Завантажити ще

Білорусь заявила про перенесення спільних з Росією військових навчань «Захід-2025» углиб країни

Білорусь заявила про перенесення спільних з Росією військових навчань «Захід-2025» углиб країни
Фото: Артем Берестень, «Ваяр»

Білорусь перенесе військові начання «Захід-2025» углиб території. Про це 28 травня заявив міністр оборони Віктор Хренін.

- Ми ухвалили рішення про зниження параметрів навчань «Захід-2025» та перенесення їхніх основних маневрів углиб території Республіки Білорусь від західних кордонів, — сказав він.

Хренін додав, що військові навчання «Захід-2025» не націлені проти будь-кого, а перенесення їхніх основних маневрів свідчить про “готовність до діалогу та зниження напруженості в регіоні”.

- За інтенсивністю та масштабами навчання «Захід» завжди були незрівнянні з тими заходами оперативної та бойової підготовки, які проводять у Європі держави – члени НАТО. Проте вже традиційно сам факт їхнього проведення викликає шаблонні домисли з боку представників військово-політичного керівництва окремих європейських держав, — заявив міністр оборони Білорусі.

Віктор Хренін додав, що цим Білорусь "вкотре" підтверджує свою "готовність до діалогу, компромісів і зниження напруженості".

- Робимо це, відверто кажучи, не сподіваючись на конструктивну реакцію у відповідь. Робимо більшою мірою для демонстрації нашим союзникам і партнерам по всьому світу істинно миролюбної позиції Республіки Білорусь, — заявив він.

Начальник Департаменту міжнародного військового співробітництва – помічник міністра оборони Білорусі з питань міжнародного військового співробітництва Валерій Ревенко заявив про зниження чисельності військ практично вдвічі.

Уточнений задум навчань, в яких чисельність учасників скорочено майже вдвічі, було затверджено ще у квітні, стверджує Ревенко.

- За минулий час вивчено реакцію Заходу на цей захід. Міністерство національної оборони Польщі заявило про намір провести у відповідь "найбільші за останні роки дивізіонні маневри". Щоб виправдати очікування польської сторони, на полігоні під Гродно будуть організовані ротні тактичні навчання, — написав він у соцмережі Х.

Через зниження чисельності військові навчання «Захід-2025» матимуть неспостережуваний характер, заявив Ревенко.

- І ми не зобов'язані будемо про них сповіщати згідно з Віденським документом. Водночас Білорусь повідомить усім державам про заходи, що проводяться, та їхні параметри, — сказав він.

Білоруське опозиційне видання “Дзеркало” зазначило, що Віденський документ про заходи зміцнення довіри та безпеки від 2011 року передбачає, що держави мають інформувати одна одну про військову діяльність, якщо в ній бере участь понад дев'ять тисяч осіб, включаючи підтримуючі війська, або понад 250 танків тощо.

Якщо держави-учасниці документа відчувають занепокоєння активністю на території іншої держави-учасниці, вони можуть направити йому запит про надання роз'яснення, у тому числі про місця та характер діяльності. І ця держава зобов'язана відповісти протягом 48 годин, надавши необхідну інформацію.

Спільні білорусько-російські військові навчання мають відбутися у Білорусі у вересні 2025 року. За різними оцінками, вони можуть задіяти до 100 тисяч осіб.

Сценарій та масштаб "Заходу-2025" фактично повторює ті навчання, під приводом яких Росія взимку 2022 року накопичувала військових і техніку поблизу кордону з Україною, готуючи повномасштабне вторгнення.

В останніх на цей час навчаннях «Захід-2021» брали участь близько 200 тисяч людей – це з величезним відривом абсолютний рекорд для «Заходів».

  • 14 лютого президент України Володимир Зеленський висловив побоювання, що ці сили можуть піти в Україну, як це було у 2022 році, або ж до Польщі чи країн Балтії. 9 квітня Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський зазначив, що напередодні вторгнення до України в 2022 році Росія розміщувала свої війська в Білорусі, тому заплановані на осінь російсько-білоруські навчання «Захід-2025» також можуть стати прикриттям для створення нового ударного угруповання.
  • 14 лютого 2022 року міністр оборони України Олексій Резніков вперше зателефонував своєму колезі з Білорусі Віктору Хреніну для "зниження градуса" в регіоні, проте 24 лютого Росія напала на Україну, зокрема з території Білорусі.