Завантажити ще

Фінляндія вже в НАТО: що це означає для світу та України

Фінляндія вже в НАТО: що це означає для світу та України
Фото: Lehtikuva/Antti Hamalainen via REUTERS​

4 квітня здійснився страшний сон Росії: ще одна країна - Фінляндія - стала членом НАТО. І те, чого боялася Москва – розширення Альянсу на її кордонах, стало реальністю. Примітно, що це сталося 4 квітня – у день річниці заснування НАТО. 1949 року у Вашингтоні представники 12 країн – США, Великобританії, Франції, Італії, Бельгії, Нідерландів, Люксембургу, Канади, Данії, Ісландії, Норвегії та Португалії – підписали Північноатлантичний пакт про військово-політичний союз.

Росія отримала ще майже півтори тисячі кілометрів кордону з НАТО

Усі 30 країн-членів НАТО схвалили протокол про членство Фінляндії. І ця країна стане 31-м членом організації. У штаб-квартирі Блоку в Брюсселі відбулася церемонія підняття прапора Фінляндії за участю генерального секретаря Йєнса Столтенберга та президента Фінляндії Саулі Ніїністе.

- Ми вперше піднімемо прапор Фінляндії тут, у штаб-квартирі НАТО. Це буде гарний день для безпеки Фінляндії, безпеки Північних країн та НАТО в цілому, - сказав генсек Альянсу.

І Фінляндія стала 6-ю країною Блоку, яка має кордон із Росією, після Норвегії, Польщі, Естонії, Латвії та Литви і, відповідно, продовжить «натівську стіну» з країною-терористкою ще на 1 тисячу 325,8 км.

Чому Фінляндія вступила до Альянсу

Це було викликано російською агресією щодо України. Саме на тлі вторгнення Росії в Україну Фінляндія та Швеція відмовилися від політики нейтралітету та подали заявки на вступ до НАТО. Міністр закордонних справ Фінляндії Пекка Хаавісто пояснив, що з початком війни в Україні "реальна ситуація з безпекою в Європі змінилася".

- З урахуванням цього Фінляндії довелося замислитися над тим, як реагувати і де отримати підтримку у разі загрози застосування ядерної чи хімічної зброї. Це і стало основним чинником вступу до Альянсу, - сказав Хаавісто.

- Власне, саме вторгнення Росії в Україну минулого року підштовхнуло Фінляндію та Швецію до рішення подавати заявки на вступ до НАТО, коли президент Путін заявив, що його метою вторгнення в Україну було гарантувати "менше НАТО" біля своїх кордонів. Він хотів змусити НАТО "зачинити двері", щоб нові країни не набували членства. Але отримав протилежний результат: більше наших сил, більш високу готовність на східному фланзі Альянсу та нові країни-члени, - сказав генсек НАТО Йєнс Столтенберг.

Фінляндія привела у готовність свої збройні сили

Після церемонії вступу до НАТО Фінляндія офіційно отримає статус члена Альянсу. І з цього моменту Фінляндія братиме участь у всіх зустрічах, заходах, військових структурах Блоку. За словами глави НАТО Йєнса Столтенберга, після набуття офіційного членства Фінляндія приведе в підвищену готовність частину своїх бойових сил і продовжить інвестувати у передові літаки F-35 п'ятого покоління. Крім того, із завтрашнього дня збільшиться кордон Росії з НАТО.

- Ми маємо значні оборонні можливості, щоб вести війну, яка зараз триває в Україні, – сказав головнокомандувач Збройних сил Фінляндії генерал Тімо Ківінен. – У перерахунку на душу населення у нас, мабуть, найбільша вогнева міць у Європі.

Розмістять у себе бази НАТО і замовлять найсучаснішу зброю

У Фінляндії вже заявили, що не мають нічого проти того, щоб на її території було розміщено бази та ядерну зброю НАТО. Прем'єр-міністр Фінляндії Санна Марін сказала, що її країна не хоче "закривати жодних дверей" і що не повинно бути "жодних умов" для її членства в НАТО.

Раніше фінські ЗМІ вже писали, що у проєкті закону про вступ до НАТО Фінляндія не планує передбачати жодних обмежень на розміщення військових баз чи ядерної зброї, якщо виникне така потреба.

Також Фінляндія 2023 року витратить на оборону вдвічі більше, ніж попередніми роками. Уряд цієї країни вже оголосив замовлення на ракети зі США, Ізраїлю та Швеції, а також гаубиці з Південної Кореї.

Згідно з бюджетом на 2023 рік, витрати на оборону у Фінляндії в найближчі кілька років становитимуть близько 6 мільярдів євро. Тоді як 2020 року уряд країни планував виділити збройним силам близько 3 мільярдів євро.

Так, наприклад, ухвалено рішення про закупівлю 64 американських багатоцільових винищувачів F-35, які є найбільшим замовленням на озброєння в історії країни (понад 8 млрд євро; щорічні витрати близько 1,5 млрд євро).

Росія загрожує від безсилля

Нагадаємо, саме бажання не допустити поширення інфраструктури Північноатлантичного альянсу на Схід було однією з оголошених Росією причин здійснити повномасштабне вторгнення в Україну.

І ось тепер Москва почала загрожувати і Фінляндії. Що, мовляв, після вступу до НАТО вона реагуватиме адекватно і збільшить свою військову присутність біля кордонів цієї країни.

Міністр оборони Росії Сергій Шойгу заявив, що розширення НАТО підвищує ризики розширення "конфлікту", і підкреслив, що РФ передала до Білорусі ракетний комплекс "Іскандер-М", який може використовувати ядерні боєголовки.

Але ці погрози мало чого варті. Оскільки можливості Росії та її Балтійського флоту, наприклад, будуть значною мірою знижені. Адже більшість країн, які мають вихід до Балтійського моря, є країнами НАТО. Коли туди вступить ще й Швеція, Балтійське море стане «натовським озером». І це значно зменшить можливості Росії у регіоні.

Як вплине на Україну

На думку військового експерта Валерія Романенка, вступ Фінляндії до Альянсу дає свій позитив і Україні. По-перше, тепер ця країна зможе нам офіційно передавати своє озброєння у рамках програмних документів НАТО.

– А тут треба зазначити, що фінська армія є сучасною та дуже модернізованою, тобто Київ може розраховувати на новітню зброю, – пояснює експерт.

А крім цього, вступ цієї країни до Блоку важливий для Києва з погляду перспективи.

– Оскільки ця країна стала членом Альянсу через війну в Україні, то тепер вона виступатиме «за» вступ самої України до НАТО. Тобто вона вже зараз є наш потенційний союзник у цьому питанні, - пояснює Валерій Романенко.

А якщо ще зважити на те, що Росія має намір розмістити на кордоні з Фінляндією додатковий військовий контингент, то це, на думку експерта, означає, що ці частини не будуть перекинуті на війну в Україні.

До речі

Можливості армії Фінляндії

Армія Фінляндії займає 59-е місце серед усіх армій світу. Населення Фінляндії складає всього 5,5 млн осіб, але має більше артилерії, ніж у Франції та Німеччини разом узятих. У мирний час чисельність армії Фінляндії становить близько 25 тисяч осіб, з них близько 20 000 – солдати-строковики. Водночас армія може оперативно виставити ще 280 тисяч військових. А ще 700 тисяч – це так званий “глибокий резерв” – це ті, хто відслужив більше 10 років тому, але навіть їх періодично викликають на навчання.

Парк фінських літаків F/A-18 Hornet незабаром буде замінено 64 винищувачами Lockheed Martin F-35A. На морі є розвинена берегова оборона та мілководний флот, пристосований для дій біля скелястих берегів Балтійського моря. Також у країни є можливості для бойових дій в Арктиці та Лапландії.

Що далі?

Ще більше країн НАТО

Швеція також незабаром приєднається до НАТО. Хоча Фінляндія та Швеція одночасно подали офіційні заявки на членство в НАТО 18 травня 2022 року, Швецію поки що не офіційним учасником Альянсу не оголошують.

Генеральний секретар Альянсу впевнений, що Швеція набуде членства, і це є пріоритетом для НАТО. Нині Фінляндія та Швеція мають особливий статус. Зокрема, Швеція може брати участь у військових та цивільних діях Альянсу.

- Можливо, таке враження, що Швецію залишають позаду, але це не так. Вона повністю інтегрована у військову структуру НАТО, – заявив Йєнс Столтенберг. За його словами, у разі будь-якої загрози Швеції члени Альянсу нададуть допомогу. Столтенберг зазначив, що Швеція офіційно приєднається до НАТО незабаром. Крім того, він заявив, що після остаточного приєднання Фінляндії Швеція буде ще під більшою безпекою.

Оскільки Фінляндія має під боком такого агресивного сусіда, як Росія, яка до того ж вже нападала на неї, то ця країна розробила і використовує концепцію "тотальної оборони". Ідея у тому, щоб до участі у війні була готова якомога більша частка громадян, що дозволить максимально скувати і виснажити ворога, завдати передовим підрозділам опонента такої шкоди, що вони не змогли б продовжити наступ. Щоб забезпечити оборону у разі військового конфлікту на території Фінляндії, армія постійно відпрацьовує механізми максимальної мобілізації всіх ресурсів суспільства.

Перший етап "тотальної оборони" приводиться в дію вже в момент, коли військова розвідка Фінляндії зафіксує суттєве нарощування військ опонентів біля своїх кордонів.

У цьому випадку необхідне обладнання та техніку почнуть перекидати з місць зберігання до мобілізаційних центрів, до пунктів збору викликатимуть резервістів. Громадянські будівельні компанії разом із військовими інженерами виставлятимуть мінні поля, будуватимуть оборонні укріплення та вкладатимуть вибухівку в опори мостів та тунелів.

Новини по темі: НАТО Фінляндія