25 листопада
Завантажити ще

Пульмонолог: куріння в розпал пандемії все одно, що самогубство

Пульмонолог: куріння в розпал пандемії все одно, що самогубство
Фото: Зображення Martin Büdenbender із сайту Pixabay

Ми не говоритимемо про те, що курити шкідливо: це відомо дітям, не хвилює некурців і дратує курців. Досить того факту, що серед усіх психоактивних речовин саме тютюн викликає найвищу смертність, і слід подивитися на деякі дані статистики, пов'язаної з курінням.

Щороку через нього у світі помирає 8 мільйонів людей, в Україні – 85 тисяч людей, і це 15% від загальної смертності. Щодня жертвами просто «поганої звички» стають 230 українців. У гендерному розрізі 8% смертності у жінок та 30% у чоловіків викликані тютюном. І якщо врахувати, що курить більше половини чоловічого населення України, яке менше живе, більше страждає від патологій дихальної системи та вдвічі частіше вмирає від ковіда, ніж жінки, виходить зовсім сумна картина.

Тяжкі форми ковіда навіть у колишніх курців розвиваються частіше

Відносини курців і коронавірусу під час пандемії розвивалися за різноманітними сценаріями. На початку 2020 року у світі тинявся дивовижний міф про те, що вірус «не бере» курців, він базувався на дослідженні заражених у двох китайських провінціях. Курців серед них виявилося близько 13%, а некурців – 85%. Результати, щоправда, виявилися випадковим збігом і наслідком дуже маленької вибірки, але любителі нікотину ще якийсь час вважали себе недоторканними.

Коли коронавірус розвернувся на всю міць, багато хто кинув, просто злякавшись за власне життя. А інші почали курити ще більше, борючись зі стресом або користуючись переходом на віддаленку, де ніякий начальник не помітить, що чотири звичайні перекури перетворилися на десять.

Тим часом, у міру розгулу пандемії з'явилася велика кількість досліджень та доказів, що підтверджують прямий зв'язок куріння з більш важким перебігом ковіда та вищою смертністю. За даними ВООЗ, важкі форми COVID-19 у курців, причому навіть колишніх, розвиваються в 1,4 рази частіше, ризик попадання в реанімацію зростає майже у два з половиною рази. Щодо смертності, основні «споживачі» тютюну – чоловіки, і це одна з причин того, що від ковіда вони вмирають вдвічі частіше, ніж жінки.

Пандемія - вагомий привід кинути палити прямо зараз

Лікар-пульмонолог, доцент кафедри воєнної терапії Української військово-медичної академії Світлана Бичкова. Фото: особистий архів

Лікар-пульмонолог, доцент кафедри воєнної терапії Української військово-медичної академії Світлана Бичкова. Фото: особистий архів

Згідно з дослідженнями, проведеними вченими Оксфордського університету вже восени цього року, куріння на 45% підвищує ризик заразитися ковідом і на 60-80% збільшує шанси потрапити в стаціонар з важкою формою хвороби.

- У людини, що курить, змінюється епітелій слизової оболонки дихальних шляхів – вын стає не війчастим, а «келихоподібним», - пояснює лікар-пульмонолог, доцент кафедри військової терапії Української військово-медичної академії Світлана Бичкова. - Коли є вії, вони виводять слиз, коли їх стає мало - слиз накопичується, тому всі курці кашляють. І вони в принципі сильніше схильні до будь-яких інфекцій дихальних шляхів за рахунок зниженого показника місцевого імунітету. Ковід їм небезпечний вже тому, що вони мають постійне запалення в дихальних шляхах, а це сприятливий грунт для розмноження вірусу. І куріння в розпал пандемії, звичайно, рівносильне самогубству. До того ж ризик зараження інших людей підвищується в рази, коли вони поряд з вже інфікованою людиною, що курить - видихаючи дим, він видихає і свої віруси.

Якщо подивитися, чим «нагороджує» людину нікотинова залежність, у списку виявляться патології легень, серцево-судинної системи та судин, зниження імунітету та посилення хронічних захворювань – діабету, онкології, захворювань нирок.

– І тютюн, і вірус вражають дихальні шляхи, і об'єднання цих двох факторів породжує «гримучу суміш» для організму, – зазначив на вебінарі, присвяченому чоловічому здоров'ю, фахівець із відмови від куріння, лікар-методист Центру громадського здоров'я Отто Стойка. - За час пандемії зібрано достатньо доказів, що курці і вразливіші до ковіда, і важче хворіють, і частіше вмирають, і довше відновлюються порівняно з тими, хто не курить. І пандемія – хоч і сумний, але дуже вагомий привід кинути палити прямо зараз.

Не звичка, а розлад психіки та поведінки

Професор, завідувач кафедри медичної психології, психосоматичної медицини та психотерапії Національного медуніверситету ім. Богомольця Олега Чабана. Фото: neuropsychology.com.ua

Професор, завідувач кафедри медичної психології, психосоматичної медицини та психотерапії Національного медуніверситету ім. Богомольця Олега Чабана. Фото: neuropsychology.com.ua

Легко сказати - важко зробити, і поки куриш - вважаєш це просто шкідливою звичкою, а от коли спробуєш покинути, стає зрозуміло, що таке залежність.

- У новій міжнародній класифікації хвороб розділ, присвячений залежностям, починається з опису трьох найпоширеніших речовин: кофеїн, алкоголь, нікотин. Вони найшвидше викликають розлад психіки та поведінки, зокрема залежність, - розповів начальник відділу координації надання допомоги з охорони психічного здоров'я Центру психічного здоров'я МОЗ Олексій Суховій. - І стимулювати людей кинути палити – це неправильне формулювання. Згідно з дослідженням STEPS, третина українців працездатного віку викурюють 16 цигарок на день. І це не просто шкідлива звичка, якої можна позбутися зусиллям волі. Це розлад психіки та поведінки внаслідок вживання психоактивної речовини – нікотиновмісних препаратів.

На думку професора, завідувача кафедри медичної психології, психосоматичної медицини та психотерапії Національного медуніверситету ім. Богомольця Олега Чабана, залежність від нікотину формується дуже легко. І тому починати працювати з чоловіками потрібно не тоді, коли вони дорослі та нейронні шляхи вже сформовані.

- Адже коли ми забираємо у нього один вид залежності, сім'я каже: "Фух, він кинув палити!" - а чоловік починає демонструвати іншу травматичну поведінку – він агресивний, злий, зривається на роботі, - пояснює вчений. - Потрібно розуміти, що специфіка розвитку мозку в тому, що у дитини чи підлітка формування прифронтової кори – зони, відповідальної за мораль, критику, уміння «пригальмувати», відбувається в останню чергу. Іншими словами, спочатку ми відчуваємо задоволення, і набагато пізніше нас «наздоганяє» вміння аналізувати задоволення та його наслідки.

Є у нікотинової залежності і свої психологічні «капкани»:

  • підлітковий бунт та демонстрація сепарації від батьків;
  • ритуальність дії;
  • можливість "потягнути час" для роздумів;
  • причина усамітнитися та уникнути будь-якого колективного пресингу – хоч на роботі, хоч у сім'ї;
  • ілюзія контролю над своїм тілом у ситуації розгубленості чи тривоги;
  • «маркування» оточуючих на «свій» та «чужий»;
  • варіант довірчого невербального спілкування.

«Попкорнові легені» та заразні шланги від кальяну

Лікар-методист Центру громадського здоров'я Отто Стійка. Фото: facebook.com/otto.stoyka/photos

Лікар-методист Центру громадського здоров'я Отто Стійка. Фото: facebook.com/otto.stoyka/photos

Міфи про безпеку електронних пристроїв для куріння розвінчані незалежними науковими дослідженнями. Як не буває небезпечного та безпечного диму, так не буває і безпечних цигарок.

Насамперед, вони шкодять легким, викликаючи синдром «попкорнових легень», коли відбувається запалення та закупорка найменших дихальних шляхів у легенях; містять неконтрольовану дозу нікотину та токсинів, можуть спричинити гостру пневмонію. Відповідно, модні та «захищені» любителі вейпів у розпал пандемії ризикують життям анітрохи не менше, ніж класичні курці.

- При цьому ні електронні сигарети, ні так звані ТВЕНи (тютюнові вироби для електричного нагрівання) не допомагають кинути палити, а навпаки, затягують процес та зменшують шанси на успіх, - упевнений Отто Стойка. - І сприймати їх як спосіб відмови від куріння – неправильно, оскільки тут і ризики для здоров'я, і залежність, і підрив бажання кинути курити, і залучення до небезпечного процесу тих, хто не курить, насамперед молодь, і серйозна загроза для організму під час паралельного вживання із звичайними цигарками.

Немає виправдань і кальянам, і те, що їх люди курять не кожен день, а час від часу - зовсім не аргумент. За даними досліджень ВООЗ, одна година кальянних розваг дорівнює ста викуреним сигаретам. У видиху курця кальяну концентрація чадного газу в кілька разів вища, ніж у сигаретному видиху, що призводить до непритомності, а іноді до госпіталізацій та кисневої терапії. Крім того, у кальянах не відчувається небезпечний смак та запах.

Ну і важливе у часи епідемії питання дезінфекції. По-перше, самі пристрої дезінфікуються погано або цим питанням взагалі ніхто не морочиться.

По-друге, кальян - розвага, як правило, для компанії, і навіть якщо у кожного індивідуальний мундштук, про яку безпеку можна говорити, якщо він знімається руками, кладеться на стіл, знову береться і одягається, і так багато разів на вечір.

По-третє, шланги і самі кальяни використовуються за день різними курцями, тому абсолютно всі піддаються впливу мікроорганізмів.

По-четверте, курці часто кашляють у шланги, а волога в димі допомагає мікроорганізмам виживати всередині шланга.

По-п'яте, використання холодної води в камері для потоку холодного повітря може сприяти виживанню вірусів та бактерій.

До речі, деякі країни, де куріння кальянів дуже поширене, з початком пандемії заборонили їх використання в ресторанах, кальянних та барах.

В ТЕМУ

Пережити агресію, депресію, апетит – і кинути палити

Курці, як правило, спростовують інформацію про шкоду нікотину, заперечують або не звертають на неї уваги, часто вона їх дратує. І, на думку Отто Стойки, момент, коли вони починають її сприймати, можна вважати першим кроком до відмови від куріння. Дуже важливо поставити собі запитання: «Навіщо я курю?» та спробувати чесно на нього відповісти та проаналізувати власні доводи.

Більшість людей таки хочуть кинути палити – таких понад 62%. Але при цьому готові спробувати, не відкладаючи в довгу скриньку, близько 7%, а роблять спробу і припиняють курити лише від 1 до 2%.

"КП в Украине"

Фахівці, що працюють із курцями, які хочуть стати «колишніми», кажуть, що немає таких людей, які не можуть кинути палити. Якщо ви легко знаходите аргументи проти цього рішення, то ви ще не готові. Аргументи ці всім відомі: погладшаю, «оскаженію», не зможу ні розслабитися, ні зосередитися, після багаторічного куріння кидати пізно, а то й шкідливо.

При цьому у людей з високим ступенем залежності, які викурюють близько 30 цигарок на день, причому першу – протягом 5-30 хвилин після пробудження, відмова від нікотину може спричинити деякі короткочасні розлади.

Наприклад, у половині випадків виникає дратівливість чи агресія, у 60% – занепокоєння, «термін дії» – менше 4 тижнів. Погану концентрацію, що триває близько двох тижнів, відзначають 60% тих, хто кинув палити. Найдовше – близько десяти тижнів – спостерігається підвищення апетиту, яке відзначають близько 70% людей. І стільки ж відчувають непереборне бажання закурити, яке, на щастя, триває набагато менше – лише близько двох тижнів.

ДО РЕЧІ

Страшно, але корисно знати

Можна багато говорити про ризики для здоров'я, а можна просто знати, що половина любителів нікотину вмирає від хвороб, спричинених курінням. І 25% із них гине в середньому віці – 35-69 років.

За свіжими даними Центру громадського здоров'я, в Україні курить половина чоловіків (50,3%) та 16,7% жінок віком від 18 до 65 років. Вражають і цифри підліткового куріння: 20% 15-річних віддають перевагу «звичайним» цигаркам, ще стільки ж – електронним. З 8,3 мільйона дорослих курців 60% розпочали свій нікотиновий «стаж» до 18 років.

Тютюновий дим містить близько 7 тисяч хімічних елементів, з яких 250 є токсичними, а 60 можуть спричинити онкологічні захворювання.