Радянський політв'язень Іван Мирон помер на 97-му році життя. Про це 7 травня повідомив голова Закарпатської ОВА Мирослав Білецький.
- Сумна звістка сколихнула сьогодні мене і все Закарпаття – відійшов у вічність Іван Мирон, людина-легенда нашого краю, — написав він у своєму телеграм-каналі.
Білецький назвав життя Івана Васильовича Мирона прикладом боротьби й гідності, вірності правді та Україні.
- Він пройшов через найтяжчі випробування долі, залишаючись незламним у своїй вірі, ідеях і переконаннях. Таким він і залишиться в нашій пам’яті – мудрим, стійким, незрадливим, — додав він.
Іван Мирон провів у радянських концтаборах 25 років. Він був членом Організації українських націоналістів. У 1950 році отримав повістку на службу в радянській армії, однак відмовився служити. Замість того долучився до Української повстанської армії, що діяла підпільно. Через донос його затримали радянські спецслужби. Після суду йому оголосили вирок — 25 років таборів.
- Нас судили 18 людей. Шестеро — третина — були вчителями. Зокрема, і мій друг Андрій Скрипка. Інші — ті, хто давав повстанцям їсти або щось бачив і не доніс. Навіть стаття була “за не-донос”. Мені був 21 рік, коли мене засудили “за зраду батьківщини та участь у контрреволюційній діяльності” на 25 років, — розповідав Мирон в інтерв’ю Ukrainians.
Він відбував покарання, зокрема, в таборі у Норильську, а у 1953 році брав участь у тамтешньому повстанні. Згодом його перевели у Мордовію. На волі Іван Мирон опинився у 1976 році.
У 1993 році Закарпатський суд визнав Івана Мирона безпідставно засудженим в СРСР, а в 1995 році Верховний суд України перекваліфікував його справу, скасувавши політичні статті, але вказавши судимість «за ухилення від армії».
Іван Мирон народився 9 березня 1929 року в селі Росішка Рахівського району. Працював вчителем початкових класів.
Мирона реабілітували у липні 2019 року. Чоловік став першим українцем, кого Національна комісія з реабілітації визнала реабілітованим згідно з новим законом України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років".
Іван Мирон — єдиний закарпатець, котрий відбув у таборах ГУЛАГу всі 25 років приговору. Публічне каяття могло зменшити термін покарання, та він не вважав, що захист своєї країни й свого народу є злочином.