25 листопада
Завантажити ще

Хрещенські омовіння в пандемію: не так страшно купання, як перевдягання

Хрещенські омовіння в пандемію: не так страшно купання, як перевдягання
Фото: Булатов Олексій

Ніхто не знає, скільки поряд безсимптомних хворих

Людина, як відомо, звикає до всього. Торішнє Хрещення було першим коронавірусним для українців, тому організованих масових купань не влаштовували – і церква, і місцева влада просили всіх залишатися вдома.

Наразі ані підйом нової хвилі захворюваності, ані заразний та швидкий «Омікрон», ані пережита важка осінь не завадили облаштовувати хрещенські купелі. Чи закінчиться пандемія до наступного Хрещення – хто зна, тож що, як то кажуть, тепер і не жити? Точніше, не пірнати?

Але, на думку лікарів, не таке страшне саме купання, як переодягання. Точніше, обладнані для цього місця, де люди не можуть дотримуватись дистанції, навіть якщо сильно захочуть, зате можуть безперешкодно чхати та кашляти один на одного.

До того ж після такого купання швидко не переодягнешся - доки розітрешся, висохнеш і натягнеш на себе всі штани та кофти, часу пройде достатньо. А це все в умовах замкнутого простору, тісноти та відсутності вентиляції ні для кого не корисно.

Вода купальщикам не небезпечна, і не тому, що в цей день стає святою, а тому, що не є джерелом передачі коронавірусної інфекції

- Ми ж чудово розуміємо, що надягати маски на таких заходах ніхто не буде, дотримуватись дистанції – хіба що у разі черги до купелі, і то не факт, - каже сімейний лікар Ірина Лебедь. - При цьому будь-яка людина може в цей час безсимптомно хворіти на ковід, а холодна вода і повітря спровокують ускладнення перебігу хвороби. Не кажучи вже про те, що вона стає загрозою та джерелом зараження для оточуючих.

Сама ж вода для купальщиків не є небезпечною, і не тому, що в цей день стає святою, а тому, що не є джерелом передачі коронавірусної інфекції.

Не пірнати півроку після ковіду

Ще один важливий момент нинішніх хрещенських купань та на відміну від минулорічних – вакцинація. Минулого року в цей час кампанія ще не розпочалася, тепер щеплених від COVID-19 майже 30 мільйонів. Коли було або буде щеплення - теж потрібно враховувати, збираючись скупнутися. Вакцинуватися після купань медики рекомендують через 3-4 дні, і неважливо, яке за рахунком буде щеплення. Від останнього щеплення до хрещенського омовіння має пройти щонайменше тиждень, і від побічних ефектів не має залишитись і сліду.

Пандемія – не найкращий час перевіряти організм на міцність, влаштовуючи водохресне купання вперше

Щодо перехворілих, краще порадитися зі своїм сімейним лікарем. Втім, по-хорошому, це потрібно зробити всім, хто має намір занурюватися у крижану воду.

– Пацієнти по-різному переносили і сам ковід, і вихід із нього, – каже сімейний лікар. – Серед моїх декларантів із зимовими купаннями «проявилися» лише четверо, один із них переніс коронавірус восени. І ми домовилися рік почекати, після хвороби мають пройти 4-6 місяців. Купання взимку – все ж таки стрес для організму, а будь-який стрес підриває імунну систему.

Медики ще раз нагадують: пандемія – не найкращий час перевіряти організм на міцність, влаштовуючи водохресне купання вперше.

І навіть якщо ви людина в цій справі досвідчена, пропустіть церемонію у разі загострення будь-яких хронічних хвороб та запалень будь-якого штибу, якщо у минулому році перенесли інфаркт чи інсульт. Не занурюйтесь, якщо не подолали всі негативні наслідки перенесеного колись ковіду чи післязавтра у вас буде щеплення або позавчора було.

Для безпеки хрещенських купань достатньо кількох умов:

  • ви здорові,
  • знаєте свої реакції на занурення,
  • робите це у спеціально обладнаному місці,
  • навколо вас немає натовпу - ані в річці, ані на підходах до неї, ані в приміщенні, де ви переодягаєтеся і грієтесь.