24 листопада
Завантажити ще

Свастика як символ життя і дубове листя на довголіття: розписуємо писанки давніми узорами

Свастика як символ життя і дубове листя на довголіття: розписуємо писанки давніми узорами
Фото: ФБ Музей писанкового розпису

Найдавніша писанка, яку знайшли на території сучасної України, датується Х століттям. А історики узагалі впевнені, що яйця розписували ще у дохристиянські часи. Так це чи ні – стверджувати не беремося. Краще розкриємо секрети писанкарства. А ще розповімо про те, чому краще на писанки обирати магазинні яйця і що означають на такому яйці вісімка та кінь.

Сім основних кольорів, але не райдуга

Не просто розмальоване яйце, а писанка - символ здоров’я, дружби, миру, сили, врожаю, захист від хвороб, переляку, наговору, вважали наші предки. Є чому дивуватись й з погляду художнього мистецтва: як витончений розпис на такій маленькій площині так органічно поєднує непоєднувані, на перший погляд, кольори та орнаменти.

- Традиційно у писанкарстві використовують сім основних кольорів: білий, зелений, червоний, коричневий, жовтий, блакитний, чорний, але можливі й інші відтінки, - розповідає Коротко про майстриня Наталія Січкар.

Зараз на ринках та у магазинах можна придбати будь-які фарби. Але якщо хочете створити писанку за допомогою природних барвників, ось підказка:

  • Зелений колір: відродження життя, пробудження природи, розвиток. Щоб його отримати, треба заздалегідь зварити міцний відвар із шпинату, кропиви, петрушки чи іншої зелені. Відвар має настоятися хоча б 8 годин. Опісля в ньому треба залишити яйця на 3 години.
  • Червоний: це радість, любов, символ воскресіння. Треба вичавити сік зі свіжого червоного буряка і замочити у ньому яйця на кілька годин.
  • Коричневий – це багата українська земля. Тут знадобиться цибулиння. Ще наші бабусі варили яйця у лушпинні цибулі, або ж замочували у такому відварі кілька годин.
  • Жовтий: колір сонця, життя і тепла. Знадобиться куркума. Потрібно до літра води додати 3-4 столові ложки порошку куркуми та зварити у цьому розчині яйця.
  • Блакитний, синій, фіолетовий: кольори неба, води, повітря. Є кілька варіантів отримати такий колір. Найлегший: жменю чорниці (замороженої) розтерти у пюре, додати трішки води і замочити у цій суміші яйця. Чим довше тримати - тим більш насичений буде колір. Інший варіант: дрібно нарізану червонокачанну капусту, залити кількома чашками води і варити на повільному вогні приблизно 50 хв. Після того як відвар охолоне, додати 4 ложки оцту і замочити яйця у суміші на пів години.

З барвниками зрозуміло. А як «читати» орнаменти на писанках? Виявляється, кожна "кривулька" на розписаному яйці має своє значення.

Кожна кривулька на розписаному яйці має своє значення. Фото: facebook.com/ExploringUkraine

Кожна кривулька на розписаному яйці має своє значення. Фото: facebook.com/ExploringUkraine

Хрест

Сюди ж відносимо і так звану свастику. І це не символ чогось темного та злого, а навпаки: наші предки вважали хрест та свастику символом життя і навіть знаком бога.

Безкінечник (хвилька, кривулька, вісімка)

Символ невмирущої природи, вічного життя, перебіг природних подій. Своєрідний оберіг від злих сил. Кажуть, якщо писанку з кривульками покласти до вулика, то бджоли даватимуть багато меду.

Кінь

Звісно, означає витривалість. А ще символ чоловічої основи в природі. До речі, в давнину до коней було особливо шанобливе ставлення. Більш того, тодішні люди щиро вірили, що сонце їздить по небу у колісниці, запряженій кіньми.

Сонце

Куди ж без нього! Сюди ж додаймо зірки, місяць і півмісяць. Це символи світла й щедрості, відродження життя. Християни узагалі вважають ці знаки з царства Христового.

Дубовий листок

Символ вірності, довголіття, мужності. Писанки з таким орнаментом дарували усім тим, кому бажали міцного здоров’я та довголіття.

Квітка

Символ мудрості, краси та любові. А ще своєрідний символ немовляти. Тому наші предки й вважали, що писанку квітами має розписувати лише жінка, яка прагне стати матір’ю.

Олень

Благородний символ! Тут також є легенда: нібито небесні олені породили усе живе - і тварин, і людей. Тому до оленів ставилися шанобливо, навіть зображали їх на писанках.

Півень

Пернатий охоронець житла від вогню та блискавки. Писанка з півником обов’язково мала бути на покутті у хаті, як захист. А ще півень символізує міцну родину та багато дітей.

Грабельки (трикутники)

Символи води. Це такий собі наївний малюнок дощу та хмар. А без опадів годі чекати на щедрий врожай. Тому таку писанку малювали як заклик до дощу.

Птах (часто це зозуля)

Символ людської душі. Вважалося, що саме зозуля була провідником душі між небом та землею.

Раніше писанки робили на «живих», тобто сирих яйцях. Фото: ФБ Музей писанкового розпису

Раніше писанки робили на «живих», тобто сирих яйцях. Фото: ФБ Музей писанкового розпису

Знежирити «полотно» оцтом

Майстриня Наталія Січкар розкладає на столі писачок, натуральні фарбники і, звісно, яйця. Тут вже стоїть невеличка електрична плитка, на якій у казанку плавиться віск. Зараз майстриня буде творити магію: розписувати писанки.

- Як бачите, для писанкарства не потрібно видумувати якісь складні інструменти, все доступне, - розповідає Наталія Січкар. – Наші предки робили писачки з м’якого металу. Також яйця розписували за допомогою шпильки. Така техніка узагалі проста: занурюєш шпильку у гарячий віск і прикладаєш до яйця.

Писачок треба тримати вертикально, щоб розтоплений віск не витікав на яйце. Фото: ФБ Музей писанкового розпису

Писачок треба тримати вертикально, щоб розтоплений віск не витікав на яйце. Фото: ФБ Музей писанкового розпису

Від слів до справи. До початку роботи майстриня ретельно протирає яєчну шкаралупу ватним спонжем, змоченим в оцті. Таким чином знежирює «полотно», щоб візерунок тримався довше.

До речі, щодо яєць. Для початківців писанкарка радить обирати звичайні магазинні курячі яйця білого кольору. Якщо хочете, аби писанка довго тішила орнаментом, то краще видути з яйця увесь вміст, а прокол заліпити воском. А взагалі традиційно писанки писали лише на «живих» яйцях, тобто сирих. Щоправда, коли пекли паски, то до печі клали і готові писанки, щоб вміст яйця трохи запікся і довше не псувався.

Та повернімося до писанкарства. Майстриня бере писачок, набирає у його лієчку трохи воску та починає виводити узори на яєчній шкаралупі.

- Знаю, що деякі майстри радять спочатку наносити орнамент на яйце олівцем, але я проти такого, тому що не відчуватимете форму, розмір його, - пояснює. – Перш за все потрібно малювати воском ті елементи, які будуть найсвітлішого кольору, а останніми ті, що будуть найтемнішими.

Віск у писачку має бути постійно розігрітим (застигає дуже швидко). Сам інструмент нехитрий, але ще треба вміти ним користуватися. Краще тримати його вертикально, щоб розтоплений віск не витікав на яйце. А якщо вже так сталося, що кілька крапель все ж впали на шкаралупу, то краще дописати нові штрихи: навіть якщо небажаний віск швидко стерти, фарба у цьому місці все одно буде світліша.

- Орнаментів у писанкарстві є чимало, і, скажу вам, вони повторюються у різних регіонах, лиш різняться за кольорами та технікою розпису, - каже Наталія Січкар. – Мені подобається зображати на писанках сонце, коло, зірки, - це символи світла й щедрості. 

Акуратно і швидко виводить писачком восьмигранну зірку. Далі зафарбовує, наносить новий візерунок воском, знову зафарбовує вже в темнішому кольорі. І знову по колу: віск та фарба. Нарешті, коли писанка повністю розписана та зафарбована, майстриня трохи нагріває яйце від свічки. Віск починає плавитися, і його легко стерти серветкою. Писанка готова!

Переглянути цей допис в Instagram

Допис, поширений stadnyk_pysanka 🇺🇦 (@stadnyk_pysanka)

Новини по темі: Писанка Традиции Великдень