«Прихильник миру у всьому світі» Дональд Трамп готується розв'язати нову війну – з Іраном. Причина полягає в ядерній програмі цієї країни, яку розробляє іранський режим і саме існування якої не влаштовує господаря Білого дому. На якій стадії зараз знаходиться цей багаторічний конфлікт і чи може він перейти в гарячу фазу - у матеріалі Коротко про.
Трамп вимагає, щоб Іран звернув свою ядерну програму та перестав розробляти ядерну зброю. У 2015 році Іран уклав угоду з ядерної діяльності з Великою Британією, Німеччиною, Китаєм, Росією, США та Францією - в рамках якої схвалив обмеження своєї ядерної програми в обмін на зняття санкцій.
Однак у 2018 році Трамп ще під час свого першого президентського терміну вивів США із цієї угоди. За словами Трампа, причина - з'явилися докази розробки Тегераном ядерної зброї.
Справді, з 2015 року Іран значно перевищив встановлені вищезгаданою угодою ліміти на збагачення урану. Крім того, як повідомило видання The Times з посиланням на джерела в західних розвідках, Іран проводить таємні дипломатичні переговори з Росією, спрямовані на розширення військової співпраці та отримання підтримки в реалізації ядерної програми.
Кілька тижнів тому Дональд Трамп направив жорсткий лист до верховного лідера Ірану аятоли Алі Хаменеї з вимогою щодо обмеження іранської ядерної програми. У відповідь президент Ірану Масуд Пезешкіан відмовився від прямих переговорів із Сполученими Штатами. У світі розцінили це як категоричну відмову на висунутий ультиматум.
Після цього Трамп перейшов до прямих погроз на адресу Тегерана: якщо Іран не укладе угоду за своєю ядерною програмою, він зазнає бомбардування, «подібних до якого вони ніколи не бачили раніше». Джерела видання Daily Mail в Ізраїлі запевнили, що погрози Трампа – це не порожні слова. Орієнтовна дата, коли може статися атака на Іран, – кінець травня. "Графік запропонованої атаки все ще змінюється. Але Дональд Трамп вказав іранцям крайній термін до кінця травня, щоб вони погодилися розпочати демонтаж свого ядерного потенціалу. Торгова війна Дональда Трампа – це побічний ефект. Наближається справжня війна", – пише Daily Mail.
США тримають на своїй базі поблизу Ірану 7 бомбардувальників-невидимок B2 Spirit, здатних ударити по ядерних об'єктах. Фото: wikipedia.org
На тлі цих загроз інша сторона також підготувалася. "Збройні сили Ірану підготували ракети, здатні завдавати ударів по зв'язаних зі США позиціях", - пише Tehran Times. Іранські медіа повідомляють, що сотні іранських балістичних ракет завантажені у пускові установки на підземних стратегічних базах по всьому Ірану та готові до запуску у разі будь-якого акту агресії США проти Тегерана.
Командувач аерокосмічними силами Корпусу вартових ісламської революції (КСІР) бригадний генерал Амір Алі Хаджізаде заявив про готовність знищити американський контингент у регіоні у разі атаки США. «Ті, хто живе у скляних будинках, не кидають каміння. В американців у регіоні не менше 10 баз та 50 тис. солдатів. Вони ніби сидять у скляній кімнаті», - сказав він.
У Європі також побоюються початку нового збройного конфлікту. Міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро попередив, що у разі нездатності світових держав швидко досягти нової угоди з Іраном військова конфронтація видається "майже неминучою".
Європейці, на відміну від США, намагаються шляхом дипломатії досягти угоди щодо обмеження діяльності Ірану по збагаченню урану до літа і до жовтня 2025 року, коли закінчується термін дії санкцій ООН. Вони вважають, що ядерна програма є замаскованою спробою створити атомну бомбу.
Іран формально не має ядерної зброї, але фактично вони ще восени 2024 року мали достатньо збагаченого урану і достатньо можливостей зробити ядерні боєголовки за лічені тижні. Цього січня МАГАТЕ заявило, що Іран має близько 200 кг збагаченого урану, чого має вистачити на п'ять ядерних боєголовок.
Американці зараз перекинули три стелс-бомбардувальники B2 Spirit (літаків-невидимок) на свою базу на островах Чагос в Індійському океані. Тепер на базі перебувають сумарно сім B2 Spirit, які здатні запускати бомби із надточним наведенням GBU-57 "Bunker Buster". Подібні бомби призначені для руйнування добре захищених ядерних бункерів. Вага GBU-57 "Bunker Buster" - 14 тонн, і вона може пробивати бетонні перекриття завтовшки 61 метр.
Видання Ian Ellis оприлюднило схему, де видно кораблі та літаки США, зосереджені навколо Ірану. На ній видно 15 військових кораблів різних типів та 16 бомбардувальників, які можуть вдарити по цій країні.
Ігор Семиволос, директор Центру близькосхідних досліджень:
- Якби йшлося лише про обмеження іранської ядерної програми, то сторони могли б домовитися. Але тут набагато більший спектр проблемних моментів. Це безпека Ізраїля, якому загрожує Іран і який збираються захищати США. Це підтримка Тегераном проксі-угруповань, які також виступають проти США та Ізраїлю. Зрештою, це вимога Америки до Ірану повністю закрити його ядерну програму.
Але на ці вимоги іранці ніколи не підуть. А це збільшує ризик збройного конфлікту зі США та Ізраїлем. Зараз його ймовірність – 50%, і Трамп дещо блефує, погрожуючи ударами по Ірану. А всі ті американські кораблі та літаки, які знаходяться в регіоні, більше призначені для ударів по хуситах у Ємені, ніж по Ірану. На два фронти Штати не зможуть вести бойові дії.