25 липня
Завантажити ще

Що буде з доларом на початку осені

Що буде з доларом на початку осені
Фото: Kaboompics.com/pexels.com

Долар продовжує «штормити»: чимало інвесторів зараз сприймають американську валюту не як «тиху гавань», а як актив з підвищеним рівнем ризику. Експерти зазначають, що у першому кварталі 2025 року частка долара у глобальних валютних резервах знизилась на користь європейської валюти.

Як ці зміни впливають на валютний курс в Україні та що буде з курсом найближчим часом? Про це – у матеріалі Коротко про.

Трамп і долар

«Лихоманку», яка вже декілька місяців поспіль відбувається з доларом, економісти пов’язують з політикою Дональда Трампа. Зокрема, президент Українського аналітичного центру Олександр Охрименко вважає, що Трамп не просто впливає на курс, а вбиває долар.

- Всі заяви американського президента часто суперечливі, його «шарахання» з боку в бік призвели до того, що долар впав по відношенню до інших валют, насамперед до євро, - констатує експерт. – І це ще не кінець. Трамп продовжує всіх лякати своєю непередбачуваністю, тож світові аналітики прогнозують долару подальшу девальвацію.

Нагадаємо, навесні про те, що Україна розглядає можливість відійти від долара США як валюти головної курсової прив'язки на користь євро, повідомив голова Національного банку України Андрій Пишний.

Натомість фінансовий аналітик Андрій Шевчишин каже, що політика американського президента, безумовно, впливає на курс, але не напряму.

- Ми спостерігали не спрямовані дії, а опосередкований вплив політики Дональда Трампа – митної політики, військових союзів тощо, - зазначив Шевчишин у коментарі Коротко про. - Це призвело до того, що капітали з США почали відтікати в локальні регіони, а курс євро до долару зріс з січня-лютого - з 1,02 до 1,18 долара за євро позаминулого тижня. До цього потрібно ще відзначити рекордні борги Штатів й проблеми зі стелею боргу. Лише на його обслуговування США витрачає більше 1 трлн доларів. Взагалі внаслідок відтоку та переорієнтації інвесторів з американського ринку на інші папери відносно долара зростали всі валюти.

Втім, продовжує експерт, ця тенденція жодним чином не впливає на курс в Україні. У нас закритий ринок, який НБУ повністю контролює через модель керованої гнучкості. А ось євро постійно коливається і останнім часом зростає відносно долара, хоча зараз трохи відкотився (наша розмова з експертом відбувалася 21.07.25. – Авт.).

На 21 липня 2025 року офіційний курс долара складав 41,75 грн, євро – 48,61 грн. Середній курс в обмінниках був на рівні 41,42/41,96 грн за долар та 48,36/49,00 грн за євро.

Прогнози на майбутнє

- В Україні зараз все спокійно, курс майже не змінюється, і у нас найбільші золотовалютні резерви за всю історію України, - каже Олександр Охрименко. - Долар девальвує до інших валют, але з курсом долар/гривня майже нічого не відбувається. Восени буде те саме, жодних проблем не очікується.

Проте Андрій Шевчишин у середньостроковій перспективі очікує на девальвацію.

- Серпень в нас традиційно є місяцем послаблення гривні, - зазначив Шевчишин у розмові з Коротко про. – Звісно, як я вже казав вище, ринок контролюється Нацбанком, і за великим бажанням регулятор може зробити курс хоч 40. Тим більше, що золотовалютні резерви до кінця року завдяки зовнішнім надходженням перевищать рекордні 53 млрд доларів.

З іншого боку, каже експерт, наступний рік буде складним, тому ані "спалювання" ЗВР, ані низький курс країні невигідні. Тож найбільш реальний прогноз – 43 грн за долар на початок осені, 43-44 грн за долар до кінця року.

- Середньостроково гривня залишиться слабкою, - підсумував аналітик. – Врожай, на жаль, буде поганим, імпорт – шалений, ціни зростатимуть. За результатами першого кварталу реальний сектор - аграрії, промисловість, будівництво - в мінусах. Зони зростання – це лише "мілтех", оборонні підприємства, інвестиції на відновлення

До речі, протягом найближчих 12 місяців курс долара в Україні зростатиме і на думку представників бізнесу. Про це свідчить звіт Нацбанку «Ділові очікування підприємств України». Середнє очікуване значення обмінного курсу за 12 місяців – 43,84 грн/долар (у І кварталі прогнозували 44,23 грн/долар). При цьому дві третини респондентів очікують обмінний курс у межах 42,01–45,00 грн/долар, кожен п’ятий впевнений, що курс буде вищий.

Долар чи євро?

Щодо питання, що сьогодні краще купувати - долари чи євро, то, каже Олександр Охрименко, однозначної поради немає. За його словами, з економічної точки зору та з точки зору здорового глузду, зараз потрібно продавати євро, купувати долари. Проте українці роблять навпаки – продають долари, купують євро.

- Це дуже цікава логіка: люди роблять щось навпаки, а потім дивуються, що програли, - підсумував експерт.

Водночас Андрій Шевчишин вважає, що сьогодні, як і завжди, найкращим рішенням буде диверсифікувати риски. Тобто гроші потрібно розділити та зберігати у різних валютах, зокрема, у гривневих інструментах, наприклад ОВДП, з якими можна отримати 16-17% річних. Пропорції – яку частину зберігати у доларах, яку – у євро, яку у гривні тощо – можуть бути різні, залежно від переваг та довіри до тієї чи іншої валюти.

- До фінального рішення Дональда Трампа щодо мит, яке буде оголошено до 1 серпня, курс євро спрогнозувати важко, - пояснює Шевчишин. – З митами 10% євро може піднятися до долара США - 1,2 долара за євро, 15%-ві мита залишать курс на поточних рівнях, а, наприклад, 30%-ві мита можуть скоректувати курс до рівня 1,1 долара за євро.