Схоже, валютний ринок уже подумки вирушив на новорічні канікули. Експерти кажуть, що якщо не буде геополітичних факторів, що дестабілізують, то долар зустріне Новий рік на нинішніх оцінках.
Так, за минулий тиждень курс долара до гривні на різних сегментах валютного ринку змінився незначно та різноспрямовано. За даними компанії Alpari, минулої п'ятниці офіційний курс долара США, що встановлюється НБУ, зріс з 27,19 до 27,27 грн (+0,3%). Попит/пропозиція долара на міжбанку, за даними компанії «УкрДилінг», за цей час знизилися з 27,26/27,28 до 27,24/27,26 грн (-0,1%). Середні курси купівлі/продажу готівкового долара у банках зросли за тиждень з 27,10/27,30 до 27,11/27,31 (+0,04%/+0,03%). При цьому спред між середнім продажем та середньою покупкою скоротився з 0,8% до 0,7%.
- Незначний та різноспрямований рух курсу за підсумками тижня говорить про те, що долар по відношенню до гривні знайшов свою тимчасову рівновагу поблизу поточних значень, – пояснює читачам «КП в Україні» старший аналітик Alpari Вадим Йосуб. - В останній тиждень року від нього не варто чекати на сильні рухи (за відсутності геополітичного форс-мажору).
Керівник відділу аналітики ДК Forex Club Андрій Шевчишин серед основних факторів стабільності називає відсутність енергоімпорту.
- Енергоімпорт через високі світові ціни практично відсутні, і це є сильною підтримкою гривні, - каже Шевчишин. - Проте рано чи пізно імпортери газу та вугілля вийдуть на ринок із покупками валюти, що змістить центр тяжкості на користь долара. Нерезиденти за останні два дні скоротили ОВДП на 426 млн. грн., до 91,2 млрд. грн., підтримуючи основний тренд осені. Втім, з початку року їхній портфель виріс на 6,8 млрд грн завдяки активним покупкам першої половини року.
За його словами, ринок живе в очікуванні традиційних для кінця місяця і більше року великих відшкодувань ПДВ. Цей фактор підтримає гривневу ліквідність в експортерів, обмеживши їх від купівлі валюти. Також зберігаються очікування щодо бюджетних виплат підрядникам, які розмістять частину коштів у доларі для уникнення курсових ризиків. В результаті, долар може отримати підтримку, тим більше, що його ослаблення стає приводом для покупки.
- Зважаючи на зниження активності найближчим часом гривня залишиться в діапазоні 27,2-27,3 грн за долар, - каже Шевчишин. - Однак якщо будуть відшкодування ПДВ та бюджетні виплати, гривня покаже вагоміше послаблення.
На наступному тижні всі фактори руху залишаться чинними. Ліквідність гривні може дати імпульс до покупок долара. Нерезиденти будуть спокійними та малоактивними. До 30 грудня остання дата податкових виплат, тому можуть з'явитися експортери з продажем валюти, що запізнилися, але цей факт навряд чи змінить загальні настрої.
– На найближчий тиждень ми не очікуємо помітної зміни курсу долара до гривні, – каже Вадим Йосуб. - Долар на міжбанку може торгуватися через тиждень близько 27,2 грн., а готівковий долар у банках може торгуватися близько 27,1/27,3 грн.