22 листопада
Завантажити ще

Саміт НАТО у Вільнюсі: хто проти вступу України та ризики для колективного Заходу

Саміт НАТО у Вільнюсі: хто проти вступу України та ризики для колективного Заходу
Фото: REUTERS

До майбутнього саміту НАТО 11-12 липня у Вільнюсі українська дипломатія веде посилену роботу, спрямовану на те, щоб все більше країн - членів Альянсу підтримали вступ нашої країни до його лав. І ця робота дає конкретні результати. До 20 країн НАТО з 31, які виступають за надання Україні обіцянок про вступ до Блоку, додалася ще одна – Іспанія.

Більшість країн НАТО – «за» Україну

Це стало відомо після візиту до Києва прем'єр-міністра цієї країни Педро Санчеса. Президент Володимир Зеленський та прем'єр-міністр Іспанії Педро Санчес під час зустрічі у Києві 1 липня підписали спільну декларацію, в якій серед іншого зазначено, що Іспанія виступає за вступ України до НАТО.

У ній йдеться про те, що Іспанія підтверджує свою підтримку кандидатури України на вступ до ЄС, що буде одним із пріоритетів її головування в ЄС. Крім цього, іспанські партнери висловили готовність брати активну участь у відновленні та реконструкції України.

Під час спільної пресконференції з Санчесом Зеленський наголосив, що це вже 21 такий документ, підписаний з членами Альянсу, "і це більшість". У декларації йдеться, що Іспанія підтримує створення Ради Україна – НАТО та подальший вступ України до Альянсу.

- Я вдячний за підтримку нашого руху до НАТО. Це тепер очевидний факт: що ширший у Європі НАТО, то ширший у Європі простір світу, простір захисту. Наша спільна заява з паном прем'єр-міністром на підтримку європейських, євроатлантичних прагнень України чітко стверджує, що безпека для Європи – це наш спільний пріоритет, - наголосив Зеленський.

Перед цим французьке видання Le Monde повідомило, що офіційний Париж також змінив свою точку зору і вже виступає за підтримку вступу України до НАТО.

А 1 червня Сенат Чехії підтримав вступ України до НАТО. Того ж дня Зеленський та президент Румунії Клаус Йоханніс підписали декларацію про підтримку Румунією євроатлантичної інтеграції України.

Німеччина – проти, а Байден поки що ухиляється

Президент Сполучених Штатів Джо Байден візьме участь у саміті Північноатлантичного альянсу у литовській столиці Вільнюсі. Але напередодні саміту він повідомив, що не має наміру спрощувати вимоги приєднання України до НАТО. «Бо вони повинні відповідати всім стандартам (НАТО. – Ред.). Тож я не збираюся спрощувати», - сказав він.

Німеччина, як і раніше, знову намагається перешкодити вступу України до НАТО. Буквально місяць тому канцлер Німеччини Олаф Шольц заявляв, що "в найближчому майбутньому" Україна не зможе стати членом НАТО.

- Всім зрозуміло, що в найближчому майбутньому цього не станеться. Зокрема тому, що критерії НАТО включають цілу низку умов, які Україна поки не може виконати, – зазначив Шольц.

А кілька днів тому він же сказав, що вступ України до НАТО можливий після виконання неодмінної умови – вирішення всіх територіальних суперечок. Що саме собою є пасом Росії, яка завжди матиме такі претензії до нашої країни.

Таким чином, саміт НАТО у Вільнюсі пройде, як то кажуть, на межі фолу. Із 31 членів НАТО 21 країна виступає за початок процедури вступу України до Альянсу. Але всі рішення в Блоці приймаються не простою більшістю, а повним консенсусом, тобто всі країни повинні висловитися «за». І головне, що це питання поки що не підтримують ключові країни блоку – США та Німеччина.

Меркель вже одного разу підіграла Росії

Німеччина, як і за канцлера Ангела Меркель, виступає проти вступу України до НАТО, побоюючись реакції Росії. І міністр закордонних справ України закликав Берлін не повторювати помилок попереднього керівництва з цього питання. Він сказав, що політика Меркель, яка не хотіла пускати Київ до НАТО, якраз і призвела до найбільшої у Європі війни з часів Другої світової.

- Не повторюйте помилку, яку колишній канцлер Ангела Меркель припустилася у Бухаресті (на саміті НАТО. – Ред.) у 2008 році. Тоді вона виступила рішуче проти будь-якого поступу до членства України в НАТО, - наголосив Кулеба.

Він заявив, що Меркель буквально "відчинила двері" для вторгнення російських військ до України та Грузії. Якби Україна була членом НАТО у 2014 році, повномасштабної війни вдалося б уникнути.

Кулеба заявив, що Україна не розраховує на членство в НАТО під час активних бойових дій. Але "після війни було б самогубством для Європи не прийняти Україну в НАТО. Україна поза НАТО означало б, що війна, як і раніше, можлива". Дипломат вважає, що вступ України до НАТО є єдиним способом закрити двері для російської агресії проти країн Європи.

Відмова Україні вдарить по іміджу колективного Заходу

А у президента України Володимира Зеленського взагалі заявили, що він не поїде на саміт у Вільнюсі, куди його запросили, якщо країни НАТО не виявлять мужності і не дадуть старт процедурі прийняття України. "Якщо на саміті у Вільнюсі не буде результату, він не матиме причин і часу їхати", - сказав в інтерв'ю Reuters заступник голови Офісу президента України Ігор Жовква.

За його словами, українська влада хотіла б отримати на майбутньому саміті відповідь на їхню заяву про членство в НАТО, подану 30 вересня 2022 року.

– Ця заявка зараз на столах лідерів країн – союзників по НАТО. Вільнюський саміт міг би стати добрим стартом для відповіді на цю заявку. І під відповіддю ми маємо на увазі запрошення до членства, що є лише першим етапом, – пояснив головний дипломатичний радник Зеленського. У його офісі повідомили, що він ухвалить рішення про поїздку до Вільнюса за день до початку саміту.

І якщо він не поїде, то відсутність українського президента на цій зустрічі "затьмарить будь-яку демонстрацію єдності Заходу на саміті", пише Reuters. Як зазначає агентство, партнери України розходяться у думках щодо часу вступу цієї країни до НАТО. Деякі західні країни побоюються будь-яких кроків, які можуть наблизити Альянс до війни проти РФ.

Саміт пройде під прапорами України

Вільнюський муніципалітет приєднається до ініціативи підтримки вступу України до НАТО. У литовській столиці вивісять щонайменше 33 тисячі українських прапорів. Столична міськрада схвалила резолюцію щодо участі в ініціативі "Піднімаю прапор за Україну в НАТО", яку організують громадські організації "Сильні разом" та Blue/Yellow.

– З початку війни ми активно підтримуємо Україну. Ми хочемо, щоб наша підтримка була помітна і під час саміту НАТО. Ми розуміємо масштаб та важливість цієї зустрічі у контексті світових політичних подій, розуміємо і можливість звернути ще більше уваги світу на становище в Україні та на її бажання стати членом Альянсу, – сказав мер Вільнюса Валдас Бенкунскас.

Мер закликає мешканців та адміністраторів багатоквартирних будинків взяти участь у цій ініціативі. Він наголосив, що додатково жодних вкладень не потрібно – про все подбають організатори ініціативи.

До Вільнюса також доставлять прапор України з Бахмута. Українські учасники марафону "Піднімаю прапор за Україну в НАТО" передали український прапор литовським спортсменам. Це сталося у рамках ультрамарафону, який 25 червня стартував у Києві.

Думка експерта

Сергій Грабський, військовий аналітик:

- Запрошення України до НАТО на саміті у Вільнюсі, найімовірніше, не буде. Хоча б тому, що за протоколами НАТО всі рішення в Блоці ухвалюються повним консенсусом, а ми досі не маємо підтримки з боку 10 країн. Навіть Ісландія, яка не має своєї армії, але входить до Блоку, має погодитися на це. А тут це рішення повною мірою не підтримують такі провідні країни, як США та Німеччина.

Вони виступають за те, що вступ нашої країни має бути не за скороченою процедурою, а за повною, з фазою виконання Плану дій щодо вступу до НАТО (ПДЧ). Так, з військової точки зору наша армія зараз найсильніша в Європі і відповідає всім вимогам Альянсу. Але крім військового аспекту є й інші нюанси. Країна має відповідати й іншим вимогам – економічна ситуація, боротьба з корупцією, верховенство права та інше. А тут у нас є великі проблеми та є ще з чим працювати.

Новини по темі: НАТО Литва саміт