22 листопада
Завантажити ще

Надзвичайна газова ситуація: регіони достроково відправляють школярів на канікули, а експерти прогнозують можливі віялові відключення

Надзвичайна газова ситуація: регіони достроково відправляють школярів на канікули, а експерти прогнозують можливі віялові відключення
Фото: kyivcity.gov.ua

Минулого тижня в уряді сказали, що цей опалювальний сезон буде складним. Але ніхто не попереджав, що складності почнуться вже у жовтні, коли ще більшість регіонів навіть не почали подавати тепло до житлових будинків. Днями одразу в декількох областях були оголошені режими «надзвичайної ситуації» у зв'язку з проблемами з постачанням газу для опалення. Звучить страшно, і в уяві постають вкриті льодом батареї, але, як кажуть самі чиновники, це чисто технічна процедура, щоб з'явилася можливість швидше укласти контракти. Однак проблеми з опаленням все-таки очікуються - щоб заощадити, у багатьох областях уже відправляють дітей достроково на канікули.

Що відбувається в регіонах

На цьому тижні одна за одною одразу кілька областей заявили про введення режиму надзвичайної ситуації у зв'язку з проблемами з постачанням газу. Такі повідомлення були з Закарпаття, Хмельницької області та ще ряду регіонів. Щоправда, питання не стільки у дефіциті газу, скільки у відсутності можливості купити його за обіцяними урядом цінами.

Наприкінці вересня уряд і представники регіонів підписали меморандум про те, що тарифи на опалення для населення не зростатимуть.  Для цього «Нафтогаз» буде продавати регіонам газ за пільговою ціною, а уряд компенсує різницю в тарифах на газ за рахунок субвенцій. Але за законом купувати газ місцева влада має на тендерах. А не за пільгами у «Нафтогазу».

Однак чиновники знайшли вихід, скориставшись юридичними лазівками. Якщо ввести в регіоні режим надзвичайної ситуації, то газ можна буде купувати у «Нафтогазу» як постачальника останньої надії. Цим шляхом пішли регіони, які вирішили прискорити процес підписання договорів.

- Регіональна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки (ТЕБ) визначила ситуацію з постачанням газу до установ бюджетної сфери як надзвичайну, - заявив голова Полтавської ОДА Олег Синєгубов. - Тепер вони, відповідно до закону, зможуть укласти договори з «Нафтогазом» не за повною, а за скороченою процедурою, яка займає всього кілька днів. Це рішення також забезпечить в області ціну на газ на рівні, передбаченому підписаним меморандумом.

Влада заспокоює

З Києва теж намагаються заспокоїти схвильованих громадян і кажуть, що до 15 жовтня - дата, на яку зазвичай припадає старт опалювального сезону, - всі формальності вдасться владнати.

"Сьогодні звучить багато маніпуляцій в пресі і з вуст опозиційних політиків щодо тарифів на опалення", - написав на своїй сторінці у Facebook перший заступник глави ОПУ Кирило Тимошенко.

За його словами, комісії ТЕБ та НС наразі збираються в областях тільки для подолання технічних моментів з метою прискорення підписання договорів на постачання газу.

"Газу в сховищах цілком достатньо для потреб населення і соціальної сфери. Ніяких проблем з цим немає, - запевняє Тимошенко. - До 15.10.2021 НАК «Нафтогаз України» готовий підписати всі договори зі споживачами соціальної сфери (школи, садочки, лікарні)".

Регіони поки що економлять

Незважаючи на оптимізм центральної влади, ряд регіонів вирішили відправити школярів на дострокові канікули, і, як кажуть експерти, пов'язано це саме з тим, що місцева влада намагається відтермінувати початок опалювального сезону.

У більшості регіонів тепло почали подавати до лікарень і шкіл, але в будинках поки холодно. Наприклад, в столиці кажуть, що температура ще не опустилася нижче норми.

До речі, Київ - це один з небагатьох регіонів, який не планує починати канікули з 18 жовтня. Інші ж міста вже відправили школярів на достроковий відпочинок, як рекомендує МОЗ.

Експерт з питань житлово-комунального господарства Олег Попенко пов'язує ці рекомендації більше зі спробою заощадити на опаленні в школах, аніж з епідеміологічними заходами. Швидше за все, канікули доведеться подовжити, щоб регіони змогли подати тепло до шкіл після підписання договорів з НАК.

Також не виключено, що школярів і студентів під час опалювального сезону знову почнуть відправляти на дистанційку, аби зменшити споживання тепла в навчальних закладах.

Чи вистачить газу і чи буде електрика

Така ситуація з відтермінуванням початку опалювального сезону, навіть незважаючи на всі запевнення Офісу президента про достатні запаси палива, все ж таки викликає підозру, що газу може не вистачити. Експерти кажуть, що у випадку, якщо Росія не припинить транзит через нашу ГТС, нинішніх запасів має вистачити. Але коли холодної зими почнуться віялові відключення світла або припиниться транзит, ситуація може стати критичною.

А ось становище з вугіллям виглядає більш критичним. У зв'язку з тим, що наразі багато українців обігрівають свої житла електрикою, зростає рівень теплової генерації, і без того низькі запаси вугілля на ТЕС почали зменшуватися. Якщо на початку тижня на складах було близько 800 тисяч тонн вугілля, то вже у середу запаси впали до 784 тисяч тонн. Згідно з планом, на цю дату на складах мало було бути майже в 4 рази більше вугілля - 2,842 млн т.

Як каже енергетичний експерт Юрій Корольчук, купити на зовнішніх ринках вугілля нині проблематично. Справа в тому, що багато контрактів наразі «перебиває» ціною Китай, який постраждав від енергетичної кризи. Ця країна зараз вигрібає вугілля де тільки можна, і через це зростають ціни на цей вид палива.

У такій ситуації Україні, швидше за все, доведеться обирати між можливими віяловими відключеннями в умовах дефіциту вугілля на ТЕС та закупівлею імпортної електрики у Білорусі та РФ. Купувати електрику в ЄС ми не можемо з технічних причин - українська енергосистема досі синхронізована з енергосистемою країн колишнього СРСР. До кінця місяця діє мораторій на імпорт електроенергії з РФ і Білорусі. Але не виключено, що його доведеться скасовувати завчасно. Справа в тому, що на двох з трьох теплових електростанцій державної енергогенеруючої компанії "Центренерго" запасів вугілля вистачає на 1-3 дні роботи.