Львів 9 травня став центром міжнародної дипломатії - до міста прибули 35 делегацій з різних країн світу, представники Ради Європи та українське керівництво. Ключовою подією стало підписання документа про створення спеціального трибуналу для покарання керівництва РФ за злочин агресії проти України. Трибунал базуватиметься в Люксембурзі. Про це повідомляє "Радіо Свобода".
- Ми йшли до цього проєкту понад 2,5 роки. Працювала серйозна команда правників. Експерти напрацювали формулу, прийнятну для України, яка зберігає принцип невідворотності покарання для всіх, у тому числі для так званої трійки: президент Росії, прем’єр-міністр Росії, міністр закордонних справ Росії. Всі вони – міжнародні воєнні злочинці. І створення трибуналу покликане, щоб ухвалити у майбутньому відповідні вироки. Трибунал працюватиме в Гаазі. Ми наразі приступаємо до роботи з Радою Європою, яка є центральним елементом процесу. Сьогодні ми ухвалили політичний документ "Львівську декларацію", – сказав міністр закордонних справ України Андрій Сибіга.
Трибунал має стати доповненням до розслідування воєнних злочинів, злочинів проти людяності й геноциду, розпочатого Міжнародним кримінальним судом (МКС) три роки тому, і заповнити прогалини в розслідуванні цих злочинів.
Львів не випадково обрали для такої зустрічі, адже тут мешкав автор терміну "геноцид" польсько-американський юрист Рафаель Лемкін. Він здобув у Львові у 20-х роках ХХ століття правничу освіту.
Андрій Сибіга подякував Раді Європи за центральну роль у створенні спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України.
- Дуже важливим сигналом є створення трибуналу для розслідування злочинів агресії. Це означає, що ніхто не може залишитися безкарним перед комітетом зі злочинів. Навіть лідери, які дійсно вирішили відправити сюди всіх цих солдатів, щоб вони також скоїли воєнні злочини і всі ці звірства, які ми тут визнали. Тож це дуже важливий сигнал, і дуже важливо, що є так багато країн, – говорить представниця ЄС із зовнішньої та безпекової політики Кая Каллас.