25 листопада
Завантажити ще

Новини мобілізації: повістки 17-річним та оновлення даних тричі на рік

Новини мобілізації: повістки 17-річним та оновлення даних тричі на рік
Фото: konkurent.ua/

В Україні триває кампанія “60 днів”. За законом від 18 травня рівно стільки дається часу військовозобов’язаним для оновлення облікових даних в системі “Оберіг”.

Здавалося б, новації відомі, але все одно виникає багато запитань. Сайт Коротко про шукав на них відповіді.

1. Чи продовжать термін оновлення даних?

Питання не вирішене. У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт, яким пропонується подовжити термін оновлення даних військовозобов’язаних з 60 до 150 днів, тобто до середини жовтня. Народний депутат Володимир Арʼєв пояснив це тим, що ТЦК та СП не готові швидко прийняти велику кількість громадян, а застосунок "Резерв+" має багато недоліків.

В той же час в Міноборони вважають, що норму закону міняти недоречно. В ефірі телемарафону речник МО Дмитро Лазуткін повідомив, що станом на 29 травня 1 млн 300 тис. осіб уже оновили свої дані. З такими темпами всі понад 6 млн військовозобов’язаних мають впоратись із завданням за 60 днів – до 16 липня.

- Люди потрібні, командири кажуть, що треба поповнення, - пояснив представник Міноборони відмову від подовження строків.

2. Чи можуть мобілізувати одразу після оновлення даних?

Протягом 60 днів, відведених для оновлення даних, мобілізація не припиняється. Але мобілізаційне розпорядження – в народі “бойову повістку” - можуть видати тільки за певних умов:

  • якщо дані оновлюються безпосередньо в ТЦК та СП + ВЛК було пройдено не пізніше як протягом року,
  • є висновок про придатність.

- Якщо громадянин добровільно прийшов до ТЦК та СП і не має висновку ВЛК, або висновок застарілий, або написано “обмежено придатний”, його не можуть просто зараз скерувати на комісію, спершу повинні виписати направлення на певну дату. Це стосується також тих, хто приніс заяву на відстрочку, - каже юрист Ігор Зорін. – В той же час постанова Кабміну від 16 травня 2024 р. № 560 передбачає, що особи, яких до терцентру було доставлено в примусовому порядку, після оновлення даних можуть бути одразу направлені на ВЛК. Тобто в разі визнання придатними, теоретично їм можуть вручити бойову повістку.

Ті, хто оновлює дані дистанційно – через “Резерв+” або ЦНАПи, мають чекати виклику на ВЛК.

3. Коли почнуть діяти нові штрафи за порушення правил військового обліку?

Закон № 3696-IX про зміни до адміністративного кодексу був опублікований 18 травня і набув чинності 19-го. Отже, нові штрафи за порушення правил військового обліку і порядку мобілізації уже діють. В особливий період за двома статтями КУпАП вони уніфіковані:

  • для військовозобов’язаних громадян - від 17 000 до 25 500 грн,
  • для посадових осіб та керівників підприємств - від 34 000 до 59 500 грн.

Однак на практиці такі стягнення ще не застосовуються. Очікується, що штрафи накладатимуть на порушників терміну оновлення даних. Тобто після 16 липня, якщо строк не подовжать.
Важливо знати, що за новим законом штраф можуть накласти заочно, тобто без присутності особи і без складання протоколу. Таке право надається керівнику ТЦК та СП в разі, якщо особу повідомили про необхідність з’явитися в терцентр, а вона проігнорувала виклик без поважної причини.

4. Чи будуть штрафувати військовозобов’язаних жінок?

На військовий облік беруться жінки, які за освітою мають медичні, включаючи ветеринарні та фармацевтичні, спеціальності. Навіть якщо вони не працювали за фахом. Необхідність оновити дані на них поширюється так само, як і на чоловіків. Отже, поширюються і штрафи за невиконання вимоги.

Станом на 29 травня 155 тисяч військовозобов'язаних жінок уже оновили дані в додатку “Резерв+”, повідомляють в Міноборони.

5. Коли знову доведеться оновлювати дані?

Закон вимагає, щоб військовозобов’язані оновлювали про себе інформацію в ТЦК та СП, якщо відбулася зміна адреси проживання, номеру телефону, сімейного стану тощо. Такі дані треба подавати протягом тижня після зміни.

Після 16 липня 2024 року всі військовозобов'язані мають оновлювати свої дані протягом 60 днів після кожного указу президента про продовження строку проведення загальної мобілізації. Такий указ видається і затверджується Верховною Радою раз на три місяці. Останній був підписаний Володимиром Зеленським 6 травня, передостанній - 5 лютого 2024. Наступний указ має з’явитися на початку вересня.

Ймовірно, діятиме та сама система: оновити дані можна буде безпосередньо в ТЦК та СП, через “Резерв+” та ЦНАПи.

6. Чи вже надсилають повістки поштою?

Ще ні. Згідно з постановою Кабміну, такий порядок вступає в дію з 18 липня. Він передбачає, коли військовозобов’язаний не оновив свої дані, то повістка може бути відправлена рекомендованим листом за адресою, яка відома ТЦК та СП. Вона вважається врученою:

  • в день отримання відправлення, що підтверджується поштовим оператором,
  • в день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати листа чи відмітки про неможливість вручення.

Тобто, якщо людина не проживає за вказаною адресою, повістка однаково вважається врученою.

7. Правда, що повістки можуть надіслати 17-літнім юнакам?

Правда, але такі оповіщення не пов’язані з мобілізаційними заходами. Це питання військового обліку. Протягом року від 16-ліття до 17-ліття юнаки мають зайти до ТЦК та СП, щоб отримати призовне свідоцтво. Зазвичай хлопців приводять зі школи класами. Молодші за віком або ті, хто з певних причин не прийшли у призначений час, мають з’явитися до терцентру за власною ініціативою. В іншому разі їм може прийти виклик.

Стати на облік повинні також 16-річні українці, які перебувають за кордоном. Для цього їм треба повернутися в Україну. До 18 років вони зможуть знову виїхати за кордон.

8. Чи випустять 17-річного за кордон, якщо немає призовного свідоцтва?

- Обмежень на виїзд до 18 років немає, - повідомив Коротко про речник Державної прикордонної служби Андрій Демченко. – Приписне свідоцтво для перетину кордону не вимагається.

9. Якщо є право на виїзд з України, чи мусить бути в обліковому документі ВІН-код?

ВІН-код – це військовий індивідуальний номер в системі “Оберіг”. Він вклеюється в обліковий документ після оновлення даних і проходження ВЛК. Дійсно, зараз ходять чутки, що без такого коду не випустять за кордон навіть тих, хто має на це право.

- Якщо раніше в пункті перетину перевіряли просто наявність військово-облікового документа, то тепер в ньому має бути відмітка про відстрочку від мобілізації з певної причини. Так само - відмітка про бронь, - каже Андрій Демченко.

Отже, наявність ВІН-коду не грає ролі.

Речник Держприкордонслужби нагадує, що інформація у застосунку “Резерв+” не дає права на виїзд. Дійсний тільки паперовий військово-обліковий документ.

Не перевіряють військово-облікові документи у людей з інвалідністю та тих, хто їх супроводжує, перевізників гуманітарної допомоги, водіїв міжнародних перевезень товарів та пасажирів, представників залізничної, морської, авіаційної галузі.

10. Чи можна стати на військовий облік за кордоном?

Ні, у дипломатичних установах немає філій ТЦК та СП. Там уповноважені перевіряти тільки оновлення облікових даних при наданні консульських послуг.

Громадян України, які були зняті з військового обліку через виїзд за кордон, постанова кабміну №563 від 16 травня 2024 року зобов’язує повернутися до України, щоб поновитися на військовому обліку. Зробити це належить до 16 липня.