25 листопада
Завантажити ще

Як змінилося ставлення українців до банківських карток за час війни

Як змінилося ставлення українців до банківських карток за час війни
Фото: Maria_Domnina із сайту Pixabay

До початку війни близько 60% платежів в Україні проводили через банки. Таку корисну фінансову звичку сформували зручність, наявність телефонів з NFC-модулем, розумного годинника, до якого також були прив'язані банківські картки, а також довіра до банківського сектора. Про це у коментарі KP.UA розповів аналітик компанії "Центр біржових технологій" Максим Орищак.

- Труднощі з безготівковою оплатою могли виникати хіба що у сільській місцевості, де люди або не мали технічної можливості, або платили за звичкою, - продовжує експерт. – Але рік війни зіпсував статистику, оскільки багато хто боявся дефолту і того, що ситуація може розвиватися за непередбачуваним сценарієм, внаслідок чого зняти гроші з рахунку буде неможливо. При цьому як у нас у країні, так і за кордоном частка безготівкових розрахунків за українськими картами все ще становить близько 30%. Це пояснюється як звичкою, так і міркуваннями безпеки, адже з готівкою в кишені ризик бути пограбованим набагато вищий.

За словами Орищака, за час війни було запроваджено низку цікавих обмежень. Зокрема, каже експерт, НБУ запровадив обмеження на перекази з РФ та РБ, а також перекази у російських та білоруських рублях. Дозволено було переказувати з особистих карток на картки фізичних осіб за кордоном до 100 тис. грн в еквіваленті на місяць.

Неможливо не відзначити, наскільки швидко регулятор зорієнтувався та відреагував на введення воєнного стану. Вже у перший день війни, 24 лютого 2022 року, НБУ зафіксував офіційний курс гривні до долара на рівні 29,25 грн. Крім того, був встановлений щоденний ліміт на зняття готівки в Україні з іноземних рахунків у розмірі 30 тисяч гривень, який 21 березня було збільшено до 100 тис. грн. Це стримувало попит на валюту.

– У 2023 році частка безготівкових платежів буде стабільно рівною за рахунок купівлі товарів та послуг, за які можна заплатити лише карткою, – каже Орищак. - Приміром, готівку не приймає багато АЗС, оплата за телефон та інтернет також набагато зручніше онлайн. Крім того, чим жорсткішими будуть банківські обмеження зі зняття готівки, тим частіше люди користуватимуться картками. Але водночас у суспільстві зберігаються побоювання з приводу того, що кошти на рахунках можуть "зникнути".

Докладно про те, наскільки український банківський сектор готовий до всіх викликів, що їх провокує війна, ми писали тут.