25 листопада
Завантажити ще

Талібан обіцяє завоювати Іран. Якщо старійшини дозволять

Талібан обіцяє завоювати Іран. Якщо старійшини дозволять
Фото: REUTERS

У світі несподівано для всіх виник ще один збройний конфлікт, результати якого опосередковано можуть вдарити по Росії.

Талібан лякає Іран джихадом

27 квітня виник збройний конфлікт між Іраном та Афганістаном, який контролює рух Талібан. Афганські таліби вивели бронетехніку для атаки на прикордонний пост Ірану. Обидві сторони обмінялися артилерійськими обстрілами, внаслідок яких загинули кілька людей. Іран завдав більшої серйозної шкоди талібам завдяки перевагі в артилерії. Хоча про точну кількість втрат достовірної інформації досі немає.

Міноборони Афганістану звинуватило іранські сили у відкритому вогні. А ватажки Талібану готові розпочати джихад проти Ірану з більшим ентузіазмом, ніж на війні проти Америки. “Якщо старійшини дозволять джихад, ми незабаром завоюємо Іран”, – заявив один із ватажків талібів.

"Іран грає із Заходом у кішки-мишки - насправді вони єдині, але якщо ми поглянемо правді в очі, то Іран буде знищений з карти, дасть Бог", - заявив голова загону Бадрі "Талібану" Абдул Хамід Хорасані.

Як повідомляє телеканал Al Jazeera, останніми днями проталібські акаунти в мережі також поділилися відео з піснею, яка закликає виконуючого обов'язки міністра оборони муллу Мохаммада Якуба протистояти Ірану. Мулла Якуб - син мулли Мохаммада Омара, покійного засновника талібів та першого верховного лідера.

У відповідь на це бригадний генерал Ахмадреза Радан, командир національної поліції Ірану, видав директиву прикордонникам, у якій закликав їх «мужньо та рішуче захищати кордони та не допускати жодних порушень чи погроз».

Також перед атакою в МЗС Ірану заявили, що Іран не визнає талібів. "Ми не визнаємо нинішніх правителів Афганістану і наполягаємо на необхідності створення інклюзивного уряду в Афганістані", - заявили в МЗС Ірану.

Як відомо, Іран є одним із ключових союзників Росії через постачання дронів, якими Москва зазвичай атакує українські міста.

Конфлікт виник навколо води та землі

Зіткнення сталося після того, як президент Ірану Ібрагім Райсі раніше цього місяця попередив Талібан не порушувати права Ірану на воду у річці Гільменд. «Я хочу передати керівництву Афганістану, щоб вони дуже серйозно поставилися до моїх слів: я попереджаю їх, щоб вони якнайшвидше віддали Ірану свою частку води. І поставтеся серйозно до моїх слів, щоб потім не скаржитися на наслідки», - заявив він. А посол Ірану в Кабулі дав "один місяць" Талібану, щоб вони виконали прохання Ірану.

І справді, останні місяці між Іраном та Афганістаном зросла напруженість через невиконання урядом талібів договору про поділ води, укладеного 1973 року. Іранська влада стверджує, що правляча група в Кабулі обмежує потік води з річки Гільменд до посушливих східних регіонів Ірану. Відповідно до наявних домовленостей, Афганістан має щорічно віддавати Ірану 850 мільйонів кубометрів води річки Гільменд.

Гільменд - найдовша річка Афганістану; вона бере початок недалеко від Кабула в західному гірському продовженні річки Гіндукуш і проходить у південно-західному напрямку через пустельні райони, перш ніж через 1100 кілометрів загалом впадає в озеро Хамун на кордоні з Іраном, на території якого знаходиться більша частина озера. Влада талібів вже кілька разів заявляла, у тому числі й минулого тижня, що через малу кількість опадів та води в Гільменді, навіть якщо гребля буде відкрита, вода не дійде до Ірану.

За даними Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО), посуха була проблемою ще Ірані 30 років тому, але за останнє десятиліття вона посилилася. Метеорологічна організація Ірану повідомляє, що, за їх оцінками, 97 відсотків території країни зараз стикаються з тим чи іншим ступенем посухи.

Варто зазначити, що з моменту приходу до влади в Афганістані талібів між двома сторонами сталося чимало сутичок та збройних інцидентів, особливо у провінції Німруз. Це одна з 34 провінцій Афганістану, яка розташована на південному заході цієї країни та на сході Сістансько-Белуджистанського регіону. Іран та Афганістан мають кордон довжиною 900 км.

1 грудня 2021 року на кордоні Афганістану та Ірану вже відбувалися збройні сутички між іранськими прикордонниками та бойовиками Талібану, внаслідок чого загинуло кілька людей, і таліби змогли захопити кілька іранських прикордонних постів.

Відносини між Іраном та талібами добрими не були протягом усієї історії. Під час першого правління талібів в Афганістані з 1996 по 2001 рік, 10 іранських дипломатів у консульстві міста Мазарі-Шаріф були страчені талібами. Це призвело до військової мобілізації Ірану, яка була зупинена за посередництва ООН. Під час вторгнення США до Афганістану 2001 року Іран співпрацював із військами США, і іранський спецназ підтримував Північний альянс під час захоплення міста Герата.

Думка експерта

Ілля Куса, експерт Українського інституту майбутнього та спеціаліст з Близького сходу

- Це просто локальний конфлікт між двома країнами, викликаний дійсно суперечками навколо води та землі. І зараз обидві сторони намагаються вирішити його шляхом взаємних домовленостей. Війни між ними не буде. Ні таліби, ні влада Ірану не хочуть повноцінної війни. Її не потягне ані Афганістан, і не хоче Іран.

Зараз Іран, звичайно, сильніший за талібів, у яких немає необхідного потенціалу, щоб напасти на Іран. І обидві сторони намагатимуться домовитись, щоб не вплутуватися у затяжний конфлікт. І це ніяк не вплине на подальше постачання Іраном безпілотників Росії. Це зовсім різні історії. І Києву не варто сподіватися, що такі постачання через конфлікт Ірану та Афганістану припиняться.