Завантажити ще

Політолог Олег Саакян: Трамп на перемовинах дуже серйозно інфікований російськими ідеями

Політолог Олег Саакян: Трамп на перемовинах дуже серйозно інфікований російськими ідеями
Фото: Joe Raedle/Getty Images | Політолог Олег Саакян Фото: ФБ Олег Саакян

За результатами зустрічі американської та російської делегацій в Саудівській Аравії президент США Дональд Трамп дав підсумкову пресконференцію стосовно мирних переговорів. І тут справдились найгірші очікування для Києва. Як і прогнозувало багато експертів, ніякого мирного плану у Трампа "в природі" не існує.

Це видно із заяв самого Трампа на пресконференції, де він хвалив Росію та висував купу вимог до України. При цьому американський очільник все перевернув з ніг на голову – війну почала Україна, Росія не хотіла цього робити і взагалі Україна має величезні борги перед США тощо. Тобто він створює підґрунтя для звинувачень нашої країни та примусу її до капітуляції. Журналіст Коротко про дізнавався у експерта, чому Трамп фактично «здає» Україну Кремлю.

Трамп вважає себе слабкішим за Путіна

- Чому Трамп, Америка «здають» Україну?

- Вони (не особисто Трамп) поки ще остаточно не здають Україну, просто намагаються виграти домовленості з Росією...

- Тоді звідки ця маячня – Зеленський розпочав війну, а Росія не хотіла…

- Очевидно, що у команди Трампа є серйозна інтоксикація російськими ідеями та наративами стосовно уявлень про Європу та російсько-українську війну. А це суміш вигаданого, неприйнятного і відверто безглуздого. Але це й наслідки того, що ми програли інформаційний порядок денний екстремістам республіканського штибу, а-ля Маск та іншим. І зараз ми отримуємо наслідки цього.

Але певен, що найближчими днями Сполучені Штати від більшої частини того, що сказав Трамп, будуть відповзати і відмовлятися. Поряд з цим ми будемо спостерігати формування антитрампівської коаліції в Європі, адже сам Трамп підштовхнув цей процес.

Стосовно України, то заяви американського очільника сприяють консолідації українського суспільства навколо прапора Володимира Зеленського і піднімають його рейтинги. Тобто Трамп досягне абсолютно зворотного результату, ніж на який розраховував.

- З такими «союзниками», як Трамп, не потрібно і ворогів. Що це за грабіжницька позиція по корисним копалинам України, яку вже в Європі назвали гіршою за репарації Німеччини та Японії, які програли в Другій світовій війні? Що це за вимоги 50% наших копалин?

- Трамп сам в своїй книзі «Мистецтво переговорів» пише - "ніколи не погоджуйтесь на першу пропозицію". Вони спробували взяти Україну в перемовинах з копалинами знаскоку, з першого разу і нав'язати невигідні для нас пропозиції. Але як бачимо, ні до чого це не призвело. Україна відмовилася від цього тиску, і Трамп це зрозумів та вимушений був прийняти.

- Чому у Трампа немає жодних вимог до Путіна, а лише односторонні компроміси Києва – відмова від територій та вступу до НАТО?

- Тому що Росії вдалося переломити ситуацію, тепер вона «продаватиме» Трампу зустріч з Путіним. А Трамп зараз сприймає свої позиції слабшими.

Президент США тяжіє до авторитарних диктаторів

- Звідки у Трампа таке незрозуміле і хворобливе тяжіння до Росії?

- З одного боку, тут є певний культурний вплив і робота впродовж багатьох десятиліть російських спецслужб та російських емісарів. Трамп вже відвідував Москву, і для нього це якісь свої переживання. Можливо, йому російські дівчата сподобалися (візит Трампа в Москву в 2017 році, де він запрошував у номер російських повій. – Ред.). Але загалом природа цього доволі зрозуміла та примітивна. Трамп поважає і тяжіє до авторитарних диктаторів, бо сам мріє про це ж.

Плюс це вкладається в його темперамент авторитарного лідера. Йому більше до вподоби шибайголови та негідники а-ля Путін чи Кім Чен Ин, ніж табельні політики старої формації. Він їх вважає ледь не класовими ворогами.

- А чому у Трампа зараз немає серйозної опозиції по українському питанню? Ні всередині Республіканської партії, ні серед демократів, де є друзі України з обох партій?

- Тому що в нього зараз «медовий місяць» з американським суспільством, і ніхто з тих, хто має політичні амбіції та політичну вагу, не готовий «кинути рукавичку» Трампу. Можливо, пізніше опозиція, як внутрішньо республіканська, так і демократична, стане більш хороброю.

Україна має бути стійкою перед Трампом

- І в цьому разі дії Трампа можуть привести до якогось внутрішнього конфлікту в Америці?

- Так, адже Трамп – це суцільна політична криза з ризиками конституційної кризи через те, що він втручається в повноваження інших інституцій. Тобто, думаю, нинішня каденція Трампа - це буде копія першої каденції, але «на стероїдах».

- Як себе вести в такій ситуації президенту Зеленському?

 - У принципових речах - займати жорстку, але не агресивну позицію без переходу на особистості. У другорядних питаннях продовжувати стратегію лестощів і задобрення, паралельно з цим працювати над двопартійною підтримкою в США. Також потрібно працювати з Європою над створенням спільного простору безпеки - без американців на час каденції Трампа.

Нам потрібно створювати спільний контур розвитку військово-промислового комплексу загальноєвропейської операції з протидії гібридним загрозам, диверсіям та інформаційним підривним операціям Росії. Європа має забезпечити замість США безпеку суб'єктам континенту.

- Чи змусять Україну піти назустріч капітулятивним вимогам Трампа?

- Ні. По-перше, українці цього не визнають, а це означає, що мандата у влади на капітуляцію – немає! Але і президент Зеленський на це не піде.

Трамп хоче нейтралізувати незговірливого Зеленського

- Яка буде реакція Трампа, якщо ми не підемо на його вимоги так званого «миру»?

- Будуть додаткові механізми тиску, допомога може зменшуватись і створюватись для нас додаткові проблеми у вигляді податкових мит. Але він чи його оточення повинні зрозуміти, що капітуляція України стане катастрофою і для США. Це буде другий Афганістан, при якому про сильні позиції Америки, по відношенню до Китаю або по відношенню до інших суб'єктів, не може вже бути й мови. Якщо Сполучені Штати програють в Україні Путіну, то про яке їх світове лідерство може йти мова?

- Чому Трамп так хоче виборів в Україні, що відверто бреше про 4% підтримки Зеленського?

- Він прагне нейтралізувати Зеленського, бо той дуже не зговірливий на його вимоги. І це певний психологічний елемент, бо, з погляду Трампа, президент якоїсь там України вимагає чогось від такого величного лідера, яким він себе вважає. І дійсно, попередні президенти України були лише запрошені в передбанники світової політики. А тепер Зеленський напряму спілкується зі всіма світовими лідерами. І Трамп вимушений на це зважати. А його це дратує – велика Америка і «якась там» Україна на іншому кінці світу.

- Але наші соцопитування показують, що Зеленський - лідер президентських перегонів (57%), чому тоді Трамп говорить, що його рейтинг лише 4%?

- Це очевидно, він послуговується інформацію росіян про нелегітимність Зеленського. А швидше за все, це фірмовий стиль Трампа – виключно його фантазії, «чув дзвін, та не знає, де він».

- Чого нам очікувати стосовно мирних перемовин, буде мир чи ні?

- Найближчим часом будемо рухатися в стилі «тягни-штовхай». Трек США – Росія буде рухатись повільно, і окремо від нього буде трек переговорів з Європою. Але ніяких реальних переговорів про завершення війни не буде. Просто відбулася фрагментація цього так званого «мирного» процесу.