22 листопада
Завантажити ще

Якщо не Байден, то хто? У Демократичній партії США не виключають заміни лідера

Якщо не Байден, то хто? У Демократичній партії США не виключають заміни лідера
Фото: REUTERS

Після провального виступу на теледебатах із Дональдом Трампом 60% американських виборців вважають, що президента Джо Байдена слід "точно" чи "ймовірно" замінити на іншого кандидата від Демократичної партії. Такими є результати соцопитування компанії Morning Consult для видання Axios. Виступ Байдена з "повторюваними репліками, кашлем, невірними висловлюваннями" викликав побоювання щодо його "фізичної підготовки та гостроти зору" та паніку серед демократів, написали ЗМІ.

І хоча родина Байдена порадила йому продовжувати передвиборчу боротьбу, незважаючи на невдалі дебати, у Демократичній партії відновилася дискусія про те, чи має 81-річний президент знову бути кандидатом.

Але, як виявилося, це не так просто зробити.

«Грошові мішки» демократів – проти Байдена

Представники та донори Демократичної партії обговорюють заміну Джо Байдена.

Як повідомляє Politico, один із радників партії сказав виданню, що "не менш як пів дюжини ключових донорів надіслали йому повідомлення про "катастрофу" і що демократам "потрібно щось робити", але визнав, що "мало що можливо, якщо" Байден сам не відійде убік.

Один із найбільших донорів партії (ім'я якого не називається) і прихильник Байдена впевнений, що президентові настав час завершити свою кампанію. Він назвав виступ Байдена "найгіршим в історії" і зазначив, що він настільки "поганий, що ніхто не звертатиме уваги на брехню Трампа". "Байден має відійти. Без сумніву", – написав донор у текстовому повідомленні, пропонуючи альтернативний список кандидатів.

Кандидати, які могли б замінити Байдена, слабо розкручені.

The Washington Post назвав десять можливих кандидатів. Це:

  • Камала Харріс – віце-президент;
  • Гретхен Вітмер – губернатор штату Мічиган;
  • Піт Буттіджіж – міністр транспорту;
  • Джош Шапіро – губернатор Пенсільванії;
  • Джаред Поліс – губернатор Колорадо;
  • Гевін Ньюсом – губернатор Каліфорнії;
  • Рафаель Уорнок - сенатор від Джорджії;
  • Мішель Обама – колишня перша леді;
  • Емі Клобушар – сенатор від Міннесоти;
  • Енді Бешир – губернатор Кентуккі.

Американські ЗМІ зазначають, що головна проблема Харріс у тому, що вона так само непопулярна, як і Байден. Водночас Вітмер є "ідеальним на папері" кандидатом, а Шапіро розглядається переважно на президентські вибори у 2028 році. Колишня перша леді Обама не виявляла інтересу до виборів, а також відомо, що вона має напружені стосунки з адміністрацією Байдена.

Сенатор Клобушар була б найрозумнішим кандидатом, якби демократи шукали такого з багатьма тими самими якостями, що й у Байдена, за винятком проблеми віку. Однак у неї слабка впізнаваність і слабка підтримка по всій країні, оскільки її виборча кампанія в 2020 році була вкрай невдалою.

Байден не хоче йти

Сам Байден та ще за підтримки сім'ї – точно не хоче виходити з виборчих перегонів. Він заявив, що розуміє занепокоєння щодо його виступу на дебатах із Трампом, проте просить спонсорів своєї кампанії не відмовлятися від подальшої підтримки.

"Я розумію занепокоєння дебатами. Я розумію. Я провів не прекрасну ніч", - сказав глава Білого дому перед учасниками зборів зі збору коштів на його кампанію в маєтку американського мільярдера та менеджера хедж-фонду Баррі Розенштейна (вхідна вартість на подію складала понад 250 тисяч доларів). Перед близько 150 присутніми донорами президент-демократ заявив, що не балотувався б, якби не вірив, що зможе виграти.

Однак Bloomberg зазначає, що невдалі дебати для Байдена спричиняють ризик зменшення зборів, оскільки ймовірний кандидат від республіканців - Трамп завойовує позиції серед донорів. Однак у Байдена не вважають ці побоювання надто серйозними, наводячи як приклад зібрані 27 млн доларів між днем ​​дебатів і ввечері п'ятниці, 28 червня.

Politico також пише, що сім'я президента відповідальність за провал дебатів покладає на радників. Сім'я президента вважає, що він не був достатньо готовим, щоб "атакувати" на дебатах, а також, що він був перевтомлений і надто мало фокусувався на баченні свого другого терміну. На їхню думку, винні у цьому члени команди президента, зокрема старша радниця Аніта Данн та її чоловік, адвокат Боб Бауер, а також колишній начальник штабу Рон Клейн.

Провідні демократи не хочуть заміни

Провідні демократи виключили можливість заміни президента Джо Байдена як кандидата від Демократичної партії після його нещодавнього виступу на дебатах. Вони визнають, що Байден виступив на дебатах "не найкращим чином", але "виборці відреагували інакше, ніж експерти".

Опитування Ipsos спільно з вебсайтом 538, присвячене аналізу опитувань громадської думки, повідомляє, що зараз за Байдена готові віддати голоси майже 47% американців, а за Трампа – лише майже 44%.

Тому після кількох днів обговорення цього питання лідери демократів рішуче відкинули заклики обрати молодшого кандидата в президенти. «У жодному разі», – заявив сенатор-демократ від штату Джорджія Рафаель Уорнок, один із кількох демократів, які розглядаються як можлива заміна Байдена. «Бувають невдалі дебати. Я – з Джо Байденом, і наше завдання – зробити так, щоб у листопаді він вийшов на фінішну пряму», – сказав він в інтерв'ю програмі NBC.

Лідер демократів у Палаті представників Хакім Джефріс також визнав, що Байден невдало виступив на дебатах, але йому потрібно дати шанс відігратися. «Я вважаю, що невдача – коли складаються всі умови для реваншу. Отже, момент, у якому ми зараз перебуваємо, – це момент, коли йому потрібно буде відігратися, і він вимагатиме від усіх нас підтримки, формулювання позитивного послання про те, чому платформа демократів найкраще підходить для вирішення проблем, які постають перед американським народом».

Інший провідний демократ Палати представників Джеймс Клайберн, також вважає, що Байден «має залишитися в цій гонці. Він має продемонструвати свою здатність керувати країною», – сказав Клайберн в інтерв'ю CNN.

Думка експерта

Тарас Загородній, керуючий партнер Національної антикризової групи:

- Проблема заміни Байдена полягає в наступному – він настільки компромісна постать у середовищі демократів, що його рівноцінно замінити нікому. Він поєднує всіх. Другий чинник - це час: новий кандидат має бути зрозумілим для більшості виборців, і його потрібно розкрутити. А часу на це вже нема. На слуху є популярне ім'я Мішель Обама, але вона взагалі не політик. Інші кандидати також малорозкручені. Та й сам Байден не хоче відмовлятися від участі у виборах. Тож у демократів дуже мале поле для маневру. Тому вони погодяться на те, що все має йти як іде.

Замість постскриптуму

Офіційно Демпартія не оголосить свого кандидата до кінця літа, коли відбудеться партійний з'їзд. Тому вона ще має час для маневру. Зараз існує кілька сценаріїв виходу Байдена із президентських перегонів:

  • він може сам оголосити про відмову від участі у виборах прямо зараз;
  • інші кандидати-демократи можуть кинути йому виклик, переманивши на свій бік тих делегатів, голоси яких він отримав;
  • він може піти після з'їзду партії у серпні, надавши партійному Національному комітету можливість обрати іншого кандидата, який балотуватиметься замість нього.

Якщо Байден відмовиться брати участь у виборах, то голоси 4 тисяч делегатів «звільняться», і за них конкуруватимуть інші потенційні кандидати.