26 листопада
Завантажити ще

На Радбезі ООН «висловили занепокоєння» через руйнування Каховської ГЕС

На Радбезі ООН «висловили занепокоєння» через руйнування Каховської ГЕС
Фото: CARLO ALLEGRI/REUTERS

На ініційованому Україною через підрив Росією Каховської ГЕС засіданні Радбезу ООН не було прямо заявлено про причетність російських військових до вибуху. Про це повідомило "Суспільне".

Засідання розпочалось виступом координатора надзвичайної допомоги ООН Мартіна Гріффітса, який розповів, що зараз 40 населених пунктів на Херсонщині повністю або частково затоплені.  Він наголосив, що ООН «стурбована через великий ризик мінного забруднення», оскільки близько 30% території України забруднено мінами, а Херсонська область — найбільше.

Гріффітс зазначив, що гребля мала вирішальне значення для забезпечення поливу сільськогосподарських угідь на півдні Херсонщини та в Кримському півострові, а тривале підтоплення спричинить порушення сільськогосподарської діяльності, завдасть шкоди тваринництву та рибальству, а також спричинить серйозні довгострокові наслідки, що сильно вразить сектор виробництва харчових продуктів.

Представник Росії в ООН Василь Небензя під час виступу заявив, що відповідальність за руйнування Каховської ГЕС несе українська сторона. Він закликав "засудити дії київського режиму та провести повне розслідування всіх обставин цього варварського нападу на Каховську електростанцію".

Представник від Албанії Феріт Ходжа зазначив, що "наразі немає достовірних фактів", що стосуються обставин руйнування Каховської ГЕС, але він назвав це "ще одним катастрофічним наслідком російської війни проти України". Він також засудив агресію РФ.

Посол США в ООН Роберт Вуд під час виступу нагадав, що війну розпочала Росія і що "це російські сили нелегально здійснюють вчинки, такі атаки на цивільну інфраструктуру заборонені правилами ведення війн".

Представник Франції Нікола де Рів'єр повідомив, що "країна висловлює глибоке занепокоєння щодо гуманітарних, екологічних та економічних наслідків цієї катастрофи". Швейцарія також висловила занепокоєння ситуацією.

Український дипломат Сергій Кислиця у своєму виступі нагадав, що Росія контролювала греблю і всю Каховську ГЕС понад рік. Він наголосив, що неможливо підірвати греблю ззовні, наприклад, використавши артилерію.

- Це — результат підриву росіянами. І тут, у залі Ради безпеки ООН, Росія знову намагається пустити всім пил в очі. Ми бачимо, що за тиждень до того, як відбувся підрив Каховської ГЕС, російський уряд ухвалив рішення, згідно з яким технічні розслідування не мають виконуватися на небезпечних об'єктах і гідрооб'єктах, якщо такі випадки є результатом, цитую: "бойових дій, диверсій і актів тероризму". Кінець цитати. Вибух дамби на Каховській ГЕС — це акт технологічного і екологічного тероризму", — сказав Кислиця.

Він нагадав, що Росія заперечувала свої злочини у Маріуполі, Бучі, Ізюмі та на ЗАЕС. А також назвав катастрофу на ГЕС однією з найбільших в Європі й "актом тероризму проти критичної інфраструктури України, що спрямований на спричинення якомога більшої кількості жертв серед цивільних і якомога більших руйнувань".

Новини по темі: ООН Підрив Каховської ГЕС