22 листопада
Завантажити ще

Водії про дефіцит палива: На Подолі ціну загнули по 70 гривень за літр

Водії про дефіцит палива: На Подолі ціну загнули по 70 гривень за літр
Фото: Ярослав Кулиш

Від сьогоднішнього дня у країні скасували держрегулювання цін на пальне. Проте до полудня ситуація на заправках у Києві виглядала плачевною: бензину майже немає, а за дизелем і газом стоять величезні черги.

З'явилися навіть перші прогнози – після скасування держрегулювання дизпаливо коштуватиме не вище 58 гривень за літр, бензин – не більше ніж 52.

Тим часом «КП в Україні» пройшлася столицею у пошуках палива.

Залишав у черзі на ніч машину

Вже на першій заправці, що трапилася, бачимо низку машин довжиною в кілька сотень метрів, напевно, автомобілів 60-70. На табло АЗС висить цінник на дизель - 44,42 грн за один літр.

- Сьогодні ще пощастило, погода погана, народ, мабуть, удома сидить. Стою у черзі з 9-ї ранку і ось до 12-ї вже майже заправився, - каже біля колонки водій Олег. - А бувало, що приїжджав на заправку у другій половині дня, стояв у черзі, а потім під комендантську годину машину залишав, добирався додому, а вранці приходив стояти в черзі знову. Тільки так міг заправити авто.

Олег їздить корейською «Кіа», йому потрібен дизель, і благо він поки що є. Щоправда, на деяких заправках, як і раніше, діють обмеження - десь наливають не більше 10 літрів у бак, якщо пощастить, то 20 літрів. Доводиться заощаджувати.

- Я у перші дні війни заповнив повний бак. Економив, скільки виходило. Витратив близько половини. І десь на початку квітня ще дозаправився. Наразі побільшало роботи, доводиться частіше їздити, витрати зростають, тож буваю на заправці все частіше, переживаю, – продовжує співрозмовник.

Олег сподівається, що зняття держрегулювання вирішить проблему дефіциту палива.

- Трейдерам стане вигідніше торгувати, і вони приберуть обмеження за кількістю літрів. Щоправда, ціни на пальне, можливо, одразу підстрибнуть до рівня польських, – розмірковує киянин. – Але з іншого боку, чи продадуть паливо Україні у потрібній кількості? Чи вистачить палива у Західній Європі на наші потреби? Адже у нас величезна країна з великою кількістю населення, автомобілістів у нас чимало.

Чоловік не виключає: зростання цін може змусити автомобілістів користуватися машиною лише у справді важливих випадках. А не просто з'їздити до кафе чи торгового центру розважитися.

Розмова наша перервалася, Олегу час їхати. Встигаємо на цій АЗС перекинутися парою фраз із продавцем. Чи знає він, коли з'явиться бензин і за якою ціною?

– Чесно кажучи, не знаю, – відповідає хлопець. – Не думаю, що дефіцит зникне найближчими днями.

Така відповідь, м'яко кажучи, не тішить.

Черга авто рухається

Черга авто рухається "швидко": якщо зайняти о 9-й ранку, до 12-ї будеш першим. Фото: Ярослав Куліш

Бензин є на одній із 5 заправок

Обійшли ще п'ять АЗС. Картина скрізь плачевна - якщо і є, то лише дизель. Відпускають по талонах, купити за готівку не можна. Деякі заправки взагалі не працюють.

Лише на одній із заправок ми знайшли у наявності і дизель, і 92-й бензин. І те й інше - за безготівковим розрахунком.

- Бензин поки що є, ціна 54,99 за літр. До кінця дня, гадаю, вже закінчиться, - запевняє нас продавець.

Тим часом і черга тут відповідна, метрів 700, не менше. Доки вона тягнеться, поспілкувалися з одним із водіїв.

- Я ще на початку війни закупив через інтернет-додаток 92-го бензину на 800 гривень. У наявності його на заправці тоді вже не було, а онлайн ще торгували. Закупив, але зрештою довгий час не міг забрати - тупо не було на заправці. І повернути гроші вже не міг, – розповідає водій Ярослав. – Довелося чекати на момент, коли бензин з'явиться. Ось з'явився – сподіваюсь, у черзі достою та візьму своє.

Ярослав продовжує розповідати чутки від знайомих водіїв.

- У мене друг купив десять літрів десь на Подолі за готівку, але там ціну загнули майже по 70 гривень за літр. А взагалі, знаю, люди беруть за допомогою талонів на 1000 літрів та заправляються. Тільки де дістати такий? – розмірковує наш співрозмовник. – Думаю, їх отримують водії із нормальними зв'язками у владі. Або ті, кому фірми компенсують витрати на паливо. 1000 літрів палива навіть за ціною 54 гривні за літр - це величезні гроші.

Задаємо Ярославу традиційне питання щодо держрегулювання. Відповідь теж песимістична.

- Мені здається, що зняття мало що виправить. Від зростання ціни більше пального не стане. Все залежить від обсягів, які нам можуть продати та поставити, - відповів наш співрозмовник. - В одному я не маю сумніву: що дефіцит бензину - це надовго.

Також наш співрозмовник поділився з нами посиланням на канал Телеграму, де з'являється актуальна інформація про наявність палива на заправках та спосіб оплати.

На більшості столичних заправок бензину немає. Фото: Ярослав Куліш

На більшості столичних заправок бензину немає. Фото: Ярослав Куліш