Коростенський міськрайонний суд Житомирської області викликав засновника Фейсбуку Марка Цукерберга на допит у справі захисту честі мера міста Овруч Івана Коруда. Звичайно, навряд чи знаменитий мільярдер знає про існування як Овруча, так само як і його мера, тому сам Марк точно не міг нікого образити. Поносив Коруду у Фейсбуці колишній керівник місцевого осередку «Свободи» Олексій Кравчук. А оскільки Цукерберг - власник соцмережі, отже, є і відповідачем. Адже співробітники соцмережі не припинили поширення неправдивої інформації про мера.
Якщо Цукерберг програє процес, то заплатить меру Овруча одну гривню моральної шкоди.
Все це, звісно, виглядає кумедно – Марк Цукерберг не приїде до України ні за гривню, ні за дві. Але й рішення суду цілком серйозне – все згідно із законом України.
- У справах щодо захисту честі та гідності до відповідальності притягають як автора інформації, так і власника ресурсу, на якому інформація поширювалася. Тому все зроблено відповідно до законодавства та за клопотанням позивача, - розповіла «КП" в Україні» головний спеціаліст із забезпечення зв'язків зі ЗМІ Коростенського міськрайонного суду Житомирської області Ілона Захарова.
Відповідно до чинного законодавства, або сам Цукерберг, або його адвокат мають з'явитися до суду. Поштовим листом їм уже надіслано звістку згідно з міжнародними правилами вручення повісток і повідомлень. Але й без Цукерберга нічого критичного не станеться.
- У разі неявки Марка Цукерберга справа все одно буде розглянута. Оскільки, крім співвідповідача, є ще й відповідач. І рішення виноситься, – зазначає Захарова.
До речі, за словами нашої співрозмовниці, це рішення покарати Фейсбук – не перше в Україні. Цукерберга вже не раз викликали як співвідповідача. Чим ці справи закінчилися – Ілона Захарова не знає. Але якщо так і далі піде, потихеньку гривня за гривнею – увесь мільярдний статок Марка Цукерберга перетече до України.
- У цивільному судочинстві явка сторін не є обов'язковою. Але справа навіть не в цьому: рішення українського суду не поширюється на англосаксонське право, воно може діяти виключно в рамках України. Навіть якщо співробітники соцмережі приїдуть до нас та програють процес, можуть не платити навіть і гривні, – вважає київський адвокат Іван Ліберман. - І, до речі, до чого ж тут взагалі Марк Цукерберг. Якщо на те пішло, роботу Фейсбуку в Україні контролює офіс в Ірландії. І притягувати до відповідальності правильніше його.
До речі, за словами адвоката, він також чув, що це не перший в Україні процес, де фігурують співробітники Фейсбуку як співвідповідачі і навіть як свідки.
Але чому Марка Цукерберга не зробити повністю відповідачем? Тут, на думку співрозмовника, є нюанс. Фейсбук лише надає послуги, але не бере участі у поширенні інформації. З таким же успіхом ви можете намагатися подати до суду на інтернет-провайдера, завдяки якому у наклепника працює інтернет, або на місцеву електромережу, яка в момент правопорушення постачала електрику.