22 листопада
Завантажити ще

Саміт G20: чи бойкотуватимуть Путіна і що готують на з'їзді світових лідерів

Саміт G20: чи бойкотуватимуть Путіна і що готують на з'їзді світових лідерів
Фото: twitter.com/g20org

15-16 листопада на острові Балі в Індонезії пройде черговий саміт " Великої двадцятки " (G-20). І головною його інтригою вже зараз називають участь чи неучасть у ньому російського президента Володимира Путіна. Країни G20 зараз визначаються, як поводитися з фактом участі у саміті країни, яка почала агресію в центрі Європи.

Зеленський не поїде

Президент України Володимир Зеленський вже заявив, що відмовиться від участі у саміті G-20, якщо на ньому буде присутній президент Росії Володимир Путін. Справа в тому, що президент Індонезії Джоко Відодо запросив на саміт і Зеленського, і Путіна. В Індонезії навіть заявили, що готові організувати зустріч двох президентів на саміті G20.

- Не стежу за участю інших у саміті G-20. Позиція моя особиста і позиція України полягала в тому, що якщо лідер Російської Федерації братиме участь, то Україна не братиме участі. Подивимося, як буде у майбутньому, – заявив Володимир Зеленський.

– Зеленський не поїхав і на більш статусні та важливі заходи – саміт «Великої сімки» та саміт НАТО, на які його запрошували. Він дотримується принципу відмовитися від закордонних поїздок під час війни. Крім цього, логістика поїздки є дуже складною. Щоб поїхати на дводенний саміт «Великої сімки», потрібно витратити щонайменше п'ять днів. А президент країни, що воює, не може собі цього дозволити. Тож, швидше за все, відбудеться його онлайн-включення. Наша делегація туди, мабуть, поїде. Ну а сама заява Зеленського – це сигнал Путіну та Заходу про те, що жодних переговорів із Росією не буде, - розповів політолог Володимир Фесенко.

Президент Байден не зустрічатиметься з главою Росії

Як повідомили у Білому домі, президент США Джо Байден особисто відвідає саміт лідерів G20 на Балі в Індонезії. Там він працюватиме з партнерами з G20 для вирішення ключових проблем, таких як зміна клімату, глобальний вплив війни Путіна на Україну, включаючи енергетичну та продовольчу безпеку. Також йтиметься про інші пріоритети, важливі для відновлення світової економіки.

Але під час саміту президент США Джо Байден не зустрічатиметься віч-на-віч з Путіним.

- Президент сказав, що не має наміру проводити зустріч із Володимиром Путіним, - заявив координатор зі стратегічних комунікацій Ради нацбезпеки Білого дому Джон Кірбі.

Раніше президент Сполучених Штатів Америки Джо Байден говорив, що Росію треба виключити із "Великої двадцятки". При цьому, за його переконанням, Україна має відвідати зустрічі G20. Представники Білого дому заявили, що вони непублічно передали Індонезії своє бажання, щоби Росія не була присутня.

США вивчають питання про можливе виключення Росії з міжнародних інституцій, зокрема G20, та обговорять його зі своїми союзниками та партнерами. Про це заявив радник президента США з безпеки Джейк Салліван. На думку Саллівана, Росія більше не може брати участь у міжнародних інститутах та у міжнародному співтоваристві, як було раніше.

Путін шантажуватиме Захід

Сам Путін поїде на саміт G20, оскільки прагне вирішити питання щодо припинення «зернової угоди», на думку багатьох західних експертів. Проте Кремль це не підтверджує, хоча президент РФ пообіцяв присутність Росії на високому рівні.

- Я вдячний керівництву та президенту Індонезії Джоко Відодо за запрошення на "двадцятку". Ми подумаємо, як це ми зробимо. Росія точно абсолютно там буде представлена на високому рівні. Можливо, і я поїду, доки я подумаю, - зазначив Путін.

Як повідомляє «Голос Америки», на саміті він маніпулюватиме проблемою продовження угоди щодо експорту зерна з українських портів як важелем впливу на Захід.

- «Зернова угода» буде центральною темою саміту G20, і всі намагатимуться переконати Путіна продовжити її. Це спосіб для росіян тримати карти в рукаві на саміті, – припускає «Голос Америки».

Лідери країн «Великої двадцятки» наполягатимуть на тому, щоб Путін продовжив термін дії угоди на чотири місяці або навіть на більш тривалий термін.

Це буде перший міжнародний захід після повномасштабного вторгнення в Україну, на якому президент РФ має намір бути присутнім разом із західними лідерами.

- Як показала ситуація з російським демаршем щодо «зернової угоди», Путін уже нічого не може вимагати. За два дні Росія відмовилася від своїх вимог. ООН та Туреччина вирішили це питання без неї. Тому зараз не Путін вимагатиме, а від нього вимагатимуть. Він не «банкуватиме» на цьому саміті. Він може торгуватись, але його можливості зараз обмежені. Тому швидше за все домовляться про продовження «зернової угоди». Але жодної «великої угоди» із Заходом не буде, - вважає Володимир Фесенко.

Чи буде бойкот Путіна на G20

Прем'єр-міністр Британії Ріші Сунак закликав союзників не вести переговори з президентом РФ у рамках наступного саміту "Великої двадцятки".

- Наші партнери та союзники з G20 несуть колективну відповідальність за те, щоб засудити огидну поведінку Путіна. Сидіти з ним за столом недостатньо, коли він несе відповідальність за те, що дітей убивають у їхніх ліжках, коли вони сплять. Ми маємо надіслати Путіну рішучий сигнал, що йому не місце за столом, поки він не припинить свою незаконну війну в Україні, - сказав Сунак.

А Девід Кемерон, прем'єр Великобританії у 2010-2016 роках, закликав до бойкоту саміту "Групи двадцяти", якщо лідер РФ Володимир Путін вирішить їхати на нього. Але голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляйєн не підтримує ідею бойкоту саміту G20 в Індонезії, якщо в ньому братиме участь президент Росії Володимир Путін.

- Ми маємо дуже добре подумати про закриття G20. Я не ратую за це. На мій погляд, G20 надто важлива, у тому числі для країн, що розвиваються, щоб ми дозволили Путіну знову зруйнувати цей орган. Я думаю, що краще сказати йому, коли він прийде, сказати йому в обличчя, що ми думаємо, – сказала голова Єврокомісії.

Експрем'єр Британії Борис Джонсон хоч і назвав російського диктатора Володимира Путіна "ізгоєм", але закликав партнерів G20 не бойкотувати саміт, якщо глава Кремля туди таки приїде. На його думку, будь-який бойкот із боку західних країн у разі приїзду Путіна просто залишить слово за Росією та Китаєм.

- Якщо ви залишаєте щось на кшталт G-20, ви ризикуєте просто передати можливість пропаганди іншим, – сказав він.