15 квiтня
Завантажити ще

Енергетичне «перемир'я»: Росія порушила десятки разів і тепер скаржиться в ООН

Енергетичне «перемир'я»: Росія порушила десятки разів і тепер скаржиться в ООН
Фото: gettyimages.com

16 квітня закінчується термін так званого енергетичного перемир'я між Україною та Росією, оголошеного за посередництва США. Мораторій на удари по енергоструктурі обох держав було оприлюднено 18 березня після телефонної розмови Володимира Путіна та Дональда Трампа. Тоді ж був узгоджений і список «недоторканних» об'єктів. Коротко про - про те, як дотримувалося це «перемир'я».

"Навіть свої дрони збили..."

Енергетичне перемир'я мало вивести з-під ударів АЕС, ТЕС, ГЕС, нафтобази, газопроводи, підстанції та розподільчі центри. Росія оприлюднила свій список, Україна – ні, зберігаючи акцент на громадянській інфраструктурі. І справді, з 19 по 26 березня в офіційних джерелах немає повідомлень про ракетні або будь-які інші удари по українській інфраструктурі. Україна, зі свого боку, утримувалася від рідкісних, але влучних ударів по російських НПЗ. Після 27 березня все повернулось на круги своя, хоча інтенсивність обстрілів була трохи нижчою, ніж у попередні місяці. Причина: за дотриманням перемир'я одним оком спостерігали США як посередники, хай і найефективніші.

Офіційні дані про точну кількість ударів по енергетичних об'єктах з 18 березня до 16 квітня обмежені та суперечливі, адже обидві сторони звинувачують одна одну у порушеннях. Україна стверджує, що Росія не дотримувалась перемир'я з самого початку: атаки на об'єкти у Слов'янську (Донецька область) та в Сумській області відбулися вже 18-19 березня, одразу після оголошення перемир'я.

- Кремль знову бреше, стверджуючи, що мораторій на енергетику розпочався 18 березня. Це маніпуляція, щоб скоротити термін дії угоди, – заявив президент України Володимир Зеленський 25 березня.

Тут варто згадати, як Кремль активно «підтримав ідею перемир'я», а російські солдати навіть нібито збили власні дрони, які летіли в Україну, адже розпочалося 30-денне припинення вогню! Насправді все це виявилося брехнею.

…і знову збрехали

У свою чергу міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров того ж дня поскаржився:

- Ми потребуємо чітких гарантій. З урахуванням сумного досвіду угод з Києвом гарантії можуть бути лише результатом наказу з Вашингтона Зеленському та його команді.

Спекуляція росіян на тему «наказів Києву з Вашингтона» вже неабияк набридла всім, тим більше, що реальність дуже відрізняється від придуманого в Кремлі наративу. Вашингтон не наказав чи Київ не послухався патрона в галюциногенному маренні російських політиків, але вже 27 березня Росія вдарила по Херсону, 28 березня – по Полтаві. Точна кількість ударів за весь період не оприлюднена, але, за заявою глави МЗС України Андрія Сибіги, Росія продовжувала використовувати свою зброю майже щодня (хоча і не завжди по енергетиці), що дозволяє припустити щонайменше 30 ударів.

Росія продовжила застосовувати дрони-камікадзе на кшталт «Шахед» для атак на міста, включаючи об'єкти енергетики у Херсоні та Полтаві. Ці дрони використовувалися для точкових ударів. Ракетні удари, характерні для попередніх місяців (наприклад, Х-101 або "Калібр"), також мали місце, хоча і рідше.

На адресу України РФ висунула звинувачення у застосуванні БпЛА. Про застосування артилерії чи ракет проти російської енергетики даних немає. Росія заявила, що перемир'я порушено саме Україною, і висунула претензії за більш ніж 20 атак на російські енергетичні об'єкти: підстанції у Брянській, Курській, Білгородській областях та газорозподільні станції в Луганській області.

Так, 2 квітня Міноборони РФ повідомило про дві атаки в Курській області, 3 квітня - про чотири в Луганську, а 9 квітня - про атаку на підстанцію у Брянській області. Але є нюанс: про це говорить лише Росія, підтвердження цим «фактам» немає. Тому, як ніколи, стає актуальною приказка про воду, на якій щось намагаються написати вилами. І видати за переконливий доказ.

А «Суджу» хто?

За ідеалістичними задумами вже не зрозуміло кого, метою енергетичного перемир'я було тимчасове припинення ударів по енергетичній інфраструктурі обох країн на 30 днів, щоб стабілізувати ситуацію та створити основу для подальших перемовин. Пропонувалося навіть створити механізм моніторингу захищених об'єктів та контролю за дотриманням перемир'я, але за місяць не впоралися. Відсутність контролю спричинила взаємні звинувачення, а мета вийти на перемовини розчинилася в диму балістичних ударів Росії.

Поки що явно проглядається лише цифра збитків – 10 млрд доларів, за даними ООН на кінець минулого року, становлять збитки України від ударів РФ по енергетичних потужностях. Єдиний плюс, який можна знайти в цій ситуації, полягає в тому, що першого тижня перемир'я відсутність ударів по енергетиці тимчасово стабілізувало електропостачання в деяких регіонах, таких як Сумська та Донецька області. Це трохи полегшило доступ до опалення та води для мешканців, а також дало можливість ремонтникам провести хоча б деякі роботи на пошкоджених раніше мережах.

Окремим рядком у цьому контексті стоїть удар по газовимірювальній станції у Суджі. Як стверджує Міноборони Росії, її 21 та 28 березня атакували ЗСУ з реактивних установок HIMARS та «фактично її знищили». У Генштабі ЗСУ відкидають звинувачення та заявляють, що станцію неодноразово обстрілювали російські війська.

Як повідомляє ВВС, українські військові експерти вважають, що поширені Мінобороною Росії фотографії вибуху на ГІС «Суджа», найімовірніше, вказують на застосування авіабомб, аніж ракет системи HIMARS. Тому – чергова брехня росіян і як наслідок – подальша недовіра до будь-яких їхніх слів та обіцянок.

Зрештою, акцентує видання, ЗСУ почали відступати з Курської області у середині березня. До цього моменту станція «Суджа» залишалася під їхнім контролем. Що заважало українцям просто підірвати її та не використовувати дорогі ракети, про які говорять росіяни?

«Ми напишемо у «Спортлото»

13 квітня міністри закордонних справ України та РФ Андрій Сибіга і Сергій Лавров знову обмінялися взаємними звинуваченнями у порушенні енергетичного перемир'я. Як повідомляє Euronews, Лавров стверджує, що Росія слова дотримала.

- А українці від початку атакували нас щодня, можливо, за двома-трьома винятками, - додав він. Лавров також повідомив, що відправив «американцям, в ООН і ОБСЄ список фактів, які підтверджують атаки України останніх трьох тижнів на російську енергетичну інфраструктуру».

Поки що з усього цього цікаво лише те, як європейські інститути розглядатимуть скарги держави, яка ще нещодавно заявляла, що не збирається виконувати жодні "вказівки з Брюсселя" (Захарова, прессекретар МЗС РФ), а також що "ОБСЄ втратила свою роль як майданчик для діалогу, перетворившись на інструмент політичного тиску на Росію" (теж вона), і "ООН втратила свою эфективність, стала ареною для політичних ігор, де Росія змушена захищатися від атак" (Медведєв, заступник голови Ради безпеки РФ)?

Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга також звинуватив Росію в «несерйозному ставленні до миру».

- Росія посилила терор [в останні кілька тижнів] і завдала… майже 70 ракетних ударів, запустивши понад 2000 безпілотників «Шахед» та понад 6000 керованих авіабомб на Україну, в основному по цивільному населенню. Це ясно показує всьому світу, хто хоче миру, а хто хоче війни, – сказав глава українського МЗС.