Адміністрація президента США Дональда Трампа розробила плани використання до 250 мільйонів доларів, які були призначені для зовнішньої допомоги, на депортацію та повернення мігрантів із зон активних конфліктів. До них входять близько 700 тисяч українських і гаїтянських мігрантів. Про це повідомляє The Washington Post, посилаючись на документ з адміністрації президента.
- Мігранти, які добровільно погодяться на самостійне депортування до своїх країн, отримають від уряду США одноразову виплату у розмірі 1000 доларів, - йшлося в заяві Міністерства внутрішньої безпеки США, яку оприлюднили 5 травня.
Ініціатива адміністрації стосується осіб, які втекли з найбільш небезпечних регіонів світу, і, як виглядає, спрямована на обходження Міжнародної організації з міграції, що входить до системи ООН. Крім того, цей план збігається з прагненням адміністрації значно скоротити зовнішню допомогу включно з ліквідацією Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та припиненням 80% його програм, зокрема тих, які підтримували Україну та інші проблемні країни.
Серед мігрантів, яких планують депортувати зі США, згадуються громадяни України, Гаїті, Афганістану, Палестини, Лівії, Судану, Сирії та Ємену. ООН виступає проти такого рішення, оскільки вважає, що повернення до цих країн створює серйозну загрозу для життя людей. Під депортацію також можуть потрапити ті мігранти, які наразі користуються статусом тимчасового захисту в США.
За адміністрації колишньогго президента США Джо Байдена українці та гаїтяни отримали тимчасовий захищений статус (TPS), який дозволяє залишатися у США через неможливість безпечного повернення додому. Згідно з даними The Washington Post, під програму добровільного видворення можуть потрапити понад 200 тисяч українців і 500 тисяч гаїтян.
Українцям цей статус вперше надали у 2022 році після початку війни Росії проти України. Гаїтяни ж отримали його ще у 2010 році після руйнівного землетрусу, а згодом його неодноразово продовжували через нестабільність і небезпеку в країні.