Закон, який змінює структуру підпорядкування НАБУ та САП, не був би ухвалений без мовчазної згоди США. Про це заявив політексперт Тарас Загородній, коментуючи наслідки нещодавнього рішення Верховної Ради.
«Без погодження з Вашингтоном цього б не сталося. І, очевидно, аргументи на користь змін були вагомими: мовляв, подивіться, як ці структури фактично грали проти вас», — пише експерт.
За словами Загороднього, в США добре пам’ятають історію з Артемом Ситником, тодішнім очільником НАБУ, який у 2016 році оприлюднив матеріали «амбарної книги» Партії регіонів. Це було вигідно Гілларі Клінтон і завдало шкоди Дональду Трампу, внаслідок чого до в'язниці потрапив його політтехнолог Пол Манафорт.
Крім того, у Вашингтоні не забули, як у НАБУ «згортали» або приховували матеріали, пов’язані зі справами про корупцію — зокрема, епізоди щодо бізнесмена Миколи Злочевського або сина чинного президента США — Гантера Байдена.
«Тому ідея про „незалежні антикорупційні органи“, які працюють прозоро, вже давно не виглядає переконливо», — підкреслює Загородній.
Він також зазначає, що структура USAID, яка підтримувала створення НАБУ, викликає неприязнь у Трампа, а отже — й доля підконтрольних їй проєктів зараз мало кого турбує у середовищі республіканців.
Загородній прогнозує, що незабаром суспільству відкриються нові факти щодо роботи НАБУ — від витоків службової інформації до російської агентури в лавах детективів.
За його словами, нещодавно СБУ виявила докази серйозних витоків — зокрема, документи НАБУ було знайдено під час обшуків у представника проросійської «Опозиційної платформи». Також експерт згадує справу про хабар Злочевського у 6 мільйонів доларів, яка була «злита» і засекречена ВАКС.
«Це не боротьба з корупцією, а її імітація. Якщо детально перевірити діяльність НАБУ за 10 років, від репутації не залишиться й сліду», — вважає він.