22 листопада
Завантажити ще

Візит Байдена в Україну: найцікавіше лишилось за лаштунками

Візит Байдена в Україну: найцікавіше лишилось за лаштунками
Фото: Evan Vucci/Pool via REUTERS

Ранок 20 лютого розпочався для киян з численних заторів на дорогах. В середмісті столиці були перекриті вулиці, посилено патрулювались, а в кварталі поруч з посольством США в Україні взагалі панували безпрецедентні міри безпеки.

«Точно приїхав Байден», - спалахнули здогадками соціальні мережі. Інтриги додав і заступник міністра закордонних справ, мовляв, очікується «сюрприз» - приїзд дуже високого гостя.

«Вони лише сьогодні ввечері вилітають, можливо, телепортація якась», - іронізувала в коментарі під одним із дописів про приїзд Байдена журналістка Мирослава Гонгадзе.

А тим часом в ЗМІ потрапляло все більше і більше сигналів, що дійсно - Байден відвідає Україну… Об 11.34 в Києві лунає сирена (повітряна тривога охопила всю країну). А за хвилин 10 в мережі з’являються світлини та відео президентів Володимира Зеленського і Джо Байдена, які під завивання сирени вшановують пам’ять загиблих героїв «Небесної сотні» і полеглих в російсько-українській війні біля Михайлівського золотоверхого собору.

KP.UA підводить підсумки, з чим приїхав в Україну Байден та які сигнали послав світові і, зокрема, президентові Росії Володимиру Путіну. І що здивувало українських політиків під час перебування Байдена в Маріїнському палаці?

На зустріч з Байденом не запросили Залужного

Ще вчора у фокусі журналістської спільноти було питання: чи зустрінеться президент Джо Байден з українським колегою під час свого анонсованого візиту до Польщі 20-22 лютого? Моделювалась ситуація, що Зеленський може поїхати у Польщу. Проте ніхто не міг собі і уявити, що Байден сам відвідає Україну і не просто зустрінеться з Зеленським десь на польсько-українському кордоні (на кшталт зустрічі перших леді США Джіл Байден та України Олени Зеленської у травні 2022 року у Мукачево), а приїде саме в столицю. Американський президент обрав другий варіант (кінцеве рішення прийняв ввечері у п’ятницю, 17 лютого) і сміливо сів у Польщі на потяг до Києва.

До речі, за інформацією агенції Associated Press, перед візитом Байдена до Києва Білий дім попередив про це Москву, щоб не було ніяких провокацій. Кремль у відповідь полякав американського лідера півторагодинною тривогою, але на ракетні обстріли не наважився.

В Києві Байден провів шість годин. За цей час встиг провести перемовини в форматі тет-а-тет з Володимиром Зеленським, а потім перемовини велись на рівні делегацій двох країн. І ще один цікавий момент. В Маріїнському палаці, окрім подружжя Зеленських, Байдена вітали голова Офісу президента Андрій Єрмак, спікер Верховної Ради РусланСтефанчук, прем’єр-міністр Денис Шмигаль, віце-прем’єрка-міністр економіки Юлія Свириденко, віце-прем’єр по відновленню України Олександр Кубраков, очільник МЗС Дмитро Кулеба, міністр оборони Олексій Рєзніков, заступники голови Офісу президента Андрій Сибіга та Роман Машовець (саме в такому порядку вишикувались українські політики для рукостискання з Байденом).

- Єдине, чого не зрозумів, чому на зустрічі в Маріїнському палаці не було генерала Залужного. Хотілось, щоб він був на таких зустрічах. Це перемога ЗСУ, він головнокомандувач, - зауважив народний депутат Олексій Гончаренко.

Джо Байдена зустрічали українські високопосадовці. Фото: пресслужба ОП.

Джо Байдена зустрічали українські високопосадовці. Фото: пресслужба ОП.

Допомога ще на 2 мільярди

На спільній пресконференції президент Володимир Зеленський назвав візит Байдена до Києва важливим для підтримки українців.

-  Історичних результатів ми можемо досягти тільки разом з усім світом, зі Сполученими Штатами, з усією Європою. Сьогоднішні наші переговори з Джозефом Байденом були саме такими змістовними і важливими, як це вже стало традицією для відносин між нашими державами, - сказав Володимир Зеленський.

Зі свого боку, Джо Байден публічно заявив, що з першого дня великого вторгнення Росії в Україну пообіцяв Зеленському підтримувати нашу країну, і робить це.

- Ми зібрали коаліцію націй від Атлантики до Тихоокеанського регіону. НАТО. Японія. Кількість націй - понад 50, які допомагають Україні захищати себе з безпрецедентною економічною, військовою та гуманітарною підтримкою. Найсильніші економіки світу зібралися, щоб перекрити життєві потоки російської економіки. Разом ми зібрали 700 танків і тисячі бронемашин, тисячу артилерійських систем і понад 2 млн артилерійських боєприпасів, більше 50 ракетних систем, засоби ППО, - сказав Джозеф Байден. Він також анонсував додаткову допомогу в 2 мільярди доларів, яка буде невдовзі оголошена.

- Там будуть додаткові боєприпаси для HIMARS, додаткові системи, які дадуть можливість захистити український народ від бомбардувань. Пізніше ми оголосимо про нові санкції, які не дозволять обійти санкційні механізми, - повідомив лідер США.

Одна з зустрічей пройшла тет-а-тет між двома президентами. Фото: пресслужба ОП

Одна з зустрічей пройшла тет-а-тет між двома президентами. Фото: пресслужба ОП

Ніяк без літаків та підняття геополітичних ставок

А що ж лишилось за лаштунками та між рядками цього неанонсованого та важливого візиту Байдена в Україну?

Перше – домовленості про авіацію та далекобійні снаряди.

- Ми сподіваємося, що 2023 рік стане роком перемоги, - сказав Зеленський після зустрічі з Байденом.

Але для перемоги, для потужного контрнаступу Україні потрібні не лише танки і бронемашини, але й далекобійна зброя та авіація. Чи готові Штати надати її? Офіційної заяви не було. Проте, на думку військового аналітика Олександра Мусієнка, за наслідками візиту в Україну США невдовзі зможуть оголосити про надання Україні винищувачів F-16 ( а це, в свою чергу, може спровокувати ланцюгову реакцію, коли й інші країни зголосяться надавати нам «крила»).

- Ми не можемо виключати, що на цих літаках вже проходили  і проходять навчання українські  пілоти. Рішення про фінансування  таких навчань було ухвалено Конгресом США ще влітку минулого року, виділили 100 мільйонів, - вважає Мусієнко. – Може бути оголошено про розширений пакет допомоги, зокрема далекобійної, такої як GLSDB.

Друге – США підвищили ставки на геополітичній шахівниці. Росії та її явним та латентним прибічникам дали зрозуміти – вам не виграти війну, потрібно припиняти агресію. На думку політолога Віктора Небоженка, США надіслали потужний сигнал Росії та Китаю напередодні гучно розрекламованого відеозвернення президента Росії Володимира Путіна до росіян 21 лютого та напередодні представлення лідером Китаю Си Цзиньпінем 24 лютого власного мирного плану щодо завершення війни в Україні.

- Американці випередили агресивний виступ президента Росії та лицемірно-миротворчий виступ президента Китаю Си Цзиньпіна, які вирішили грати з Заходом в гру «поганого і хорошого поліцейського». Тепер комусь з них доведеться змінювати гру – Путіну чи Си, - висловив свою думку Небоженко.

Фото
Фото
20 Лютого 202317:42

Довідка Коротко про

Попередник Джо Байдена, 45-й президент США Дональд Трамп жодного разу не відвідав Україну. Не приїздив за дві каденції (майже 10 років) президент Барак Обама. Джордж Буш-молодший був в Києві в березні 2008 року і публічно підтримав прагнення України щодо вступу в НАТО.

Тричі приїздив в Україну президент США Біл Клінтон- у січні 1994 року (напередодні підписання Будапештського меморандуму), у травні 1995 року (публічно виголосив: «Слава Україні»), у червні 2000 року (обговорював закриття ЧАЕС).

Що стосується Джо Байдена, то за останні дев’ять років він шість разів відвідував Україну. Будучи віце-президентом в Адміністрації Барака Обами, Байден прилітав в Київ – в 2009 році, тричі в 2014 році, у 2015 та 2017 роках.