Джулі Девіс призначена тимчасовою повіреною у справах США в Україні. Як повідомляє пресслужба посольства США в Україні, Девіс розпочне виконання своїх обов'язків з 5 травня. Коротко про - про те, що про неї відомо.
Джулі Девіс - дипломат із більш ніж 30-річним досвідом роботи в Службі закордонних справ США, має ранг радника-міністра, вільно володіє російською та французькою мовами.
До свого призначення в Україну Девіс із 2023 року була послом США на Кіпрі. Власне, ним вона й залишиться, працюючи тимчасовим повіреним США в Україні за сумісництвом. До Кіпру три роки Девіс була послом США у Білорусі, причому першим американським послом у цій країні з 2008 року.
Також у резюме Джулі Девіс без вказівок деталей і на початку кар'єри - робота в посольствах США в Грузії, Україні та Росії, в міжнародній штаб-квартирі НАТО та в Держдепартаменті, а також зампомічника держсекретаря США із Західної Європи та Європейського Союзу.
Девіс є лауреатом Президентської премії за визначні заслуги - престижної нагороди для високопосадовців США.
Роботу Джулі Девіс у Білорусі з 2020 по 2023 рік можна вважати знаковою – як уже говорилося, вона стала першим послом США у цій країні після зниження рівня дипвідносин у 2008 році. Призначення Девіс у 2020 році стало сигналом про спробу США відновити взаємовідносини з Мінськом, особливо на тлі президентських виборів 2020 року в Білорусі та подальших протестів проти режиму Олександра Лукашенка.
Девіс тісно спілкувалася з білоруськими опозиційними лідерами, що не могло залишитись поза увагою місцевих спецслужб. Її відносини з урядом Білорусі були, м'яко кажучи, складними, і через це її робота щодо дотримання прав людини та демократичних цінностей у цій країні поступово почала розцінюватися як «збір розвідданих» на користь США.
Втім, фальсифікація білоруських виборів і порушення прав людини в країні були секретом Полішинеля для всього світу, тому навряд чи Девіс могла знайти якусь цікавішу інформацію – її й так було надміру по інших каналах.
Але увага до персони американського посла посилилася 2022 року, коли Білорусь стала плацдармом для російських військових операцій на початку ескалації війни Росії проти України. У місцевих та російських ЗМІ, а також серед місцевих політологів Джулі Девіс удостоїлася титулу «русофобки» через підтримку політики США проти Росії. «Девіс відома своєю русофобією та любов'ю до України», - писали кілька російських видань.
Девіс було призначено тимчасовою повіреною у справах посольства США в Україні після відставки посла Бріджіт Брінк. Заміна непогана, як вважають експерти: Девіс чудово орієнтується у пострадянській політиці, володіє мовами, а робота в НАТО та Держдепі показала, що вона вміє справлятися зі складними дипломатичними завданнями. Девіс працювала в зоні конфліктів з обома сторонами, і, можливо, цей її талант виявиться дуже затребуваним у сьогоднішній Україні.
Посада повіреного у справах є тимчасовою - до призначення та затвердження Сенатом США постійного посла у країні. Чи може вона стати послом в Україні, склавши обов'язки посла на Кіпрі? Теоретично так, але практично, найімовірніше, ні. Тимчасові повірені рідко переходять у статус постійних послів без затвердження Сенатом. Хіба що Джулі Девіс вдасться зробити щось таке, що Сенат одноголосно проголосує за її кандидатуру, а українці поставлять їй пам'ятник. Поки що Сенат США зайнятий внутрішньополітичними протиріччями, а українцям не до пам'ятників.
Досвід Девіс може зіграти їй на руку, а от тавро «русофобки» може стати червоною ганчіркою для критиків Трампа. Можливо, непередбачуваний Донні захоче бачити в Україні когось ближчого до його адміністрації, а не кар'єрного дипломата.
Рівно рік тому вона писала: "Ми підтверджуємо нашу солідарність з Україною - світовю житницею і жертвою російської агресії". Фото: сторінка Джулі Девіс у мережі Х.
Як повірений у справах, Джулі Девіс «невпинно працюватиме над припиненням війни та зупинкою кровопролиття», як йдеться у заяві посольства США в Києві. Адміністрація Трампа додає, що її роль включає «підтримку зусиль США щодо укладання мирної угоди».
Поки Девіс не особливо публічна постать, її висловлювання майже не зустрічаються у мережі, крім офіційних заходів, а робота ведеться у досить вузьких дипломатичних і політичних колах. Тобто мовчазна і не особливо публічна, на відміну від своєї попередньої колеги Бріджіт Брінк, яка обіймала посаду посла США в Україні з 2022 року. Брінк була активним дипломатом, часто виступала із заявами на підтримку України, з'являлася разом з українськими лідерами, наголошуючи на необхідності військової допомоги США.
Від Девіс такого не чекають: вона однозначно буде менш активна в публічному просторі, віддавши перевагу конфіденційній дипломатії. Але її основне завдання – вивести Україну на мирні переговори з Росією, незважаючи на те, що Трамп може симпатизувати Путіну. Тож якщо щось піде не так у цих переговорах – усі стріли спочатку полетять саме у «миротворицю» Джулі Девіс. Втім, її 30-річний досвід роботи дозволяє їй це розуміти і, відповідно, відреагувати, якщо що.
[h5_tt class="orange_h5_title" text="Довідка Коротко про"]
Тимчасовий повірений у справах (Chargé d'Affaires ad interim) - це дипломат, який тимчасово очолює дипломатичну місію, наприклад посольство, без постійного посла. Він виконує функції глави місії, представляючи уряд і куруючи роботу посольства, але не має всієї повноти повноважень посла. Зазвичай тимчасовим повіреним у справах призначається старший співробітник Служби закордонних справ, коли посол іде у відставку, відкликається або ще не затверджений Сенатом. Він служить до призначення та затвердження Сенатом нового посла, і це може тривати місяці.
Посол – це вищий дипломатичний представник держави в іншій країні чи міжнародній організації. Він діє як офіційний представник своєї країни, просуваючи її інтереси та політику, веде переговори з двосторонніх та багатосторонніх питань, включаючи торгівлю, безпеку та культурні зв'язки, збирає та аналізує інформацію про політичну, економічну та соціальну ситуацію в країні перебування, надаючи звіти своєму уряду. А також - займається роботою посольства, що включає консульські послуги, культурні програми та взаємодію з місцевою владою, веде дипломатичну роботу в умовах конфліктів, криз або надзвичайних ситуацій, таких як війна або природні катаклізми.