22 листопада
Завантажити ще

В Україні знайдено 11 мутацій коронавірусу штаму "Дельта"

В Україні знайдено 11 мутацій коронавірусу штаму
Фото: REUTERS/Paulo Whitaker

В Україні циркулюють 11 варіантів штаму COVID-19 "Дельта", які прийшли до нас із країн Європи, Америки та Африки. Про це повідомили 17 листопада в Інституті молекулярної біології та генетики України.

У жовтні 2021 року вчені (на замовлення РНБО) дослідили 75 зразків, взятих у хворих на COVID-19 з різних регіонів країни. Майже 60% зразків виявили так званий "материнський" варіант "Дельти" індійського походження. Хоча ще у червні-серпні 2021 року "Дельта" була лише у половині зразків. В інших випадках вчені зафіксували британський штам "Альфа" (т. зв. "британський"), який панував в Україні під час попередніх хвиль пандемії.

75 зразків, про які йдеться, було зібрано Центром громадського здоров'я МОЗ України наприкінці вересня у таких регіонах: Черкаській області – 5 зразків; Чернівецькій – 1; Івано-Франківській – 13; Київській -1; Львівській – 7; Полтавській – 9; Рівненській – 6; Тернопільській – 4; Запорізькій – 2, Сєвєродонецьк, Луганщина – 27.

"Мутовані" варіанти штаму "Дельта" відрізняються критичними змінами в ділянках вірусу, що відповідають за швидкість його розмноження  в клітині та реактивність імунної системи людини.

- Тобто вони швидше поширюються. Існуючі вакцини є дієвими проти цих штамів, – пояснює керівник проекту, директор Інституту молекулярної біології та генетики, академік Михайло Тукало. – Закликаю всіх якнайшвидше вакцинуватися.

Наголошується, що вчені ІМБГ єдині в Україні вивчають мутації коронавірусу за допомогою методу секвенування нового покоління. В ІМБГ секвенують коронавіруси за останні 8 місяців. У лютому 2021 року саме ці вчені вперше в країні виявили спалах штаму "Альфа" (на Івано-Франківщині), а у червні – появу в країні нового штаму "Дельта" (у Києві та Закарпатті).

Через два роки після появи коронавірусу (як писала газета South China Morning Post, "нульовий пацієнт" з COVID-19 був, ймовірно, зафіксований 17 листопада 2019 року в місті Ухань) у людства, як і раніше, немає ані відповіді на питання про походження інфекції, ані ефективних ліків проти хвороби.

Новини по темі: коронавірус COVID-19