25 листопада
Завантажити ще

Чому українська гривня девальвувала менше, ніж російський рубль: думка експерта

Чому українська гривня девальвувала менше, ніж російський рубль: думка експерта
Фото: Kredite с сайта Pixabay

За останні три тижні курс доллара до гривні зріс на 13,3%, а до рубля – на 190%.

Про те, чому наша гривня девальвувала значно менше, ніж російський рубль, на своїй сторінці у Фейсбуці розповів аналітик Віталій Шапран. А почав він з жарту щодо того, що з самого початку Київської Русі так склалось, що на їхніх москальських болотах мало що вироблялось, щоб нам продати. Тому наші київські купці рубили їм нашу срібну гривню на шматочки, так і з’явився їх рубль, а від походження нікуди ж не втечеш.

Але, продовжує експерт, зважаючи на те, що за вікном артилерійські канонади, нам не до жартів, тож потрібен ґрунтовний аналіз.

За думкою експерта, на різницю між темпами падіння рубля та гривні впливають як мінімум дві групи факторів, які діють на користь гривні.

  1. Дуже сильним тактичним рішенням стала фіксація курсів долара та євро до гривні по операціям з платіжними картками. Це стало важливим для громадян, які залишили країну (приблизно 2,7 млн осіб) і могли знімати готівку та сплачувати послуги за кордоном за курсом, який склався на 23 лютого. Саме такі можливості через карти VISA та Mastercard створили альтернативу готівковому ринку.
    В перші дні вже українцям було вирішувати, чи скористатись банківською карткою і курсом 29, чи бігти на чорний ринок і купувати долар по 40 (такий курс був у перші дні війни). Зрештою переміг здоровий глузд, і сьогодні курс чорного ринку такий: купівля - до 31,0, продаж - від 32,0 (за даними спеціалізованих Web-сайтів, які зводять покупців та продавців). Експерт не радить співгромадянам проводити операції на чорному ринку – краще зачекати відкриття легальних каналів для безпеки транзакцій.
    А от в РФ ситуація була прямо протилежною. Той якір карткового курсу, який діяв у нас через VISA та Mastercard, у них 10 березня відчепився одразу після того, як картки росіян перестали обслуговувати за кордоном. Вони терміново спробували налаштувати картки "МИР", які працюють в деяких країнах СНД, Туреччині та В’єтнамі. Але виявилось, що за кордоном РФ ці картки працюють у 1-3-х банках, які часто вводили свої ліміти або дикі комісії за зняття готівки.
    «Наприклад, у Туреччині "МИР" працювала тільки у відділеннях Turkiye Is Bankasi, Ziraat Bankasi, VakifBank, а також там, де стояли термінали цих банків, - каже Шапран. - У В’єтнамі - тільки в двох банках: BIDV і VRB. Найкраще покриття "МИР" було у Казахстані, тому росіяни вивезли з казахського ринку готівкову валюту. Національному банку Казахстану довелось терміново вводити обмеження на вивіз готівки з Казахстану та звертатись до Федерального резерву США за терміновим підкріпленням готівковим доларом».
    Спроби терміново замінити VISA та Mastercard на китайську систему Union Pay також нічого не дали через обмеженість сервісів для карток цієї системи, випущених російськими банками. У Центробанку РФ єдине, що залишилось, так це запропонувати населенню альтернативу валюті – банківське золото, але це далеко не повний замінник доларів або євро.
  2. По-друге, у РФ намітився великий відтік капіталу: вихід приблизно 300 західних компаній та двох десятків банків – все це відтік валюти та репатріація інвестицій. А оскільки резерви ЦБ РФ у доларах, євро, ієнах та швейцарських франках заморожені і перспективи їх наповнення дуже туманні через нафтове ембарго та санкції, то курс 200 рублів за долар – це для них ще не остаточна кризова позначка. Насправді, якщо почитати залишки демократичної преси в РФ, то розумієш, що курсу чорного ринку як такого в них немає: коливання курсу продажу рубля 16 березня становило від 119,25 до 234 рублів за долар. Звісно, там, де курс продажу був найменшим, доларів не було. Опитування показало, що реально знайти готівку десь при курсі від 150 рублів, але не у великих обсягах.
    В Україні ситуація була протилежною. 1,4 млрд доларів від МВФ, приблизно 1 млрд доларів від Світового банку, 13,6 млрд доларів від США, 1,2 млрд євро від ЄС (це тільки анонсовані кредити та допомога) становлять більше половини наявних у НБУ валютних резервів. А ще ж репарації, фінансування відновлення України і т.д.
    «Отже, за яким би сценарієм не відбулась перемога України в цій війні за незалежність, я впевнений, що питання валютного курсу в нашій майбутній економіці буде другорядним», - підсумував експерт.​