Про те, що під час важких часів удосконалюються різного роду афери, пишеться і говориться багато. Але це не зупиняє шахраїв, які вигадують нові та струшують пил зі старих схем. Одна із таких сьогодні - полювання за квартирами людей, які стали самотніми, бо війна розкидала їх рідних по фронтах і по закордонах. Жертвою такої оборудки ледь не став військовослужбовець, який мав успадкувати квартиру померлого батька.
Що саме сталося, Коротко про розповів військовий адвокат, юрист Центру надання підтримки ветеранам Роман Лихачов.
Володимир, назвемо так бійця, зголосився до війська з перших днів повномасштабного вторгнення. В армію хлопця провів батько, так уже сталося, що більше рідних у них не було.
- Володимир підтримував зв’язок з батьком, приїздив до нього у відпустку. Але ж з армії не можуть часто відпускати, літній чоловік жив сам, та так і помер. Син ніколи від нього не чув, що в квартирі може поратися якась жінка, - пояснює адвокат.
Поховавши батька, Володимир повернувся до служби і незчувся, як минуло пів року, відведеного законом на відкриття спадщини. Адвокату він зізнався, що якось і не думав про терміни, не мав такого досвіду. Мовляв, родичів більше немає, хто ще може на ту квартиру претендувати?
На щастя, закон передбачає, що у певних випадках причини, що завадили спадкоємцю оформити право на майно, можуть бути визнані поважними, і суд дає додатковий строк.
- Коли ми подали заяву до державного нотаріуса і той відкрив реєстр, з’ясувалося, що вже є претендент на майно - спадкова справа заведена у приватного нотаріуса, - продовжує Роман Лихачов. - Це була жіночка, яка представилася цивільною дружиною покійного. Від сусідів ми дізналися, що вона соцпрацівник.
Офіційно оформлена по догляду за «самотнім» пенсіонером пані, звісно, не була, але сусіди розповіли, що вона поза роботою надає різним людям якісь дрібні послуги за гроші - принести продукти, прибрати у квартирі.
- Поцікавившись біографією цієї жінки, я знайшов історії, коли вона вже приймала у спадок майно. Думаю, що у нашому випадку розрахунок був такий: якщо ніхто не зголоситься на квартиру, вона через суд встановить факт спільного проживання зі спадкодавцем протягом п’яти років і отримає квадратні метри. Свідки, готові підтвердити цивільний шлюб, у таких справах знаходяться, - резюмує адвокат.
Роман Лихачов не береться казати, що у соцпрацівниці були спільники, хоча це не виключається. У подібних схемах бувають задіяні юристи і навіть держслужбовці. Не виключено також, що розрахунок був і на те, що справжній спадкоємець не повернеться з війни…
Історія завершилася благополучно - син вступив у спадщину. Кримінальну справу вирішили не порушувати, бо злочину перешкодили, тому просили не писати, де це сталося. Скажемо так, в одному із обласних центрів.
Але статися може де завгодно. Літніх людей, які живуть на самоті, відстежують соцслужби, дільничні поліцейські, медики, релігійні секти. В хід йдуть фіктивні шлюби, генеральні довіреності на продаж або дарчі, підписані під виглядом заяви на соцдопомогу. Треба бути пильними, особливо під час війни, яка збільшує відстані між людьми у часі і просторі.
Адвокат радить більше спілкуватися з батьками, розпитувати, з ким вони спілкуються, хто приходить в дім. І застерігати від настирливих благодійників.