Президент США Дональд Трамп оголосив, що його адміністрація визначилася із проєктом «Золотого купола» — новою гігантською системою протиракетної оборони. Трамп стверджує, що система, яка за планами коштуватиме 175 млрд доларів, буде введена в дію вже до кінця його президентського терміну, тобто через чотири роки. Про це пише Бі-бі-сі.
Виступаючи у вівторок у Білому домі, Трамп розповів, що "Золотий купол" (Golden Dome) буде побудований на "технологіях наступного покоління" і до його складу увійдуть наземні, морські та космічні компоненти. У космосі буде розміщено системи попередження та перехоплювачі.
«Золотий купол» повинен буде перехоплювати будь-які ракети, запущені по США, зокрема гіперзвукові. Трамп заявив, що нова система перехоплюватиме ракети, «навіть якщо вони запущені з іншого кінця світу».
- У нас буде найкраща з будь-коли створених систем, — пообіцяв президент.
Перші міжконтинентальні балістичні ракети з'явилися в СРСР і США 68 років тому, зараз їх мають кілька країн, у тому числі Росія, Північна Корея і Китай, і перехоплення таких ракет, які запускають по цілях «з іншого кінця світу», за ідеєю, має бути базовим, першочерговим завданням американської системи ПРО, зазначає видання.
Трамп заявив про намір створити «Золотий купол» одразу після інавгурації та доручив Пентагону розробити та подати до Білого дому варіанти системи, а потім ще раз згадав про цю ідею у промові перед обома палатами Конгресу на початку березня.
У вівторок він сказав, що перший транш на створення системи становитиме 25 млрд доларів. Ці гроші згадані у проєкті «Одного Великого Прекрасного Закону», внесеного адміністрацією Трампа до Конгресу, але ще не прийнятого. Курируватиме створення «Золотого купола» генерал космічних сил США Майкл Гетлайн.
Системи протиракетної оборони з'явилися в США та СРСР ще у 1960-х роках. У 1972 році вони уклали договір про обмеження цих систем, а на початку нового століття США, оцінивши потенційні загрози з боку нових ядерних держав, вийшли із цього договору.
На створення «Золотого купола» адміністрацію США частково надихнув ізраїльський «Залізний купол», але американська система за планами буде в багато разів більшою і повинна справлятися з новітніми та перспективними видами ракет, у тому числі гіперзвуковими та запущеними з космосу.
- Усі вони збиватимуться. Ефективність буде близько 100%, — пообіцяв Трамп.
Американські офіційні особи раніше говорили, що «Золотий купол» повинен перехоплювати ракети на всіх можливих стадіях, у тому числі ще до запуску. Представники Пентагону та американської розвідки давно заявляють, що наявні у США системи ПРО застаріли й не зможуть протистояти новим видам ракет, які розробляють Росія та Китай.
175 мільярдів доларів — це попередня офіційна оцінка вартості програми, але Бюджетне бюро Конгресу США підрахувало, що одна лише космічна складова «Золотого купола» може коштувати 524 мільярди протягом 20 років.
Трамп зазначив, що Канада також висловила зацікавленість у приєднанні до програми захисту своєї території. Тому вже ведуться переговори щодо розширення Golden Dome на всю Північну Америку.
Трамп підкреслив, що всі компоненти Golden Dome будуть вироблені в США, створивши тисячі високотехнологічних робочих місць. На питання про роль Ілона Маска та його SpaceX у створенні Golden Dome Трамп ухилився від прямої відповіді: "Побачимо" і наголосив на "унікальні американські технології".
Під час виступу в Овальному кабінеті республіканець заявив, що "закінчує роботу, яку президент Рейган розпочав 40 років тому". 1983 року президент-республіканець Рональд Рейган оголосив про Стратегічну оборонну ініціативу (СОІ) для створення над США нової системи ПРО, у тому числі в космосі. Тоді Рейган заявив про необхідність "протидіяти жахливій радянській ракетній загрозі". У ЗМІ нову програму називали "зоряними війнами". Це спричинило загострення відносин між СРСР та США і посилило гонку озброєнь. У 1993 році програма СОІ була згорнута. Ряд ЗМІ стверджував, що СОІ спочатку була хитрощами, щоб змусити Москву ще більше наростити військові витрати.