22 листопада
Завантажити ще

Жінки в армії: кому доведеться служити, а кому можна відкосити

Жінки в армії: кому доведеться служити, а кому можна відкосити
Фото: Корпусенко Борис/УНІАН

«В Україні військовий переворот!» «Жінок кличуть рятувати армію!..» Як тільки не жартують з приводу наказу Міноборони, що дуже суттєво розширив перелік професій, які поставили жінок під військовий обов'язок. Тепер у ньому 35 спеціальностей і близько сотні найменувань професій, серед яких і найгуманітарніші.

«КП" в Україні» зібрала 12 запитань, що виникають у зв'язку з резонансним нововведенням.

1. Яка процедура постановки на облік?

За словами начальника Київського обласного територіального центру комплектації та соцпідтримки Валерія Куценка (колишній військкомат), процедура не відрізняється від тієї, яку проходять чоловіки.

Жінка, професія якої підпадає під облік, має повідомити про це керівника підприємства. З'явитися до територіального центру комплектації за місцем реєстрації, написати заяву про бажання стати на військовий облік та отримати направлення на лікарську комісію.

У центрі ухвалять рішення, чи підлягає вона обліку.

Вагітні та жінки у декреті стають на облік нарівні з усіма іншими.

2. Які документи потрібні?

У центр комплектування надаються копії та оригінали паспорта, коду платника податків, свідоцтва про шлюб, свідоцтв про народження дітей, закінчення вузу або технікуму, довідка з місця роботи.

3. Військовозобов'язаними будуть жінки з вищою освітою?

Більшість професій, зазначених у переліку Міноборони, справді припускають наявність диплома про вищу освіту. Але є вказівки на робочі спеціальності.

Це маляри, лакувальники, штукатури, монтажники, столяри, теслярі, переробники лісу, червонодеревники, робітники з обслуговування електрообладнання та ін. Підтвердженням професії, ймовірно, буде диплом про середню технічну освіту.

Водночас в Україні діє закон, за яким будь-яка жінка може добровільно стати на військовий облік.

Бібліотекарів теж закликають

Бібліотекарів теж закликають

4. Якщо у дипломі одна спеціальність, а за фактом – інша?

У Міноборони радять у будь-якому випадку нанести візит або дзвонити до центру комплектування, щоб внести ясність у питання: підлягає жінка обліку чи ні.

Список професій набагато ширший, ніж список спеціальностей. Наприклад, серед військовозобов'язаних немає педагогічних спеціальностей, а серед професій є «керівники підрозділів у сфері освіти та виробничого навчання». Немає істориків, але є політологи, архіваріуси, музеєзнавці. Немає філологів, але є редактори та перекладачі.

5. Скільки часу дається?

У Міноборони розраховують, що оформлення жінок, які підлягають військовому обліку, триватиме не більше 12 місяців. Тобто завершиться до кінця 2022 року. Але за потреби цей термін можуть подовжити.

Протягом усього наступного року діятиме мораторій на штрафні санкції.

6. Як можуть покарати?

За порушення військового обліку діє адміністративна відповідальність. Вона однакова для жінок та чоловіків. На перший раз - 510-850 гривень та 850-1700 гривень при повторному порушенні протягом року або в особливий період.

Величезними сумами ризикує керівник підприємства, на якого у результаті покладається контроль за виконанням наказу Міноборони.

У 2023 році за прийом на роботу військовозобов'язаних жінок без урахування або попуск вже оформленим у штат співробітницям загрожує штраф у розмірі від 5100 до 8500 гривень.

7. Чи повинні жінки проходити військові збори?

Закон «Про військовий обов'язок та військову службу» передбачає, що на військові збори у мирний час військовозобов'язані жінки можуть призиватися нарівні з чоловіками.

Залучати до робіт із забезпечення обороноздатності держави жінок можуть лише у воєнний час.

8. За яких умов можуть призвати на військову службу?

Начальник управління персоналом командування Сухопутних військ ЗСУ Роман Горбач сказав на брифінгу, що на військову службу жінок призиватимуть лише у крайньому випадку – при введенні воєнного стану або у особливий період під час мобілізації.

- Я думаю, що жінок мобілізуватимуть за спеціальностями, де не вистачатиме чоловіків, - каже військовий експерт Геннадій Шульга. – При цьому, звичайно ж, враховуватимуться стан здоров'я, сімейний стан. Не можуть бути призвані за мобілізацією матері-одиначки, жінки, які виховують трьох і більше дітей або дітей з інвалідністю. (Перелік умов, що дають відстрочку від мобілізації, зазначено у статті 23 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».)

На брифінгу нагадали, що за шість хвиль мобілізації жодну із жінок не призвали без її згоди.

На військовий облік мають ставати представники т.зв. творчих професій. Фото: Скрін ips.ligazakon.net

На військовий облік мають ставати представники т.зв. творчих професій. Фото: Скрін ips.ligazakon.net

9. У якому віці можуть призвати за мобілізацією?

Постановка на військовий облік передбачається від 18 до 60 років. Для мобілізації – інші обчислення.

У Міноборони повідомляють, що можуть бути призвані на військову службу особи офіцерського складу від 20 до 50 років, для інших військовозобов'язаних жінок цей вік становитиме від 20 до 40 років.

10. Де проходитимуть службу мобілізовані?

У Міноборони кажуть, що більшість жінок, яких призовуть під час мобілізації, проходитимуть військову службу на медичних посадах, у підрозділі зв'язку та логістики. Тобто не братимуть участі у бойових діях.

Водночас перелік професій передбачає, що за наявності відповідної спеціальності жінки можуть бути водіями мототранспортних засобів, механіками, монтажниками, електриками, працювати з електронним обладнанням, комп'ютерною та іншою технікою.

У списку військовозобов'язаних професій журналісти, інформаційні аналітики, піар-фахівці – це задля забезпечення фронту інформаційної війни.

А також психологи, соціологи, музеєзнавці, музикознавці, професіонали у галузі художньої та друкарської творчості та навіть… друкарі шовкових ширм. Очевидно, що у великій кількості такі в армії не потрібні.

11. Чи правда, що дівчат зможуть закликати на термінову службу до армії?

Ні. Терміновий призов регламентується Законом «Про військовий обов'язок та військову службу», який свідчить, що призиваються «громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення до військових частин виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 27-річного віку…».

Зміни до цього закону не приймалися, тому термінова служба залишається обов'язком чоловіків. Жінки за бажання можуть піти служити в армію на контрактній основі.

12. Що буде після 2022 року?

Поки що з новими правилами відбувається плутанина. Хтось із дипломом електрика працює на ринку, хтось із корочкою політолога відкрив бізнес. Вирішувати, підлягає жінка обліку чи ні, як ми вже сказали, будуть колишні військкомати. Не без корупційних наслідків цього.

Після 2023-го система має налагодитись. Список військовозобов'язаних професій мають затвердити у середніх спеціальних та вищих навчальних закладах, і постановка на облік відбуватиметься за спеціальністю разом із видачею диплому. Як це відбувалося раніше за набагато вужчим списком спеціальностей.