Літак Boeing 747-8, який американський президент Дональд Трамп отримає в подарунок від Катару, коштує у 100 разів більше (400 млн. доларів), ніж усі інші президентські подарунки в США від іноземних держав із 2001 року разом узяті. І це змушує американців задуматися: чи не стоїть за цими презентами якась каверза від їхнього епатажного Донні? Коротко про - про те, що стоїть і ні, такі подарунки не можуть бути просто так.
Прихильність Дональда Трампа до стилю «дорого-багато» вже відома і ним часто підтверджується. На тлі розмов про повальне скорочення бюджетних видатків та звільнень тисяч осіб «з метою оптимізації видатків» прийняття від Катару розкішного лайнера виглядає трохи безглуздо. Хоча б тому, що американські закони забороняють посадовцям, включаючи президента, приймати подарунки вартістю понад $480 без схвалення Конгресу.
Літак екстраординарно дорогий і розкішний, з інтер'єром, що відповідає статусу «президентського».
«Чому б мені не прийняти подарунок? Ми даруємо його іншим», - виправдовувався Трамп. Він висловив намір використовувати літак як Air Force One, а потім передати його до президентської бібліотеки. Хто, куди й навіщо використовуватиме дорогий в обслуговуванні «бібліотечний борт» - Трамп чомусь не сказав.
Натомість суспільство багато чого сказало з цього приводу. І те, що Білий дім цим прецедентом запровадив «плату за доступ» до зовнішньої політики США. І що Близький Схід настільки увійшов до сфери інтересів американського лідера, що подарунок у вигляді такого літака виглядає вже як сигнал: США продадуться тому, що більше заплатить.
– Це не «Америка насамперед». Це насамперед Трамп, — сказав Кріс Мерфі, сенатор-демократ з Коннектикуту. - Він готовий брати неконституційні хабарі, просто щоб мати можливість літати разом зі своїми приятелями з гольфу з Мар-а-Лаго по всьому світу на розкішних позолочених літаках, подарованих йому іноземними урядами.
У результаті, як ми пам'ятаємо, після акту дарування, у середині травня, США уклала із Саудівською Аравією збройну угоду на $142 млрд.
Під час свого першого президентського терміну (з 2017 по 2021 роки) Трамп отримав у подарунок золоті ключки для гольфу від японського уряду вартістю більш ніж $48 000. Практичні японці знають про захоплення Трампа гольфом – ось і вручили спортинтвентар на знак дипломатичної дружби.
Куди поділися золоті ключки? Невідомо, але до Національного архіву чи президентської бібліотеки вони не потрапили. У 2023 році демократи в Сенаті звинувачували Трампа в тому, що він та його родина не розкрили інформацію про подарунки на суму понад $290 000 доларів, включаючи ці ключки. Звинувачення, звісно, суворе, втім, воно так і повисло в повітрі без продовження.
До речі, 2025 року прем'єр-міністр Японії Сігеру Ісіба під час візиту до Вашингтона подарував Трампу золотий самурайський шолом. Він недорогий – близько 1100 доларів, але сам факт такого подарунка цікавий.
Така сама історія відбулася в ту ж президентську каденцію з подарунками від… звичайно ж, Саудівської Аравії. Під час візиту туди у травні 2017 року президенту США подарували кілька мечів, які символізують на Сході повагу та силу. Мечі оцінили в $48 000, але крім того, у списку презентів, що складався з 83 пунктів, значилися ще й срібний кинджал з ручкою з перлів, коробки з позолоченими монетами, мантії зі шкур тигра і гепарда, картина з портретом президента, золота медаль, хутряні ковдри і верхній одяг, кашемірові шарфи, парфуми і навіть сандалії.
Можливо, сандалії і передані до Національного архіву згідно із законодавством США. А мантії варто пошукати в бібліотеці, яка скоро матиме суперлітак. Як же на такий розкішний борт – і не в тигровій мантії?
У лютому цього року прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху подарував Дональдові Трампу золотий пейджер, встановлений на дерев'яній підставці. У комплект до нього додавався і звичайний пейджер. Все разом це символізувало операцію ізраїльської розвідки «Моссад» проти терористичної організації «Хезболла» у вересні 2024 року, коли вибухонебезпечні пейджери та рації, які використовували бойовики, були активовані, що призвело до загибелі кількох десятків бойовиків та поранення сотень.
Трамп високо оцінив подарунок, заявивши: «That was a great operation» («Це була чудова операція»). І у відповідь подарував Нетаньяху підписану фотографію з написом: To Bibi, A great leader! («Бібі, найбільшому лідеру!»).
Подарунок викликав шквал критики громадськості і точно був відправлений до Національного архіву. Навряд чи президент США користуватиметься застарілою технологією, ще й з таким бекграундом.
З ІСТОРІЇ ПИТАННЯ
«Літаючий палац» вартістю 400 млн доларів - це, можливо, занадто, але й інших американських лідерів часто обдаровували більш ніж щедро.
Наприклад, у 2014 році перша леді США Мішель Обама отримала ювелірний гарнітур від короля Абдалли бін Абдулазіз із Саудівської Аравії. Король подарував місіс Обамі гарнітур з діамантів та смарагдів (сережки, намисто, каблучку та браслет), оцінений у $560 000. Також дочкам Обами були подаровані прикраси на суму $80 000, а всій родині — золота модель Мекканської годинної башти вартістю $57 000. Загальна вартість подарунків склала близько $1,3 млн.
Сімейство Обами пішло суворо за протоколом: передали цю красу до Національного архіву відповідно до «Закону про подарунки та нагороди від іноземних держав», за яким подарунок має схвалити Конгрес або "ласкаво просимо на збереження в архіві".
Через два роки Бараку Обамі та сама Саудівська Аравія піднесла бронзову скульптуру коней, оцінену приблизно $500 000. До літака від Катару ця скульптура вважалася найдорожчим подарунком, який коли-небуть отримував президент США в XXI столітті.
Коні вирушили до Національного архіву слідом за гарнітуром, а до Саудівської Аравії приклеївся ярлик донорів США, які не приховують зацікавленості у співпраці зі Штатами. Чого б їй це не вартувало.
До речі, Мішель Обама потім ще раз отримала чудові дрібниці від саудитів – два ювелірні гарнітури. Які знайшли своє місце у Нацархіві, неподалік бронзових коней та інших гарнітурів. Публічно місіс Обама ніколи не вдягала ці ювелірні прикраси. Та й коней ніхто ніколи не бачив поза стінами архіву.
Оскільки зупинити Схід у його прагненні щось подарувати дуже важко, варто згадати, як у 1997 році президент Азербайджану Гейдар Алієв подарував президенту США Біллу Клінтону та його дружині килим із їхніми портретами, обрамленими у формі серця, оцінений у $110 000.
А до цього, приблизно 1989 року, президент США Рональд Рейган отримав у подарунок будинок у престижному районі Бел-Ейр в Лос-Анджелесі вартістю близько $2,5 млн (за оцінкою того часу). Хто подарував – досі невідомо, може, представники якоїсь держави, а, може це була місцева приватна ініціатива. Більше нерухомості президентам ніхто ніколи не вручав. Жив Рейган у цьому будинку чи ні – також невідомо.