Останнім часом відбуваються і плануються заходи, якими хочуть обмежити можливість використовувати вищу чи спеціальну освіту як прихисток від мобілізації. Одночасно цього року у вищих навчальних закладах запроваджується БЗВП – базова загальна військова підготовка. Журналіст Коротко про - про урядові та законодавчі ініціативи.
Зараз комісії з Міністерства освіти відвідують навчальні аудиторії у понад 100 вищих закладах освіти. Мета – перевірити, чи насправді очники, яким виповнилося більше 25 років, відвідують заняття і засвоюють предмети. Про це заступник міністра освіти і науки Михайло Винницький повідомив у інтерв’ю «Дзеркалу тижня».
Якщо з’ясується, що чоловік призовного віку числиться у закладі вищої освіти фіктивно, його можуть відрахувати вже після закінчення весняної сесії, а право на відстрочку від мобілізації буде втрачене.
«Також перевіряються документація, результати іспитів. І вже зараз очевидно, що цього року ми матимемо досить багато студентів, які за результатами сесії в травні-червні будуть відраховані», – сказав Михайло Винницький.
У квітні цього року подібні перевірки були проведені серед аспірантів. Це пояснювали тим, що кількість бажаючих займатися наукою надприродно збільшилася, і переважно серед чоловіків.
«Проблема справді існує. Дійсно, є люди, які користуються такою можливістю, щоб ухилитися від мобілізації», - підтвердила член Комітету Верховної Ради з питань освіти Юлія Гришина. З посиланням на інформацію МОН, депутатка повідомила, що за результатами перевірок, до яких були підключені правоохоронці та Державна служба якості освіти, вже було відраховано три тисячі аспірантів.
Щоб посилити заходи контролю якості освіти, Кабінет міністрів своєю постановою запровадив для аспірантів і докторантів нові правила: на третьому році навчання всі вони в обов’язковому порядку проходитимуть тестування з української мови, англійської або однієї з мов Європейського Союзу.
«У нас у 2023 році 18 тисяч осіб вступили в аспірантуру. Це безпрецедентно", - сказав заступник міністра освіти Михайло Винницький в ефірі Ранок.LIVE.
Прем’єр-міністр вніс до Верховної Ради проєкт закону, що має закрити ще одну шпарину, якою користуються чоловіки 25+: навчання у фахових коледжах і профтехучилищах. Згідно з пропозицією уряду студенти, які вступили до таких закладів після досягнення мобілізаційного віку, втрачають право на відстрочку від призову до війська. Відстрочки не буде й для слухачів професійних училищ, які підвищують кваліфікацію.
Законопроєкт ще знаходиться на розгляді депутатами. Але передбачається, що він має бути ухвалений до початку нового навчального року.
Згідно із законом про мобілізацію, який набув чинності 18 травня минулого року, з вересня 2025-го в усіх закладах вищої освіти України розпочнеться викладання курсу "Базова загальна військова підготовка" (БЗВП). Він складатиметься з 300 годин теоретичних і практичних занять.
Теоретична складова буде обов’язковою для чоловіків і жінок, практична – тільки для чоловіків, дівчата можуть пройти її добровільно з подальшою постановкою на військовий облік. Вивчати БЗВП будуть з 2-го курсу, за відмову від військової підготовки студентам загрожує відрахування.
Група народних депутатів на чолі з головою Комітету ВР з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайлом Радуцьким зареєструвала законопроєкт про обов’язкову військову підготовку для здобувачів вищої освіти за медичними та фармацевтичними спеціальностями.
Поки незрозуміло, як новація поєднуватиметься з БЗВП, ймовірно, для медиків буде розроблено окрему систему навчання. Судячи з роз’яснень ініціатора законопроєкту, йдеться про створення військових кафедр і підготовку зі студентів офіцерів медичної служби.
«На сьогодні підготовку офіцерів запасу медичної служби здійснюють кафедри медицини катастроф та військової медицини у 29 вищих навчальних закладах. Водночас лише в чотирьох із них функціонують військові навчальні підрозділи. Наразі навчання за програмою офіцера запасу є добровільним і переважно доступне для студентів-контрактників. Серед студентів-бюджетників його проходять лише ті, хто уклав контракт з Міністерством оборони. Це призвело до того, що лише невелика кількість студентів-медиків проходять таке навчання.
Законопроєкт передбачає поновлення роботи наявних або створення нових кафедр військової підготовки у закладах вищої освіти. Уже наступного року планується, що кількість студентів, які проходитимуть військову підготовку за цією програмою, сягне близько 4,3 тисячі з подальшим щорічним зростанням», - написав Михайло Радуцький.
У нинішньому році мобілізація студентської молоді, яка навчається на стаціонарі (в тому числі дистанційно) та здобуває освіту, вищу за вже здобуту, відбувається лише на добровільних засадах. Проте з цього правила є виключення.
Мобілізації підлягають:
На початку 2025 року з’явилася інформація, що ТЦК отримали право мобілізувати студентів 25+ під час літніх канікул. Це було зумовлено постановою Кабміну від 16 січня, де йшлося, що відстрочку студентам надають до кінця навчального року, а це травень - червень. На похибку звернув увагу народний депутат Роман Грищук. Згодом він повідомив, що з урядом були перемовини, зміни в постанову внесуть. «Освітянам не потрібно хвилюватись, все буде так, як у чинному законі», - заспокоїв Роман Грищук.