3 травня
Завантажити ще

Президентські вибори в Румунії з маніпуляціями в TikTok та кібератаками: чого чекати Україні

Президентські вибори в Румунії з маніпуляціями в TikTok та кібератаками: чого чекати Україні
Фото: gettyimages.com

У травні у Румунії відбудуться повторні президентські вибори. 4 травня відбудеться перший етап голосування, а 18-го – другий. Подробиці про цю виборчу кампанію та як її результати можуть вплинути на Україну - у матеріалі Коротко про.

Чому вибори повторні

Перший тур президентських виборів у Румунії відбувся 29 листопада 2024 року. Перемогу тоді здобув ультраправий та проросійський кандидат Келін Джорджеску. Однак незабаром після голосування офіс президента Румунії та Вища рада оборони оприлюднили дані розвідки, які свідчать про втручання Росії у виборчий процес на користь Джорджеску.

Зокрема, згадувалися маніпуляції у TikTok за участю інфлюенсерів, а також понад 85 тисяч кібератак. Розвідка заявила, що Румунія стала ціллю "агресивних" гібридних дій з боку Росії, включаючи виток даних і кібератаки. 6 грудня Конституційний суд скасував результати першого туру, заборонив Джорджеску балотуватися та ухвалив провести вибори заново. Наразі Джорджеску перебуває під слідством.

Боротьба між ультраправими та проєвропейцями

Після усунення Джорджеску новим кандидатом від ультраправих став Джордже Сіміон - лідер партії "Альянс за об'єднання румунів" (AUR). Його звинувачували у контактах із ФСБ та у висловлюваннях про відновлення кордонів Румунії до Другої світової війни, що включає частину території України. Сіміону заборонено в'їзд до України та Молдови. Він також виступає проти допомоги Україні та займає проросійську позицію, що ставить його політику у протиріччя з політикою ЄС та НАТО.

Суперником Сіміона буде проєвропейський кандидат та мер Бухареста Нікушор Дан. Його підтримала партія "Союз порятунку Румунії" (USR), відмовившись від своєї початкової кандидатки Олени Ласконі. Втім, вона продовжує кампанію і критикує партію за тиск.

Третім кандидатом є колишній прем’єр-міністр Віктор Понта. Він також іде як незалежний та у разі перемоги обіцяє заборонити транзит українського зерна через Румунію.

Четвертий помітний кандидат – представник правлячої проєвропейської коаліції Крін Антонеску. Він відомий підтримкою України та має авторитет виборців із середнім і високим доходом, особливо у містах.

Що це означає для України

Президент Румунії відіграє ключову роль у питаннях оборони та зовнішньої політики не лише у своїй країні, а й у межах Європейського Союзу. Він може накласти вето на рішення ЄС, які потребують одностайності. Румунія активно допомагає Україні: парламент схвалив передачу систем ППО Patriot, надані БТРи, гаубиці, гранатомети, кулемети та інші озброєння.

Крім того, президенти України та Румунії підписали угоду про безпеку, яка включає навчання пілотів F-16, допомогу в розмінуванні та підтримку в рамках НАТО та ЄС. Через територію та порти Румунії здійснюється експорт українського зерна. Хто стане новим президентом - багато в чому визначиться майбутнє цієї допомоги.