Львівські фахівці провели унікальну операцію та врятували життя 10-місячній дитині. Для цього лікарі виростили нову частину печінки в організмі 10-місячного Дем'яна із Буковини. Майже увесь орган хлопчика був вражений великою злоякісною пухлиною, а здорових тканин залишалося лише 15%. Про це розповіли у Першому медичному об'єднанні Львова.
Щоб урятувати життя хлопчика, хірурги провели надскладну операцію ALPPS, до якої готувалися місяць. Для хлопчика вона була єдиним шансом. Злоякісну пухлину в Дем'яна виявили, коли йому було чотири місяці. Тоді малюк втратив апетит, припинив набирати вагу, а його шкіра стала блідою. Місцеві лікарі відправили сім'ю до лікарні святого Миколая, де функціонує єдиний на заході України Центр холестатичних захворювань у дітей.
– Фахівці виконали біопсію. Вона підтвердила, що у малюка величезна злоякісна пухлина печінки. Вона була обсягом 8 сантиметрів із 12-ти (довжина самого органу) і поширилася на всі чотири сектори печінки. Її основну частину локалізовано у центрі – там, де проходять головні судини, – пояснили у медоб'єднанні. - Малюк міг загинути лише за кілька тижнів. Тому лікарі негайно розпочали хіміотерапію. І за чотири місяці лікування їм удалося вдвічі знизити розміри пухлини. Однак загроза життю нікуди не поділася. Потрібно було кардинальне рішення. Врятувати дитину могла лише операція. Варіант із трансплантацією печінки відпадав. Бо Дем'янчик важив лише 8 кг, а з такою вагою відсоток виживання після пересадки критично низький.
Залишився ще один дуже складний варіант — операція ALPPS. Львівські лікарі ніколи раніше не виконували таких втручань, адже це новий метод. Щороку у світі проводять лише кілька таких операцій дітям. Але лікарі наважилися на таке втручання після консультацій із польськими колегами. Під час першого етапу операції хірурги розділили частини печінки на здорові та уражені пухлиною. А судини, які живили "хвору" ділянку, перетиснули так, щоб пухлина перестала рости, але орган при цьому продовжував виконувати свою функцію.
На виконання другого етапу залучили керівника Центру кардіохірургії лікарні святого Пантелеймона Романа Домашича. Адже новоутворення частково вразило нижню порожнисту вену, яка виводить очищену кров із органу. Щоб не зупиняти кровообіг у дитини, судину потрібно було дуже оперативно замінити менш ніж за пів години. Кардіохірург впорався за 14 хвилин, чим подарував хлопцеві шанс на повноцінне життя.
Наразі Дем'янчик продовжує отримувати хіміотерапію. Результати регулярних обстежень обнадіюють: печінка регенерувала до свого повного розміру та працює без збоїв. До малюка нарешті повернувся апетит, і він почав набирати вагу.