Завантажити ще

Дальнобійні ракети Scalp, нові Patriot: що Україні пообіцяли на саміті НАТО

Дальнобійні ракети Scalp, нові Patriot: що Україні пообіцяли на саміті НАТО
Фото: REUTERS

Військова підтримка Україні не припиняється. Західні союзники регулярно надають нам нові партії зброї, яка дозволяє відбивати російську агресію та звільняти наші території.

Франція обіцяє далекобійні Scalp

Париж почне відправляти в Україну далекобійні ракети. Про це заявив президент Еммануель Макрон на саміті НАТО у Вільнюсі. Посольство України у Франції уточнило, що це ракети Scalp.

Деякі спостерігачі розцінюють цю обставину як ознаку підготовки до переозброєння українських ВПС бойовими літаками західного зразка. Тим більше, що до натовських стандартів українських пілотів вже готують у Великій Британії.

"У світлі ситуації та контрнаступу, який веде Україна, я вирішив збільшити постачання зброї та техніки та надати українцям можливості для глибокого удару", – сказав президент Франції Еммануель Макрон.

Ці ракети призначені для запуску з літаків із дальністю ураження понад 250 км. Україні дадуть ракети із власних запасів збройних сил Франції.

Нагадаємо, що далекобійні ракети належать до головних потреб України. Росіяни мають далекобійні ракети та використовують їх проти українських військових при спробах наступу та деокупації територій. Для паритету Україні потрібна аналогічна чи сильніша зброя – щоб бити по окупантах на своїй землі.

Ракета Scalp-EG є французьким аналогом британської ракети Storm Shadow. У конструкції ракети Scalp застосували заходи, націлені на зниження її радіолокаційної помітності. Зниженню ймовірності виявлення ракети в польоті сприяє і те, що всю маршеву ділянку траєкторії вона проходить на висоті 100-150 м, а перед атакою призначеного об'єкта знижується ще нижче - до 50 м. Найважливіша відмінність ракети Scalp від прототипу полягає у системі наведення та дальності дії.

Характеристики ракети:

  • дальність стрільби, км – 250,
  • швидкість польоту ракети, км/година – 1050,
  • стартова вага ракети (без твердопаливних прискорювачів), кг - 1230.

Українські ППО посиляться новими німецькими Patriot. Фото: REUTERS

Українські ППО посиляться новими німецькими Patriot. Фото: REUTERS

Німеччина дасть нові Patriot

Німецькі партнери також збільшили свій пакет допомоги нашій країні. Він включає засоби ППО, бойові машини піхоти, снаряди та дрони загальною вартістю близько 600 млн євро.

Але найголовніше, що до нового пакету також входять кілька пускових установок Patriot та інша зброя "земля-повітря" із запасів Бундесверу.

Американська система протиповітряної оборони - зенітно-ракетний комплекс (ЗРК) Patriot - вважається однією з найкращих у світі. Комплекс призначений для прикриття великих адміністративних та промислових центрів, військово-морських та авіаційних баз від усіх існуючих засобів повітряного нападу в умовах потужної радіоелектронної протидії супротивника.

Ракета комплексу Patriot вибухає на зустрічному курсі до «Кинджала» і випускає величезну кількість дрібних елементів, що вражають і знищують об'єкт. Х-47 «Кинжал» влітає в цю хмару з тисяч фрагментів і руйнується у повітрі. Авіаексперт Валерій Романенко переконаний, що комплекси Patriot та SAMP-T можуть перехоплювати і ракети, обладнані ядерними боєголовками.

Patriot здатний одночасно виявляти та ідентифікувати понад 100 повітряних цілей, безперервно супроводжувати вісім із них, а також готувати вихідні дані для стрільби, пуску та наведення до трьох ракет на кожну ціль.

Зенітна батарея Patriot включає від 4 до 8 пускових установок (ПУ) по чотири ракети на кожній. Максимальна дальність стрільби – 100 км. Висота, на якій комплекс ефективний, досягає позначки 25 кілометрів.

Patriot може збивати гіперзвукові та балістичні ракети, але кут їх ураження досить малий – радіус 40-50 кілометрів. Україна зараз має лише два такі комплекси. Ними можна маневрувати та прикрити небо над містами-мільйонниками. Тому поставки Німеччини будуть дуже доречними.

Також у новому пакеті німецької допомоги 20 бойових машин піхоти Marder, 30 модернізованих танків Leopard-1 A5, 18 колісних гаубиць RCH 155, 100 броньовиків, більше 200 розвідувальних безпілотників, артилерійські снаряди, ракети для систем IRIS SLM, кожна з яких здатна захищати від повітряного нальоту одне місто. Уряд ФРН також видав німецькому заводу-виробнику ліцензію на модернізацію та постачання Україні загалом 178 танків Leopard-1 А5.

З усього пакету пускові установки до Patriot та ракети до них, напевно, є найбільш стратегічно значущими для України. Для Бундесверу це, напевно, непростий подарунок, оскільки власні запаси Німеччини також незначні.

Британія надасть снаряди для танків Challenger-2

Великобританія також надасть Україні допомогу у розмірі 65 млн доларів для ремонту техніки та створення військового реабілітаційного центру.

У рамках нового пакету допомоги Україні нададуть тисячі додаткових боєприпасів для танків Challenger-2 та понад 70 бойових машин та машин матеріально-технічного забезпечення.

"Ці програми фінансуватимуться через Комплексний пакет допомоги НАТО Україні та підтримуватимуться фахівцями Альянсу", – йдеться у заяві британського уряду.

Танк Challenger-2 важить 62,5 тонни та озброєний 120-мм нарізною гарматою та 7,62-мм ланцюговою гарматою. Наразі група танків Challenger перебуває в Естонії у рамках місії НАТО у Східній Європі для стримування російської агресії.

Австралія дає нові Bushmaster

Ця країна також виділяє Україні новий потужний оборонний пакет, до складу якого увійдуть 30 БМП Bushmaster. Відповідну заяву президент Володимир Зеленський зробив після двосторонніх переговорів із австралійським прем'єром Ентоні Албенізі. Це крім того, що минулого року Австралія передала Україні 90 бронемашин Bushmaster, призначених для пересування військових у небезпечних зонах.

Норвегія передасть Україні додатково 1000 дронів Black Hornet Richard Watt/commons.wikimedia.org

Норвегія передасть Україні додатково 1000 дронів Black Hornet Richard Watt/commons.wikimedia.org

Україна отримає тисячу "мінішершнів"

Норвегія передасть Україні додатково 1000 дронів Black Hornet («чорний шершень») для ведення розвідки.

"Україна дуже задоволена тим, як показали себе попередні передані Норвегією розвідувальні дрони цього типу, розроблені у співпраці між Збройними силами Норвегії та Інститутом оборонних досліджень. Зараз ми передаємо Україні 1000 нових наборів", - заявив норвезький міністр оборони Бьорн Арільд Грам.

Розроблений у Норвегії Black Hornet від Teledyne FLIR набув широкої популярності і є на озброєнні у багатьох союзників, зокрема США та Великобританії.

Ці крихітні дрони вагою всього 32 грами легкі в управлінні, добре підходять для розвідки та виявлення цілей і зручні тим, що їх важко помітити. Ці безпілотники особливо добре пристосовані для ведення бою за умов міської забудови.