26 листопада
Завантажити ще

«Кулінарний батальйон»: Закололи десяток кабанчиків і відправили на фронт 10 тисяч банок тушонки

«Кулінарний батальйон»: Закололи десяток кабанчиків і відправили на фронт 10 тисяч банок тушонки
Фото: facebook.com/Вінниця

Чи втомлюються? Ні – хлопцям на фронті важче

Кожен має допомагати армії тим, чим може. Хтось може тримати зброю, а хтось подавати патрони. Одні знайдуть гроші на обмундирування для солдатів, інші його куплять і відвезуть на передову. На війні кожен відіграє свою роль.

У селах Стадниця та Гавришівка на Поділлі люди вирішили – можуть допомогти робочими руками та продуктами, що разом дорівнює обідам для військових. Правду кажучи, питанням харчування для фронту стурбовані чи не в кожному населеному пункті по всій країні. З селищ та міст-крихт стрункі ряди баночок з різною їжею відправляють на передову. Часто вони – з письмовим проханням-жартом, щоб солдати обов'язково повернули скляну тару господаркам особисто. Ще б пак – війна війною, а попереду – городній сезон і закрутки.

У березні на робочому столі старости Стадницького округу біля Вінниці Владислава Яклюшина запікав мобільний – телефонував місцевий підприємець Андрій Ковальчук.

- Владиславе Володимировичу, як ви дивитеся на те, щоб ми організувалися і допомогли нашим хлопцям – зробили б і передали їм тушонку? Позитивно? Тож які наші дії?

У селах Стадниця та Гавришівка для військових закрили 10 тисяч банок тушонки. Фото: facebook.com/Vinnytsia

У селах Стадниця та Гавришівка для військових закрили 10 тисяч банок тушонки. Фото: facebook.com/Vinnytsia

З цієї небагатослівної розмови й закрутилося-помчало.

«Головною» за організацію процесу була призначена колишня секретарка сільради, сьогодні – землевпорядник Ганна Збавитель. Хоча та скромничає – каже, кожен дуже важливий і робить максимум того, що може. Ось як, наприклад, директор місцевої школи Тетяна Черниш та вчителі.

- Та й не тільки – не хочу нікого називати, а то назву навіть десяток – решта образиться, - відмахується від прохання розповісти про склад «кулінарного батальйону» села Ганна Збавитель. – Краще й про мене не згадуйте.

Закочувавши рукави, близько сотні мешканців Стадниці та Гавришівки цілий місяць крутять тушонку. Чи втомлюються? Кажуть – нашим хлопцям на фронті набагато важче, тож про втому тут ніхто навіть не заїкається. Зі Стадниці мобілізували близько 20 осіб – це додаткова мотивація.

Селяни на Вінниччині допомагають армії, хто чим може – хто робочими руками, хто – м'ясом, а хто банками та кришками. Фото: facebook.com/Vinnytsia

Селяни на Вінниччині допомагають армії, хто чим може – хто робочими руками, хто – м'ясом, а хто банками та кришками. Фото: facebook.com/Vinnytsia

Свиню для військових віддали безкоштовно

Банки та кришки знесли місцеві жителі. Вони ж розбирають наповнену м'ясом тару по хатах та гасять у своїх автоклавах – їх у селі близько 30-40. Найменший за раз можна зарядити 16 банок, у найбільший – 52.

М'ясо – частину купують, частину жертвують підприємці. У селі все крутиться довкола сільгоспвиробництва – 1400 гектарів зайняті посівами: вирощують пшеницю, кукурудзу, ріпак. Незважаючи на війну та тушонку, посіяли все вчасно. Є й переробка – місцеве борошномельне підприємство з початком війни безкоштовно відправляло борошно до Ірпіня.

– На першій же зустрічі Андрій Ковальчук сказав: «Є можливість безкоштовно дістати тонну курятини», – розповідає «КП в Україні» староста Стадницького округу Владислав Яклюшин. – Також запропонував купити дві великі свині, питання лише – де дістати? А у мене друг Сергій вирощує свиней. Подзвонили – миттю приїхав, двох свиней купили, ще одного кабанчика він подарував.

Паралельно в селі розпочався збирання грошей серед охочих – у результаті докупили ще сім кабанів.

Тушонку місцеві мешканки крутять і фасують у школі. Щодня її незатребувані під час карантину приміщення наповнюються десятками стурбованих процесом мешканців – у кожному залі справжній мурашник: миготіння ящиків, банок у руках із закоченими по лікоть рукавами.

У дітей із Вінницької області свій фронт робіт – намалювати малюнки для солдатів. Їх відправляють разом із тушонкою. Фото: facebook.com/Vinnytsia

У дітей із Вінницької області свій фронт робіт – намалювати малюнки для солдатів. Їх відправляють разом із тушонкою. Фото: facebook.com/Vinnytsia

Взяли кілька днів «відгулів», збираємо нові продукти

Вранці вчителі проводять онлайн-уроки, потім приєднуються до інших. Хтось приходить першим, а хтось їде останнім і забирає банки в автоклави. Готову продукцію відвозять волонтерам і з ними всі банки їдуть на фронт.

- Позавчора передали 1000 півлітрових банок на схід, залишки, 567 банок тушонки, відвезли хлопцям у Миколаїв, - втирають піт з чола трудяги.

А вперти є від чого – ці сільські волонтери вже зробили близько 10 тисяч банок тушонки. З них 3000 – курятини, решта – свинина.

– Ми готові ще й ще заради перемоги, – усміхається колишній секретар сільради Ганна Збавитель.

– Зараз взяли пару днів перепочинку, але вже є пропозиції щодо підвезення курятини, – підтримує староста округу Владислав Яклюшин.

Ідуть на кулінарні подвиги заради фронту та в селі Журавлівка у Тульчинському районі – теж крутять тушонку, окремо у банки закривають кашу до неї. Відправили військовим вже 3500 банок – частину тушонка, частину – кашу. Одну свиню місцевий підприємець дав безплатно, на решту збирали гроші серед місцевих. У селі на фронт та в тероборону пішли близько 25 людей.