроші ленд-лізу.

У Китаю немає мети захопити Тайвань до певної дати

- На днях Державний секретар США Ентоні Блінкен звинуватив Китай у підриві десятирічного статуса-кво, який утримував обидві країни від війни через Тайвань. Що може бути червоною лінією в цій історії, які є ризики, що сторони її перетнуть?

- Китай вже неодноразово заявляв, що Тайвань вони так чи інакше будуть повертати, що він знову має стати частиною КНР. І Сі Цзіньпін під час останнього з’їзду Компартії казав, що можуть повертати будь-яким методом, включаючи збройний. Вони не ставлять собі жодних обмежень. Вони більше виступають за мирне відновлення територіальної цілісності, за мирне входження двох Китаїв в один, але натякають: якщо знадобиться, то вони готові вдатися до сили. Коли це станеться? Коли Китай побачить найкращу для цього нагоду. Китай, на відміну від Росії, набагато прагматичніший гравець, краще розуміє, хто і яку роль наразі виконує на міжнародній арені.

І прямо зараз, коли Китай переживає велику економічну кризу, тільки відновлюється від коронавірусу через свою політику «нульового ковіду», переживає політичні пертурбації, закріплення культу особи – не найкращий час для воєнних методів. Крім того, США залишаються найбільшим торгівельним і економічним партнером Китаю, на другому місці - ЄС. І зараз через Тайвань руйнувати цю систему, яка настільки вигідна для Китаю, у Піднебесній сенсу не бачать.

Зараз, коли Китай переживає велику економічну кризу, політичні пертурбації, відновлюється від ковіду, – не найкращий час для воєнних методів

Відразу може виникнути питання, чи допоможе Росія? Зовсім не допоможе. Росія на 14-му місці по економічній співпраці з Китаєм. До кінця року прогнозується, що РФ опуститься на 20-е місце. Тому Китай може вичікувати. Він нікуди не спішить. Це Путін може ставити завдання захопити територію до певної дати, у Китаю інші підходи, стратегічна культура на сприйняття часу.

Сунакі продовжить курс Джонсона щодо України

- Чого Україні чекати від нового прем’єра Великобританії Ріші Сунака? Чи не зменшиться рівень підтримки?

- Не зміниться нічого. Наша співпраця, основні наративи закріплені не просто в програмі певної партії чи політика, а в міжнародних договорах. Крім того, вони повністю відповідають національним інтересам Сполученого Королівства, які закріплені в Концепції національної безпеки і в новій геополітичній стратегії «Глобальна Британія». Для всіх британських політиків Україна - єдина тема, щодо якої вони можуть погодитись, де немає взаємних претензій, яку готові підтримувати всі. Навіть, якщо будуть загальні перевибори і до влади прийдуть лейбористи (що найбільш ймовірно), вони продовжать цей курс майже без жодних змін. Тому жодної загрози негативних змін для наших взаємовідносин від нового прем’єра я не бачу.