25 листопада
Завантажити ще

Випробовано на собі: Як я шукала українські школи у Польщі

Випробовано на собі: Як я шукала українські школи у Польщі
Фото: Омар Маркес/Getty Images

Наступного тижня стартує новий навчальний рік, але для багатьох українських дітей він розпочнеться за кордоном. Як продовжити навчання за українською програмою, залишаючись за кордоном? Зараз цим питанням задаються тисячі батьків, які вимушено виїхали.

Міністерство освіти розробило кілька варіантів навчання: очна форма, дистанційна, сімейна, змішана та екстернат. Однак практика показала – вибирати доводиться не зі всього списку, а за принципом «бери, що дають».

Єврокомісар велить вчитися

Єврокомісар із внутрішніх справ ЄС Ільва Йоханссон заявила – за європейськими правилами, діти, чиї родини отримали тимчасовий захист в одній із країн ЄС, зобов'язані ходити до школи за місцем перебування.

- Діти мають ходити до школи. Я вважаю це нашим обов'язком – зробити для них життя нормальним, наскільки це можливо. Діти мають зустрічатися з однокласниками, бути соціалізованими, і вони мають навчатися – це інвестиція у майбутнє дитини, тому ті українці, хто вирішить залишатися в країні ЄС, мають вступити до школи у цій країні, – пояснила Йоханссон.

У Польщі, куди ще у березні я переїхала із сином, навчатися у місцевих школах не вимагали. Щоб хлопчик не сидів без діла, після закінчення дистанційки в київській школі влаштувала його на місяць (тут канікули лише з липня) до місцевого класу, де перебували українські діти різного віку. Про серйозне навчання новою мовою, звичайно, не йшлося. Однак час від часу були уроки польської.

Наразі, напередодні 1 вересня, нам повідомили: дітей розподілять у польські класи за віком. І все б добре, але як вчитися незнайомою мовою та за новою програмою? Якщо польська влада не наполягає на навчанні у польській школі, може, скористатися порадами МОН та вибрати дистанційку у рідній київській школі?

– У нас немає дистанційної форми навчання. Діти ходитимуть до школи, - приголомшили у київській школі сина.

– Заради кількох біженців ніхто не платитиме педагогам другу зарплату, щоб ті після закінчення основних уроків викладали ще й онлайн, – міркували батьки у чатах.

Мені запропонували два варіанти. Перший – перевестися в іншу школу, де є дистанційка. Проте до нового навчального року – лише 10 днів. Можна перевестися електронкою чи треба їхати в Україну і забирати документи? Така перспектива не тішила. Добре моїй польській знайомій із Дніпра – там усі школи перейшли на дистанційну освіту.

Другий варіант – індивідуальна освіта. Докладніше про неї обіцяли розповісти на батьківських зборах. Але, порившись в інтернеті, з'ясувала – "індивідуалка" виглядатиме як екстернат або сімейна освіта. Дитина сама навчається за індивідуальним планом, виконує завдання, а потім на неї чекає іспит. В принципі можна поєднувати з польською школою. Але чи не велике навантаження?

У Варшаві та Кракові немає місць

Не бажаючи повністю відмовлятися від дистанційки, спробувала знайти українську школу у Польщі. У Варшаві та Кракові такі навчальні заклади є, хоч і небагато. Однак я пізно схаменулась.

– Вільних місць давно немає, – відповіли у варшавській SzkoUA. Дистанційної освіти тут не пропонують. Проте дали пораду – дзвонити після 25 серпня на випадок, якщо щось зміниться.

- У нас є інформація лише про українські школи у Варшаві. Але місць у них немає. Прийом заявок тривав до 30 липня, і ми вже тоді відправляли відмови батькам, – розповіли мені в «Українському домі у Варшаві». – У школі «Незламна Україна» також набір завершено. «Українська приватна школа» – платна. Навчання в ній коштуватиме 500 злотих щомісяця. Що стосується дистанційного навчання українською, є одна школа, але вона дорога – 2500 злотих на місяць.

Ну, влаштувала б я дитину до української школи у Варшаві – і що? У великих польських містах складніше знайти житло і коштує воно дорожче, думала я.

Не втрачаючи надії, зв'язалася з координатором польської «Безкоштовної школи онлайн для дітей з України» Владиславом Сергієнком.

- Наша школа працюватиме у новому 2022/23 навчальному році. Реєстрація відкрита на нашому сайті, – пояснив Владислав. – Хочу нагадати: Державна служба якості освіти України додала нашу школу до списку рекомендованих, які мають право навчати дітей з України та видавати відповідні документи за оцінками.

Все навчання у нас є безкоштовним завдяки фінансуванню від Резерву фонду праці Польщі в рамках конкурсу RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ («Разом можемо більше»). Навчання відбувається в онлайн-форматі (наживо). Викладають учителі з України за програмами Держстандарту України. Також ми пропонуємо додаткові безкоштовні заняття з польської та англійської мов. Уроки ведуть викладачі з Польщі та Америки.

По суботах проходять додаткові заняття з географії та історії польською мовою за програмами освіти Польщі для адаптації дітей до польських шкіл. Є консультації з усіх предметів для учнів 5-11-х класів, психологічна допомога для учнів та батьків від психологів нашої школи.

Тим часом

Родичка з Києва повідомила, що у їхній школі в одних паралелях планується очне навчання, а в інших – дистанційне. А все тому, що місць у бомбосховищі на всіх дітей не вистачає. Тому керівництво школи вирішило – 1, 2, 3, 4, 5, 9 та 11 класи ходять до школи, а 6, 7, 8 та 10 класи – на дистанційці чи сімейному навчанні.

– Сімейне навчання рекомендували всім, хто перебуває за кордоном та має зобов'язання відвідувати місцеву школу. Такі люди не зможуть бути фізично присутніми на дистанційних уроках, тому їм пропонують сімейне навчання. Старша донька, 6-класниця, навчатиметься дистанційно, а молодший син, 4-класник, піде до школи, – розповіла родичка.

До речі

Про всяк випадок зайшла на портал «Всеукраїнська школа онлайн» - виявилося, що ця платформа містить відеоуроки, тести та матеріали для самостійної роботи. Тут можна знайти матеріали з літератури, мови, біології, історії, математики, фізики, хімії, англійської мови та інших предметів.

Важливо

Не навчаєшся в Україні? Відраховувати не будуть

«Жоден претендент, незалежно від того, де він знаходиться, чи має він можливість підтримувати зв'язок зі своїм навчальним закладом в Україні чи ні, не буде виключений з української системи освіти», - повідомили на сайті Міністерства освіти України.

Однак в закордонній школі важливо отримати документи з інформацією про те, які предмети вивчала дитина та як оцінили її знання педагоги. І тоді можна буде перезарахувати оцінки із загальних предметів у програмах.