25 листопада
Завантажити ще

Яким буде курс долара влітку

Яким буде курс долара влітку
Фото: Архів "КП"

Курс долара – це одна з найбільш благодатних тем для диванних експертів та всіляких вісників апокаліпсису. Тим більше, що прогнози щодо «долара по 100» ні до чого не зобов'язують: завжди можна сказати – мовляв, та й добре, що не справдилися, чим ви незадоволені?

Незважаючи на те, що на темі курсу завжди багато спекуляцій, це питання хвилює дуже багатьох. Ще б пак, адже від валютного курсу в нашій «доларизованій» економіці залежить все – від цін на продукти та паливо до комунальних тарифів.

То чого чекати від курсу долара влітку? Це питання ми поставили економістам.

Період відносної стабільності

Наприкінці травня, після того, як НБУ вніс зміни на валютному ринку і дозволив банкам не обмежувати свої курси з продажу готівкової валюти, почали звучати безрадісні прогнози щодо того, що долар продаватиметься по 45, 50 і навіть 70 грн. Але наші експерти зазначали, що серйозної девальвації не станеться.

Зокрема, аналітик Олексій Кущ зазначав, що НБУ ухвалив абсолютно правильне рішення. Зрозуміло, що незадоволені знайдуться завжди, тим більше за умов воєнного часу. Але в жодну логіку неможливо укласти той факт, що кілька місяців курс для українців, які перебувають за кордоном, був вигіднішим, ніж для тих, хто залишився в Україні.

Сьогодні Олексій Кущ продовжує дотримуватись прогнозу, який він дав ще два місяці тому. За його словами, девальвація буде помірною – 34 грн. за долар плюс максимум 15%. Тобто вище за 40 грн долар у найближчий місяць не підніметься.

Аналітик компанії Esperio Олександр Болтян констатує, що літо 2022 року для української гривні є періодом стабільності. Курс продажу тримається в рамках 35,5-36,5, покупка – 34,80-35,3 грн.

- Справа в тому, що, по-перше, зростання попиту на іноземну валюту, яке було ще у травні, через що НБУ довелося витратити 7% від своїх міжнародних резервів, припинилося, - пояснює експерт. - По-друге, рішення НБУ про те, що банки можуть самі встановлювати курс продажу іноземної валюти, дало змогу знизити перегрів спекулянтів, і перевищення рівня 40 гривень за долар не було. По-третє, влітку, у сезон відпусток, а також у період збирання врожаю валюта традиційно не падає. З погляду сезонних факторів, ця тенденція є звичною наприкінці літа.

Експерт нагадує: офіційний курс зберігається незмінним: з початку війни НБУ зафіксував його на рівні 29,2549 грн. за долар. Головними покупцями валюти країни залишаються держбанки та його клієнти — великі держкорпорації, які забезпечують потреби армії. А також ті банки, які обслуговують великих імпортерів енергоносіїв та продуктів.

– До кінця червня значних коливань на валютній арені не буде, – вважає Болтян. – Курс продажу долара у перший місяць літа збережеться в рамках 35,5-36,5. Незважаючи на майбутню емісію, падіння гривні, зростання інфляції та підвищеного попиту на валюту не буде.

Що далі

Довгостроковий прогноз до кінця літа від Олександра Болтяна менш оптимістичний. За його словами, динаміка курсу продажу долара залежатиме від стану економіки загалом.

- На межі дефолту у світі перебувають близько 70 країн, і Україна зокрема, - каже Болтян. - Якщо емісія грошей у період війни не покриє потреби держави або будуть перебої із зовнішнім кредитуванням, країна наблизиться до дефолту. Крім того, не виключено, що наприкінці літа Нацбанк може скасувати жорсткий курс долара, який він зафіксував на початку війни. Це цілком очікувано призведе до девальвації.

Крім того, експерт нагадує про сезонний фактор. Зазвичай ближче до осені – а це і підготовка до школи, та відновлення ділової активності в країні після сезону відпусток – курс гривні мав тенденцію до зниження. Зараз, у період війни, сезонний чинник стає менш значущим, тоді як проблеми економіки – більш значущі. Тому, резюмував Болтян, об'єктивно варто чекати, що вже у серпні курс продажу долара наблизиться до рівня 40 гривень за долар.

Аналітик Данило Монін зізнається, що йому хотілося б однозначно сказати, що курс залишатиметься на рівні 35-36 грн все літо. Але для цього необхідно, щоб фінансова допомога від Заходу на рівні 2-3 млрд. доларів на місяць приходила регулярно. Затримки фінансової допомоги тиснуть на курс у бік ослаблення гривні.

На думку керівника відділу аналітики ГК Forex club Андрія Шевчишина, багато залежатиме від ситуації на фронті та зовнішньої допомоги. Підвищення ставки НБУ до 25% лише трохи знизило тиск на гривню, але поки що валюта залишається ключовою альтернативою для заощаджень, оскільки ставки з ОВДП та військові облігації зберігають низьку прибутковість, а банки лише незначно підвищили прибутковість депозитів.

Водночас економіст Владислав Банков каже, що сьогодні прогнози робити складно через те, що дії чиновників слабко прогнозовані. Наприклад, зростання облікової ставки вказує на намір утримувати курс, а наявність кількох курсів для розрахунків свідчить про протилежне.

"Надруковані гроші потрапляють не до тих"

Загалом прогноз Банкова на літо негативний. Експерт вважає, що економічна політика влади не відповідає ситуації, а дії НБУ лише поглиблюють кризу.

- Надруковані гроші не лише знецінюють гривню, а ще й потрапляють до рук тієї категорії людей, яка майже повністю нівелює їхню мультиплікаційну силу, - каже економіст. – Тобто, якби гроші потрапили до кількох тисяч пенсіонерів, вони витратили б отримані кошти на їжу та оплату комунальних послуг. Але натомість вони потрапили до чиновника, який на них купив «Бентлі». У першому випадку гроші могли б створити мультиплікатор, простимулювавши роботу тисяч постачальників товарів та послуг по всьому ланцюжку. У другому випадку вони просто вплинули на курс гривні.

Тому економіст не має жодних ілюзій і прогнозує: судячи з того, що відбувається, криза поглиблюватиметься, ціни - зростатимуть, а курс гривні - поступово знижуватиметься. Основне послання до співгромадян від експерта – наскільки можна скоротити всі витрати. Можливо, ресурси знадобляться наступної зими.

Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко також погоджується з тим, що через емісію гривні девальвація національної валюти буде млявою.

- Але катаклізму на валютному ринку не буде, - упевнений Охріменко. – Курс не перейде влітку межі 40 грн за долар, оскільки більша частина грошей від емісії стимулюватиме інфляцію, а не девальвацію.