22 листопада
Завантажити ще

Купувати чи продавати? Що буде з доларом до кінця року

Купувати чи продавати? Що буде з доларом до кінця року
Фото: Ян Вашек з сайту Pixabay

Прогнози щодо долара нікого не залишають байдужими з кількох причин. По-перше, розуміючи, що буде з курсом, можна зробити висновки про те, чого можна очікувати від цін. По-друге, очікування експертів підказують, що робити з валютою – купувати чи продавати. І нарешті такі прогнози дарують відчуття, що хоч щось у нашому житті ще можна спрогнозувати – це трохи заспокоює.

Очікування на жовтень

7 жовтня готівковий долар банки купували в середньому по 40,17 грн., а продавали - по 41,16 грн. На чорному ринку покупці та продавці сходилися на позначці 41,00 грн за долар.

Офіційний курс поки що залишається без змін – 36,57 грн за долар.

Аналітик Данило Монін зізнається: незважаючи на те, що раніше він був оптимістичний за гривнею і вважав, що ми цілком можемо закінчити рік на рівні 42 грн за долар на готівковому ринку, зараз він стає песимістичнішим при оцінці курсу.

На думку експерта, сьогодні вибір у НБУ небагатий: розраховувати на міжнародну фінансову допомогу та в її очікуванні продовжувати зливати резерви, або все ж таки девальвувати офіційний курс з 36,57 грн до 39-40.

- Не виключено, що регулятор вибере другий варіант, оскільки з падінням цін на нафту інфляція мінімізуватиметься, а війна, мабуть, затягується, незважаючи на успіхи української армії, - констатує Монін. - У разі девальвації офіційного курсу до 39-40, на готівковому ринку курс може піднятися до 43-45 гривень за долар. З іншого боку, надходження фінансової допомоги у розмірі 3-5 млрд доларів дасть Нацбанку можливість продовжувати утримувати дисбаланс на ринку валюти. В цьому випадку курс не вийде за межі 42-43 грн. Тобто курс залежить від дій Національного банку.

Невже впаде?

На початку жовтня з'явився несподіваний прогноз щодо долара від автора бестселера «Багатий тато, бідний тато», підприємця та інвестора Роберта Кійосакі. Мільйонер б'є на сполох, стверджуючи, що сила американської валюти довго не триватиме і вже через чотири місяці – тобто на початок лютого 2023-го – долар впаде.

«Стара Англія померла цього тижня. Старий англійський фунт помер цього тижня, як і старі англійські пенсії. Америки наступна? Пам'ятайте, що криза робить багатих ще багатшими. Не будьте жертвою, думайте та дійте з новою енергією», - заявив Кійосакі.

Пізніше він доповнив свою посаду, порадивши купувати біткоїни та дорогоцінні метали, поки вони дешеві.

«Якщо ФРС продовжить підвищувати відсоткові ставки, долар стане сильнішим. Це призведе до падіння цін на золото та Bitcoin. Купуйте їх більше. Потім Федеральний резервний банк знизить відсоткові ставки, як це щойно зробила Англія. Ви радітимете, поки інші плачуть. Подбайте про себе!», - написав Кійосакі.

Погодьтеся: дуже схоже на чергову спробу порятунку крипторинку. Але дізнаємося, що про це думають експерти.

«Значність долара зменшується»

Олександр Болтян, аналітик компанії Esperio дає помірно оптимістичний прогноз курсу. Він не чекає на різку девальвацію і вважає, що курс утримається біля рівня 40-43 гривень за долар. При цьому євро до кінця року має шанси впасти до 35 гривень. Слабкість європейської економіки очевидна і системні управлінські проблеми, енергетичні ризики, інфляційний тиск – це майбутні тригери для падіння євро у жовтні, листопаді та грудні.

Що стосується прогнозу Кійосакі, то, каже експерт, вартість долара у світі справді знижуватиметься.

- Зміна монетарної політики США у 2022 році поки що утримуватиме американську валюту сильною, але через те, що економіка не зростатиме, долар впаде, - зазначив Болтян у розмові з «КП в Україні». – Адже світ роками намагається йти шляхом дедоларизації економік. По суті, все, що зараз відбувається у фінансовому світі – від створення криптовалюту до падіння стабільних фунта та євро – це репетиція найпотужніших змін у майбутньому. Не думаю, що в перспективі ми зберігатимемо гроші в доларах і євро, тому що їх значущість стає дедалі меншою. Хоча, звичайно, зараз долар все ще важливий і звичний як засіб заощадження.

"Альтернатив немає"

Аналітик Олексій Кущ дотримується протилежної думки, вважаючи, що долар не має жодних шансів упасти.

- За шириною монетарного маневру та динамікою зростання відсоткових ставок долар битиме усі світові валюти, - вважає економіст. – А якщо світова економіка скотиться у рецесію, це ще більше посилить позиції долара як надійного інструменту збереження коштів.

На думку експерта сьогодні валютних альтернатив долару просто немає.

Європа найближчим часом буде у дуже поганому економічному стані, тож там буде повільне збільшення ставок із великими паузами. Тобто зміцнення євро чекати не доводиться.

Фунт стерлінгів минулого тижня впав до історичного мінімуму щодо долара, і далі на нього також чекають непрості часи. За словами Олексія Куща, сьогодні Ліз Трасс застосовує абсолютно правильну модель підтримки бізнесу та зниження податків, але це призведе до послаблення фунта.

У Швейцарії вже кілька днів говорять про проблеми з одним із найбільших банків – Credit Suisse. Тож кошти витрачатимуть на його порятунок, що не додасть впевненості швейцарському франку.

У Китаї відбувається економічне уповільнення, що послаблюватиме китайський юань.

І навіть японська ієна почала девальвувати.

- З інших альтернатив прийнято розглядати золото, але на його ціну зараз сильно тисне той самий міцний долар, - каже Кущ. – Щодо криптовалюту, то це не альтернатива, а, швидше, лотерея. Крипторинок має низьку капіталізацію, порівнянну із золотом. До того ж купівлю крипти я порівняв би з покупкою фішок у казино – може пощастить, але, швидше за все, не пощастить. Прогнози там сформувати неможливо.

Поки долар зміцнюватиметься, гривня продовжить девальвувати, каже Олексій Кущ. Вона б девальвувала і без війни, разом з усіма іншими валютами, тож війна стала лише додатковим чинником, хоч і досить вагомим. Щодо зміни голови НБУ, то, каже аналітик, ця обставина вплине на курс так само, як свого часу вплинула зміна Смолія на Шевченка. Тобто ніяк.

Обговорюючи питання, чи варто зараз купувати долари, експерти радять відштовхуватись від власного матеріального становища. Якщо у вас є зайва готівка, яку ви хочете зберегти на далеку перспективу, то долар, як і раніше, є хорошим способом зберегти заощадження. Якщо ж ви живете від зарплати до зарплати, зберігайте гроші у тій валюті, в якій їх витрачаєте. Не варто щотижня метатися між купівлею та продажем доларів – так ви більше втратите на конвертації.​

Новини по темі: валюта долар курс долара