Гендиректор Театру ім. Івана Франка Євген Нищук в інтерв’ю Олексію Суханову розповідав, що квота на бронювання в театрах не перевищує 50 % від загальної кількості співробітників. За його словами, особливо важливо забронювати не лише акторів, а й тих, хто задіяний у виробничому та творчому процесі.
У березні цього року гурти «Бумбокс» та «Без обмежень» отримали статус критично важливих для держави, а відтак – і бронювання від мобілізації. Фронтмен «Бумбоксу» Андрій Хливнюк з початку повномасштабної війни служить в ЗСУ і на це рішення відповідав, що «не вважає команду критично важливою».
Актор Олександр Яцентюк наразі не має броні, але до цього мав відтермінування.
«Влітку минулого року, коли поїхав оновлювати дані до ТЦК, мені виписали повістку, я пройшов ВЛК і мав мобілізуватися. Але за кілька днів була запланована прем’єра вистави, в якій я грав ключову роль, і мені дали відтермінування. Воно закінчилось, і зараз я, як і всі, можу отримати нову повістку. Якщо так станеться, то піду захищати країну, - висловився актор в інтерв’ю УНІАН.
Хто зі знаменитостей має бронювання, знятий з військового обліку чи визнаний непридатним до служби – у добірці Коротко про.
Артур Логай працює у Театрі на Лівому березі Дніпра, то ж поки що має бронь.
- Бронь у мене є від театру. Як буде потім, не знаю, - розповідає актор в інтерв’ю Oboz.ua. - Але я не вважаю, що творчі люди якісь особливі. Не думаю, що я важливіший, ніж хтось інший. Тому якщо прийде моя черга, значить - прийде моя черга. Але з огляду на те, які в нас є внутрішні проблеми, частина мене, зізнаюся чесно, ставить собі часом багато запитань. Засмучують корупція, якісь незлагодженості у військово-політичному керівництві – це я кажу, опираючись на думку активістів, від яких дізнаюся інформацію. І військових, до думки яких прислухаюся.
Потрібно, щоб армія розвивалася, змінювалася, мала забезпеченість та могла діяти найкращим чином у тих непростих умовах, які склалися. Бо війна – не лінійна історія. Ми маємо рухатись і розвиватись, пристосовуючись якомога швидше до реалій.
А інша частина мене розуміє, що поки щось не міняється або міняється, але повільно, то роблю своє - у тилу, але для армії. А якщо не зможу, то маю бути там. Або ти для армії, або ти в армії - у країні, що воює, може бути лише так.
За словами Логая, він проходив військові польові тактичні навчання та освоював правила ведення бою в умовах міських забудов. З огляду на фізичну підготовку, Артур вважає, що міг би служити в Десантно-штурмових військах.
Богдан Буйлук має бронь від Театру «Золоті ворота», де він працює.
- Віднедавна бронь є. Є, як і у всіх театрах. Боже, я ніколи б не міг подумати. Адже в нашій країні культура завжди була на останньому місці, а тут прямо критична інфраструктура – театри, - розповів актор в інтерв’ю Аліні Доротюк.
Олексій Гнатковський також має бронь від Івано-Франківського національного театру. Заслужений артист каже, що частина працівників має бронь, частина служить, частина акторів відслужила і повернулася.
- Я працюю в державному театрі, в Івано-Франківському національному театрі, і в нас частина наших працівників має бронювання, частина служить - воює зараз, частина вже повернулася з фронту. Зараз у нас директор-розпорядник, який воював, повернувся і приєднався до нашого колективу. Тобто це процес, який відбувається такими циклічними методами. Ми зараз в часі війни. І воювати, боротися за країну повинні всі. Тобто вся країна має боротися за незалежність. Це не частина суспільства, не когорта сміливців і відчайдухів, які на фронті, а все суспільство. Ми можемо бути в ЗСУ, і ми повинні готуватися рано чи пізно замінити один одного. Або, якщо ми не там, то маємо бути для ЗСУ. І якщо ми в тилу, ми маємо працювати на фронт. Тил повинен займатися тиловими справами, щоб захисники прийшли і сказали: «Ми повернулися в іншу країну, з якої ми пішли воювати, і за яку ми пішли воювати». Це дуже важливі речі. Дуже важлива і велика справа в тилу змінювати країну, - розповів артист в інтерв’ю YouTube-проєкту «Наодинці».
На запитання, чи думав він сам змінити тил на фронт, Гнатковський зізнається, що навіть має варіанти, де б він міг служити:
- Я часто думаю про це. Я підтримую зв’язок з бойовими бригадами. Я часто їжджу на фронт, зокрема до 68-ї бригади імені Олекси Довбуша, до 24-ї бригади, я підтримую зв’язки з «АЗОВом», тому що там моя сім’я воює. І я знаю, говорив уже з комбатами різними, і говорив з багатьма друзями, в мене є варіанти куди. Насправді я розумію місце, розумію напрямок, де можу бути ефективним. Мене зупиняє, що я зараз тут у театрі працюю. Навіть не те що зупиняє… Розумію, що, наприклад, проводячи аукціони, ми можемо зібрати великі кошти, близько 17 тисяч дронів передали Збройним силам України. Коли збираєш за вечір 18 мільйонів гривень, то на фронті цього не зроблю. Навіть якщо я піду в частину забезпечення або в частину пропаганди.
Олексій Гнатковський під час одного з аукціонів, де збирали на дрони та протезування бійців. Фото: instagram.com/oleksiygnatkovskiy/
Андрій Кравченко каже, що в нього немає броні від мобілізації. Однак з 2016 року співак обмежено придатний до служби у війську. За його словами, через певні проблеми. Які саме – обговорювати публічно відмовляється.
- Немає жодного бронювання. Коли мені приходить повістка оновити дані - я звертаюся до ТЦК і роблю це систематично. Але в мене ще від 2016 року, здається, позначка, що я обмежено придатний до служби. У мене дійсно є проблеми, про які я не можу говорити на весь загал. Поки що я не підходжу на якусь службу, на яку потрібно, - розповів артист в коментарі ТСН.ua.
Кравченко зізнається, що не хвилюється з приводу цього питання:
- Я роблю свою роботу, вправно волонтерю. Якщо хотів би, я б поїхав з країни, не було б жодних запитань. Але я не боюся і не хвилююся – заберуть мене чи ні.
Андрій Кравченко каже, що обмежено придатний до служби у війську. Фото: instagram.com/andrii_kravch/
В'ячеслав Соломка розповідає, що він визнаний непридатним до військової служби. Свого точного діагнозу Соломка не називає.
- Мені бронювання не потрібно. Бо я певний час дуже сильно хворів. І коли 2022 року мені на каналі сказали, що треба піти у військкомат, стати на облік і принести військовий квиток, бо ми комунальне підприємство й цього вимагає законодавство, я пішов. Показав всі свої довідки, знімки МРТ, енцефалограму й так далі. Мене відправили на перекомісію у відповідний профільний медичний заклад. Після того я, як і всі, пройшов медичне обстеження. Прийшов у військкомат, привіз результати аналізів, і мені сказали: «Ви непридатні до військової служби та виключені з військового обліку». Все, після цього я навіть виїжджаю за кордон. Це за станом здоров'я. Ані копійки не давав! – розповів ведучий в коментарі ТСН.ua.
Тарас Стадницький знятий з військового обліку у травні 2023 року.
- Влітку 2022 року мені прийшла повістка. Навіть не повістка, а розшук. Бо я не живу на тому місці, де я зареєстрований по документах. Я живу на іншій квартирі. І я з цією повісткою прийшов у ТЦК, кажу: дивіться, мої телефони є у всіх державних структурах, можна було подзвонити. Я пройшов усі етапи ВЛК і ТЦК, і я знятий з обліку у травні 2023 року, - розповів актор та сценарист в інтерв’ю Аліні Доротюк.
Тарас Стадницький біля придбаних автівок на фронт з концертів «VIP Тернопіль». Фото: instagram.com/vipvolodka/
Олексій Суханов має бронь від каналу «1+1», де веде ток-шоу «Говорить вся країна».
- У мене бронювання від каналу, я оновив всі дані за вимогою закону. Працюю там, де я маю працювати, де я більш ефективний. Я схиляюся перед тими, хто боронить Україну. Я не афішую це, я взагалі не схильний про це говорити, але я допомагаю своїми грошима адресно, – поділився телеведучий програмі «Ранок у великому місті».
У 2019 році Суханов отримав українське громадянство, згідно з указом президента. Після оформлення всіх документів у січні 2022-го отримав український паспорт.
Валерій Харчишин непридатний до служби в армії за станом здоров’я й офіційно списаний.
- Я списаний, в мене є пара органів, які мені дозволяють ще жити і щось робити на сцені, але є пара органів, яких немає. Я здатний виходити на сцену і робити все настільки добре, наскільки можу. Коли не зможу, не буду виходити, буду сидіти на студії і писати пісні. Записувати і, можливо, хтось співатиме їх інший. Але так чи інакше, я буду тут, в країні. Я тут народився, тут маю померти, якщо прийде час, і маю боротися за неї до кінця, бо я вірю в нас, як в рушійну силу нової Європи, як в націю, яка може перевернути цей світ, - поділився фронтмен гурту «Друга ріка» в інтерв’ю «Слава+».