Завантажити ще

Контроль України за надрами і жодних боргів, - що включає підписана з США угода

Контроль України за надрами і жодних боргів, - що включає підписана з США угода
Фото: facebook.com/yulia.svyrydenko

Українська та американська сторони підписали Угоду ​​про створення Інвестиційного фонду відбудови США -  Україна. Документ містить 9 основних положень, написала на своїй сторінці у фейсбуці перша віцепрем'єрка – міністерка економіки Юлія Свириденко.

З української сторони підпис під документом поставила Свириденко, американської - міністр фінансів США Скотт Бессент. За словами української чиновниці, у рамках угоди Київ і Вашингтон створять Інвестиційний фонд з відбудови України, який залучатиме глобальні інвестиції у нашу державу.

Ключові положення угоди:

  • Повна власність і контроль за надрами залишаються за Україною. Саме українська держава визначає, де і що видобувати. Надра залишаються в українській власності.
  • Рівноправне партнерство США та України. Фонд створюється 50/50, і жодна зі сторін не матиме вирішального голосу.
  • Національна власність захищена. Підписана угода не передбачає змін у процесах приватизації або управлінні державними компаніями. Такі компанії як "Укрнафта" чи "Енергоатом" залишаються у власності держави.
  • Жодних боргів. У підписаній угоді немає згадок про будь-які боргові зобов’язання України перед США. Реалізація угоди дозволить обом країнам збільшити свій економічний потенціал завдяки рівноправній співпраці та інвестиціям.
  • Угода відповідає Конституції та не змінює євроінтеграційний курс України. Також вона стане сигналом для міжнародних гравців про те, що довгострокова співпраця з нашою державою є надійною.
  • Фонд наповнюватиметься доходами виключно з нових ліцензій. "Йдеться про 50% коштів від нових ліцензій на проєкти в сфері критичних матеріалів та нафти й газу, що надходитимуть до бюджету після створення Фонду. Доходи від уже розпочатих проєктів або заплановані у бюджеті надходження не включаються до Фонду. В угоді йдеться про подальшу стратегічну співпрацю", – пише Свириденко.
  • Законодавчі зміни – лише точкові. Аби Фонд функціонував, потрібні лише зміни до бюджетного кодексу. При цьому Угоду має ратифікувати Верховна Рада.
  • США допоможуть залучати додаткові інвестиції і технології. Новий фонд буде підтримуватися американським урядом через агентство DFC. Воно допомагатиме Україні залучати інвестиції та технології від фондів і компаній як у США, так і у ЄС та інших країнах, що підтримують нашу боротьбу проти російського ворога.
  • Угода надає податкові гарантії. Доходи і внески Фонду не оподатковуються ні у США, ні в Україні, щоб інвестування дало якнайбільші результати.

Як працюватиме Фонд?

За даними Свириденко, США роблять внесок у Фонд. При цьому це можуть бути як кошти, так і нова допомога. Наприклад, системи ППО для України. Після цього Україна вносить 50% доходів державного бюджету від нової ренти на нові ліцензії на нові ділянки. Україна також може робити додаткові внески окрім цього базового, якщо вважатиме за необхідне.  

- Йдеться про співпрацю на десятиліття вперед. Далі Фонд інвестує у проєкти із видобутку корисних копалин та нафти і газу, а також в супутню інфраструктуру чи переробку. Конкретні інвестиційні проєкти, на які будуть спрямовані кошти, Україна і США визначатимуть спільно. Важливо, що Фонд може інвестувати виключно в Україну, - наголосила Свириденко.

Вона додала, що перші 10 років прибутки та надходження Фонду, скоріш за все, не будуть розподілятись, а «можуть лише інвестуватись в Україну — у нові проєкти чи відбудову». Ці умови будуть обговорюватися додатково.

Міністерка запевнила, що сторони сформували «версію угоди, що передбачає взаємовигідні умови для обох держав».

- Це Угода, в якій США відзначають своє прагнення сприяти досягненню довгострокового миру в Україні і визнають вклад, який Україна зробила у глобальну безпеку, відмовившись від ядерного арсеналу. Угода, в якій США відзначають свою відданість питанням української безпеки, відновлення і реконструкції, - підсумувала Свириденко.